UN upozorava da je grčki otok Kos mjesto strave za djecu izbjeglice, drže ih zaključane u tamnicama s kriminalcima

Siročad koja stiže brodovima iz Turske dovodi se na otok Kos

Refugee children rest as they wait to get on a train from Gyor to Hegyeshalom in Hungary on September 19, 2015. During the night they were transported from the Croatian border in buses organised by the Hungarian authorities. Hungary has finished placing barbed wire along 41 kilometres (25 miles) of its border with Croatia in a bid to stem a flow of migrants from that country, a defence ministry spokesman said. AFP PHOTO / VLADIMIR SIMICEK
FOTO: AFP

UN je reagirao na nehumani odnos prema djeci izbjeglicama na grčkom otoku Kosu. Naime, djeca koja bježe pred strahotama rata, uglavnom siročad, borave zaključana u zatvorima i s kriminalcima na otoku Kos koji se nalazi blizu turske obale.

Dok ta djeca borave u katastrofalnim uvjetima, grčke vlasti razmišljaju gdje će ih preseliti. Iako grčki dužnosnici kažu da je njihova dužnost čuvati djecu i paziti na njihovu sigurnost, aktivisti iz nevladinih organizacija koji su posjetili središnju policijsku postaju na Kosu šokirani su, kako tvrde “srednjovjekovnim” uvjetima na koje su naišli.

Jedan obrok dnevno, stavljaju im lisice

Svjedoci tvrde da djeca tamo dobivaju samo jedan obrok dnevno, osim svježeg voća i vode koja se doprema od organizacija za humanitarnu pomoć. Dogodilo se da je jedno dijete u pritvoru dva dana bilo bez hrane. Ne smiju ići van, a ako ih sele na drugo mjesto, stavljaju im lisice

“Tamo je stvarno prljavo” rekao je jedan volonter, koji je tražio da ostane anoniman, piše Independent. “Nezaštićeni električni vodovi vire iz stropa izmet je na podu…, to jednostavno nije normalno “, ispričao je volonter. Trenutno je ukupno 11 djece u dobi između 12 i 17 na otoku Kos u policijskoj postaji.

Intervencija UN-a

Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice je upozorio grčke vlasti još u svibnju na takve nehumane uvjete u zatvoru gdje borave djeca. Grčki dužnosnici su se opravdavali velikim priljevom izbjeglica u njihovu zenmlju iz Turske, i to dolaskom njih više od 1000 tjedno.

Sada kada je UN intervenirao postignut je dogovor da će o djeci brinuti nevladine organizacije, koje će napraviti skloništa za djecu sredstvima UN-a.

Srednjovjekovne tamnice

Konvencija o pravima djeteta jasno navodi da djeca imaju pravo na posebnu zaštitu i pomoć ako su izbjeglice i ne bi trebali biti smješteni u zatvor s odraslima, no nažalost svaka zemlja ima svoje zakone pa tako i Grčka.

Prema grčkom zakonu, azilant koji nema nikakve rodbine automatski se stavlja u pritvor dok se ne stavi pod nadzor odgovarajućeg zakonskog skrbnika. U praksi, to znači da se te osobe predaju policiji, dok čekaju da im se osigura neka odgovarajuća skrb u Grčkoj. To može potrajati i nekoliko tjedana, rekao je Marco Procaccini, direktor UNHCR-a na otoku.

Tim Ubhi, direktor britanske organizacije Dječja e-bolnica rekao je da su posjetili te policijske ćelije na otoku tri puta i da izgledaju kao srednjovjekovne tamnice. Upravo uvjeti u kojima borave djeca mogu imati vrlo loš učinak na njihovo odrastanje. “Fizički, psihički i emocionalno gledano, to je vrlo uznemirujuće”, rekao je Ubhi.