Upravo smo doznali da Vlada zbog Ustavnog suda i slučaja Bandić ukida jamčevinu kakva sad postoji

Kažu da se jamčevina pretvorila u sredstvo bogatih za utjecaj na svjedoke

12.03.2015., Zagreb – Milana Bandica dovode na ispitivanje u USKOK u Gajevu. Photo: Petar Glebov/PIXSELL

Nakon odluke Ustavnog suda o puštanju gradonačelnika Milana Bandića, hrvatska Vlada razmatra ukidanje instrumenta jamčevine kakav trenutno postoji, doznaje Telegram.

U izmjeni Zakona o kaznenom postupku (ZKP) o kojoj se u Vladi ovih dana razgovara, doznajemo, osumnjičenik više ne bi mogao koristiti jamčevinu da se izvuče iz pritvora ukoliko postoji opasnost od ponavljanja djela, utjecaja na svjedoke ili ometanja istrage na druge načine.

Mogao bi je koristiti samo kao jamstvo da neće pobjeći tijekom procesa, ukoliko nema prethodno nabrojanih opasnosti. Sugovornici Telegrama objašnjavaju da odluka Ustavnog suda u slučaju Bandić jamčevinu čini besmislenom. Ustavni sud u tom je slučaju kazao da Bandićevo antidatiranje spisa i nagovaranje svjedoka na lažne iskaze nema veze s prethodnom istragom, te se stoga ne može smatrati kršenjem jamstva.

Mehanizam bogatih

Još koncem prošle godine u Vladi su uvidjeli probleme s kriterijima za određivanje jamstva. Tvrdili su da bi taj institut mogao postati kontraproduktivan.

“Iako i u sadašnjem zakonu stoji da sud može, ali ne mora prihvatiti ponuđenu jamčevinu, institut jamčevine u našoj se sudskoj praksi pretvara u sredstvo bogatih. Realna je i opasnost da okrivljenici dubljeg džepa jamčevinu počnu koristiti kao sredstvo kompenzacije koje će im omogućiti utjecaj na svjedoke”, rekao je tada izvor iz ministarstva pravosuđa.

Utjecaj na svjedoke

Tumačenje Ustavnog suda u slučaju Bandić, smatraju naši izvori, omogućava svim osumnjičenicima na privremenoj slobodi da rade što god žele, pa i ozbiljno utječu na istrage.

Jasno je da ovom inicijativom Markov trg također želi Ustavnom sudu poručiti da se prečesto postavlja u poziciju političkog arbitra. Jamstvo, kako sada stoje stvari, uskoro bi u zakonu moglo ostati samo kao mehanizam osiguranja u slučaju da postoji mogućnost bijega osumnjičenika.