UN javlja o neviđenom rastu cijena hrane, milijunima prijete siromaštvo i glad

Cijene hrane u ožujku skočile su u prosjeku za 34 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine

23 August 2021, Schleswig-Holstein, Lebrade: A combine harvester throws chaff and straw backwards onto the track in a wheat field as it works. This year's harvest balance sheet was presented at the 2021 harvest press conference. Photo: Axel Heimken/dpa (Photo by AXEL HEIMKEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Axel Heimken/dpa (Photo by AXEL HEIMKEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) objavila je u petak da su cijene hrane u svijetu u ožujku oborile sve dosadašnje rekorde te su dosegnule najvišu razinu ikad. Cijene hrane u ožujku skočile su u prosjeku za 34 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, a bile su više i za 12,6 posto od onih u veljači. To je ujedno i najbrži mjesečni rast cijena hrane u posljednjih 14 godina. FAO-ov indeks cijena hrane počeo se računati od osnutka te organizacije 1990.

Ruska invazija na Ukrajinu izazvala šokantan rast cijena osnovnih žitarica i biljnih ulja i mesa, dok su cijene šećera i mliječnih proizvoda, po ocjeni FAO-a „također značajno porasle.“
Najbrži rast indeksa u ožujku imale su cijene biljnog ulja, koje su mjesečno porasle za 23,2 posto, i tako dosegnule rekordnu razinu. Cijene žitarica porasle su u posljednjih mjesec dana 17,1 posto i također su dosegnule rekordne razine.

Grad prijeti milijunima

Do rasta cijena i inflacije došlo je već nakon loše žetve prošle godine te naglog oporavka potražnje nakon popuštanja pandemije. A ruska agresija na Ukrajinu samo je ubrzala inflaciju i divljanje cijena hrane. Prema FAO-u, gotovo 50 zemalja uvozom iz Rusije i Ukrajine pokriva najmanje 30 posto svojih potreba za pšenicom. Rusija i Ukrajina, dvije najveće svjetske žitnice, najveći su izvoznici pšenice, biljnog ulja i kukuruza, te na njih otpada oko 30 posto globalne trgovine pšenicom.

Sve to potaknule je strah ne samo od enormnog rasta cijena hrane nego i zbog bojazni da bi moglo doći do globalne krize gladi, osobito na Bliskom istoku i Africi. Pokazuje se da će ruska invazija na Ukrajinu najviše ugroziti najsiromašnije zemlje, pogotovo one koje su najviše kupovale žitarice i biljna ulja od Rusije i Ukrajine.

Beth Bechdol, zamjenica glavnog direktora FAO-a, izjavila je da će rat u Ukrajini ozbiljno ugroziti opskrbu hranom u svijetu. “Svjedoci smo sveopćeg povećanja cijena hrane.” Svjetska banka je pak već upozorila da bi više cijene hrane mogle nanijeti trajnu štetu zemljama s niskim i srednjim dohotkom te bi da bi mogle gurnuti milijune ljudi u siromaštvo.