Upravo je podignuta optužnica protiv Saše Burušića, sina šefa zagrebačke policije, zbog dilanja lažnog novca

Skupinu je predvodila 25-godišnjakinja, koja je nabavljala lažni novac

18.09.2015., Zagreb - Na Zupanijskom sudu zapocelo je sudjenje Sasi Burusicu, sinu nacelnika PU zagrebacke zbog gospodarskog kriminala. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Protiv peteročlane skupine u kojoj je bio i Saša Burušić, sin šefa zagrebačke policije Gorana Burušića, upravo je podignuta optužnica što ih tereti za nabavku i raspačavanje krivotvorenog novca.

Općinsko državno odvjetništvo u Zlataru smatra da ima dovoljno dokaza za proces što bi se trebao voditi na lokalnom sudu.

Prema optužnici, skupina je od početka ove godine sve do 30. lipnja, kada je finiširana policijska akcija, raspačavala lažni novac nabavljen u Sloveniji. Skupinu je predvodila 25-godišnjakinja iz Zaprešića.

Kako je prodavan lažni novac

Radilo se o kunama u apoenima po tisuću i 500, a nabavili su najmanje 421.500 kuna. Novac su raspačavali ostali članovi grupe, no ilegalni biznis im je propao kada su dio krivotvorina predali prikrivenom policijskom istražitelju.

Ovako izgleda pola milijuna krivotvorenih kuna

Saša Burušić odgovarat će za svoju ulogu u ovom lancu krivotvorenja. Naime, njemu je šefica skupine u svibnju predala 400 tisuća lažnih novčanica što ih je pak on proslijedio petookrivljenom 34-godišnjaku za 120 tisuća kuna. Na taj je način podmirio svoje ranije dugovanje zbog kojeg se, kako doznaje Telegram, i upleo u ove nezakonitosti.

Trzavice među članovima grupe

No, tada su počele trzavice među članovima grupe. Naime, Burušić nije “šefici” isplatio dogovoreni iznos pa je inzistirala da joj vrati sav lažni novac. Burušić je u panici tražio od 34-godišnjaka ono što mu je ranije dao, no uspio je dobiti tek dio – 250 tisuća. Na kraju će zbog toga odgovarati da su se okoristili za najmanje 150 tisuća kuna.

U još nekoliko navrata dogodilo se da članovi grupe nisu uspjeli dobiti dogovorene iznose za lažni novac.

Najčvršće dokaze tužiteljstvo je prikupilo kada je ova skupine ponudila krivotvorene prikrivenom policijskom istražitelju. S njim je dogovoreno više isporuka lažnog novca.

Serija isporuka lažnog novca

Tako mu je 25-godišnjakinja 18. lipnja 2015. u trgovačkom centru predala 6000 lažnih kuna za što je dobila 1000 pravih. Nekoliko dana kasnije “kupac” je platio 17.000 kuna za 119.500 krivotvorenih kuna. Posljednja “transakcija” realizirana je 30. lipnja kada je prikriveni istražitlj za 20.000 kuna kupio 129.500 kuna lažnog novca.

Svu ilegalnu zaradu, a radi se o 207.000 kuna, sud bi trebao okrivljenicima oduzeti, a tužiteljstvo je tražilo da ih se i dalje zadrži u istražnom zatvoru.