Ukrajinska protuofenziva ne ide po planu. Zapovjednici napuštaju zapadne metode i kreću se boriti po svome

Ukrajinska ostavila je po strani američke metode borbe i vratila se taktici koju najbolje poznaje

Ukrainian soldiers take part in trench warfare exercises at a British Army military base in Northern England on June 2, 2023. (Photo by Paul ELLIS / AFP)
FOTO: AFP

Prvih nekoliko tjedana ukrajinske protuofenzive nije bilo blagonaklono prema ukrajinskim vojnicima, čak ni onima koje su obučavali i naoružali zapadni saveznici. Opremljeni naprednim američkim oružjem, Ukrajinci su zaglavili u ruskim minskim poljima, pod stalnom su vatrom utvrđenih neprijatelja.

Američki dužnosnici i neovisni analitičari tvrde kako ukrajinske brigade obučene na Zapadu sada pokušavaju preokrenuti stvari, piše New York Times. Ukrajinski zapovjednici promijenili su taktiku, usredotočujući se na iscrpljivanje ruskih snaga topništvom i dalekometnim projektilima, umjesto probijanjem kroz minska polja.

S obzirom na to da je pristigao drugi val boraca obučenih na Zapadu, broj trupa na jugu Ukrajine je u porastu, te počinju manji napadi kako bi se probile ruske linije. Međutim, nisu toliko uspješni koliko se očekivalo.

Upitna kvaliteta obuke

Da, ukrajinske trupe ponovno su zauzele nekoliko sela, ali tek trebaju doseći razinu uspjeha iz Hersona i Harkiva lani. Odluka Ukrajine da promijeni taktiku jasan je signal kako su se izjalovile nade NATO-a u veliki napredak ukrajinskih postrojbi ojačanih novim oružjem, novom obukom i ubacivanjem topničkog streljiva, barem za sada.

Zbog toga se nameću pitanja o kvaliteti obuke koju su Ukrajinci dobili od Zapada, kao i o tome je li oružje vrijedno desetke milijardi dolara bilo uspješno u transformaciji ukrajinske vojske.

“Sama protuofenziva nije propala, vući će se nekoliko mjeseci do jeseni. Vjerojatno je problem bio u pretpostavci da bi s nekoliko mjeseci obuke ukrajinske jedinice u praksi mogle postati više kao američke”, rekao je Michael Kofman, suradnik think tanka Carnegie Endowment for International Peace.

Putin želi iscrpiti Ukrajince

Strategija ruskog predsjednika Vladimira Putina sve je jasnija – želi dobiti rat iscrpljujući protivnika. Američki dužnosnici zabrinuti su kako povratak Ukrajine staroj taktici povećava opasnost da će dragocjene zalihe streljiva biti prebrzo potrošene, što bi moglo ići na ruku Rusima.

Američki dužnosnici nadali su se kako će devet brigada obučenih na Zapadu, s oko 36 tisuća vojnika, pokazati da je američki način ratovanja superiorniji od ruskog pristupa.

Dok Rusi imaju rigidno centraliziranu zapovjednu strukturu, Amerikanci su naučili Ukrajince da osposobe starije vojnike za brzo donošenje odluka na bojnom polju, te da koriste taktiku kombiniranog naoružanja – sinkronizirane napade pješaštva, oklopnih i topničkih snaga.

Skupa strategija iscrpljivanja

Zapadni dužnosnici zagovarali su taj pristup kao učinkovitiji od skupe strategije “iscrpljivanja” protivnika koju primjenjuju Rusi. Velik dio obuke sastojao se od podučavanja ukrajinskih trupa kako prijeći u ofenzivu umjesto da stalno budu u obrani.

Ukrajinske trupe su, naime, godinama radile na obrambenoj taktici, dok su separatisti koje je podržavala Rusija pokretali napade u istočnoj Ukrajini. Kada je Moskva započela svoju invaziju punog opsega prošle godine, ukrajinske trupe počele su primjenjivati dugo pripremane taktike, uskrativši tako Rusima brzu pobjedu koju su ovi očekivali.

