UN upozorio britansku vladu da prestane smještati Ukrajinke sa samcima. Sve je više slučajeva pokušaja iskorištavanja

Neki upozoravaju kako postoji opasnost da britanski program postane 'Tinder za trgovce seksualnim robljem'

ZAPORIZHZHIA, March 31, 2022  -- A woman cries after saying goodbye to her husband in Zaporizhzhia region, Ukraine, on March 28, 2022.
  Ukraine established three humanitarian corridors on Wednesday, Ukrainian Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk said on Telegram.
  Two corridors were set up to allow Ukrainian civilians to flee the cities of Melitopol and Energodar in the southern Zaporizhzhia region, which were captured by Russia's forces, Vereshchuk said.
  Another humanitarian route was established in the eastern Donetsk region to evacuate people from the city of Mariupol, where active hostilities are underway, she added.,Image: 674095550, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

UN-ova agencija za izbjeglice zatražila je od britanske vlade da prestane smještati ukrajinske žene bez pratnje u domove muškaraca samaca, jer su zabrinuti da bi moglo doći do seksualnog iskorištavanja Ukrajinki koje su morale pobjeći iz svojih domova. UN-ova agencija je reagirala nakon što su isplivali navodi da neki Britanci iskorištavaju program britanske vlade za smještaj ukrajinskih izbjeglica kako bi iskoristili ranjive žene, javlja Guardian.

Britanskom listu su iz Ureda visokog povjerenika UN-a za izbjeglice rekli da London mora naći “primjereniji proces uparivanja izbjeglica s domaćinima”, kako bi se osiguralo da žene, kao i žene s djecom budu smještene s obiteljima ili parovima, a ne samcima.

Naime, prema britanskom programu ‘Domovi za Ukrajinu’, kojeg vodi dobrotvorna udruga Reset uz podršku vlade u Londonu, domaćini i ukrajinske izbjeglice sami moraju međusobno komunicirati i dogovoriti smještaj te stoga ljudi stupaju u kontakt preko grupa na društvenim mrežama koje nisu regulirane.

Udruge upozoravale na rizike programa

Britanski program je na snazi tek tjedan dana, a ukrajinske izbjeglice ne mogu dobiti vizu i ući u UK bez sponzora. UN-ova agencija je britanskoj vladi poručila da treba osigurati “odgovarajuće zaštitne mjere i mjere provjere” kako bi se spriječilo iskorištavanje, ali i da treba osigurati odgovarajuću potporu za sponzore.

“Vjerujemo da bi se mogao uvesti primjereniji proces uparivanja kojim bi se osiguralo da žene i žene s djecom budu uparene s obiteljima ili parovima, a ne sa samcima. Uparivanje bez odgovarajućeg nadzora može dovesti do povećanog rizika za te žene koje su već iskusile traumu raseljenja, razdvajanja od obitelji i nasilja”, kazao je glasnogovornik UN-ove agencije.

Vodeće humanitarne organizacije za izbjeglice već su izrazile zabrinutost oko britanskog programa za smještaj izbjeglica u pismu resornom ministru Michaelu Goveu. Voditeljica za zaštitu izbjeglica udruge Refugee Action, Louise Calvey, nedavno je za Observer kazala kako postoji opasnost da britanski program postane “Tinder za trgovce seksualnim robljem”.

Brojni Britanci slali neprimjerene poruke

Jedna 32-godišnjakinja iz Ukrajine, koja je tražila smještaj u Britaniji, prijavila je humanitarnim udrugama da je dobila više seksualno sugestivnih poruka od muškaraca preko Facebooka. “Jedan stariji muškarac iz Londona mi je rekao da bi morala dijeliti spavaću sobu s njim i pitao me slažem li se s tim”, kazala je u mailu, koji je Guardian dobio na uvid.

Sunday Times je ovaj tjedan izvijestio kako je novinarka, koja se predstavljala kao 22-godišnja Ukrajinka iz Kijeva, samo nekoliko minuta nakon što je objavila poruku na Facebooku da traži smještaj, dobila hrpu neprimjerenih poruka. Neki su lagali da imaju više soba u svojim jednosobnim stanovima, drugi su predlagali da “spavaju zajedno u istom krevetu”, a dobila je i glasovnu poruku od jednog muškaraca: “Spreman sam ti pomoći, a možda možeš i ti meni pomoći.”

Britanska vlada je komentirala zahtjev UN-ove agencije na upit Guardiana. Osudili su “svaki pokušaj iskorištavanja ranjivih ljudi” te ustvrdili kako program “Domovi za Ukrajinu” ima mjere zaštite i da provjeravaju moguće domaćine. Tvrde i da lokalne vlasti moraju barem jednom posjetiti dom sponzora nakon što se smjeste izbjeglice. “Njihova dužnost je osigurati da je gost siguran i dobro”, poručili su. Utvrdili su i da usluga uparivanja osigurava da uparivanje izbjeglica i domaćina bude “primjereno, sigurno i uspješno”.