Američki dužnosnici i analitičari tvrde da su ukrajinske trupe napravile nekoliko pogrešaka na početku protuofenzive početkom lipnja, što ih je ozbiljno unazadilo. Neke postrojbe nisu slijedile prokrčene staze pa su ih dočekale mine.

Zelenski priznao spori napredak

U prva dva tjedna protuofenzive oštećeno je ili uništeno čak 20 posto naoružanja koje je Ukrajina poslala na bojište, tvrde američki i europski dužnosnici. Uništeni su moćni zapadni borbeni strojevi, a Ukrajinci su mislili kako će pomoću njih parirati Rusima.

Vojni stručnjaci ističu kako je uporaba novonaučenih taktika prvi put uvijek teška. “Imali su kratko vrijeme da se uvježbaju na novoj opremi i razviju koheziju postrojbe, a onda su bačeni u jednu od najtežih borbenih situacija. Bili su stavljeni u nevjerojatno tešku poziciju”, rekao je Rob Lee, bivši marinac i vojni stručnjak think tanka Foreign Policy Research Institute u Philadelphiji.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski priznao je krajem srpnja da protuofenziva napreduje sporije od očekivanog. “Imali smo planove da to počnemo u proljeće, ali nismo jer, iskreno, nismo imali dovoljno streljiva i naoružanja, kao ni propisno obučenih brigada”, žalio se tada Zelenski.

Ukrajina čeka pravi trenutak?

Ukrajina bi se mogla vratiti američkom načinu ratovanja ako probije ukopanu rusku obranu, rekli su neki vojni stručnjaci. Ali napad je teži od obrane, kao što je Rusija pokazala prošle godine kada je odustala od svojih početnih planova za napredovanje prema Kijevu.

“Ne mislim da će Ukrajinci prestati s taktikom kombiniranog naoružanja. Ako prođu kroz ruske linije obrane, kombinirat će”, rekao je Philip M. Breedlove, umirovljeni general američkih zračnih snaga.

Govoreći na forumu u Aspenu, Jake Sullivan, savjetnik američkog predsjednika Joea Bidena za nacionalnu sigurnost, rekao je da Ukrajina ima znatnu količinu borbene moći koju još nije primijenila u borbi, te da pokušava odabrati pravi trenutak za to.

Analitičari skeptični u vezi strategije

Činilo se da je taj trenutak došao prošlog tjedna kada je Ukrajina značajno pojačala protuofenzivu prema jugu, očito usmjerenu na gradove u Zaporižji – Melitopolj i Berdjansk. Međutim, u oba slučaja, Ukrajinci su napredovali tek nekoliko kilometara, što znači da pred sobom imaju dugačak put.

Logično, analitičari se pitaju hoće li drugi val protuofenzive generirati dovoljno borbene moći i zamaha da omogući ukrajinskim trupama da probiju rusku obranu.

Gian Luca Capovin i Alexander Stronell, analitičari britanske sigurnosno-obavještajne tvrtke Janes, rekli su da će sadašnja strategija vrlo vjerojatno dovesti do masovnih žrtava, gubitka opreme i minimalnih teritorijalnih dobitaka za Ukrajinu.

‘Uočavamo da se Rusi kreću unazad’

Zapadni dužnosnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da su i Rusi preopterećeni te da još uvijek imaju problema s logistikom, opskrbom, osobljem i oružjem.

General Breedlove se složio s tom procjenom, rekavši da još uvijek očekuje kako će ukrajinska protuofenziva staviti Rusiju u nepovoljan položaj.

“Ukrajinci sada razumiju na koji način žele upotrijebiti svoje snage. Također, uočavamo da se Rusi kreću unazad”, zaključio je Breedlove za New York Times.