USKOK podignuo optužnicu protiv Ane Karamarko. Supruga bivšeg šefa HDZ-a navodno priznala utaju poreza

Ani Karamarko se na teret stavlja da je iz svoje tvrtke Drimia izvukla na temelju fiktivnih faktura oko 467.000 kuna

20.05.2020., Zagreb - Ana Karamarko izlazi u pratnji policije iz prostorija tvrtke Drimia. U ranim jutarnjim satima istrazitelji PNUSKOK-a su poceli pretrazivati poslovne prostore tvrtke Drimia Ane Karamarko, supruge bivseg potpredsjednika Vlade i bivseg celnika HDZ-a Tomislava Karamarka. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

USKOK je podigao optužnicu protiv 38 osoba okrivljenih za utaje poreza, a prvookrivljeni među njima građevinski je poduzetnik Tomislav Pavković, piše Jutarnji list. Tereti ih se da su ukupno utajili ili pomogli u utajivanju 14,5 milijuna poreza. Dio okrivljenika priznao je kazneno djelo koje im se stavlja na teret, dok neslužbene informacije Jutarnjeg govore da je jedan dio optužbi priznao i sam Pavković.

Među okrivljenima se nalazi i Ana Karamarko, supruga bivšeg potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka i bivšeg šefa HDZ-a, a obuhvaćen je i upravitelj Dimnjačarske obrtničke zadruge Grada Zagreba Nenad Zrinski, te niz drugih javnosti manje poznatih osoba.

Ani Karamarko se na teret stavlja da je iz svoje tvrtke Drimia, poznate iz afere “Konzultantica”, izvukla na temelju fiktivnih faktura oko 467.000 kuna, te time umanjila porez na dobit za svoju tvrtku za oko 146.000 kuna. Jutarnji piše kako je i Karamarkova supruga u veljači ove godine zatražila da iznese dopunu obrane na kojoj je priznala sve što joj je Uskok stavljao na teret. Nakon što je uhićena u svibnju 2020., njezin suprug Tomislav Karamarko u statusu objavljenom na Facebooku insinuirao je da se radi o političkom progonu.

Optužbe USKOK-a

USKOK tvrdi da su od početka 2017. do kraja 2019. Pavković te Oliver Kolobarić organizirali i stavili pod svoju kontrolu desetak tvrtki, čiji su formalni direktori bile osobe koje su njih dvojica kontrolirali. Te tvrtke poslužile su kao sustav za izvlačenje novaca iz “pravih” tvrtki, čiji su vlasnici, među kojima i Ana Karamarko, Zrinski i drugi, željeli izbjeći plaćanje poreza.

Činili su to tako što su u dogovoru s vlasnicima pravih tvrtki slali fakture za nepostojeće i neizvršene poslove. Novac koji bi im poduzetnici uplaćivali zatim bi uz proviziju “na ruke” vraćali tim poduzetnicima. No, osim za standardno izvlačenje novca od stvarnih tvrtki, dio osumnjičenika se bavio i podizanjem iskazanoga PDV-a na osnovi fiktivnoga poslovanja između svojih fikus-tvrtki.

Pranje novca

Uz to, dio optužbi protiv Pavkovića i Kolobarića odnosio se i na pranje novca. Prema optužbama veliki dio izvučenog novca završavao bi na računu dviju njihovih tvrtki, Goldstar usluge d.o.o. i Blackstone d.o.o, a one bi onda sasvim legalno tim novcem kupovale vrijedne poslovne prostore u Zagrebu.

Goldstar je tako za deset milijuna kuna kupio 716 četvornih metara atraktivnog poslovnog prostora u zgradi na Strojarskoj cesti 22, a slično je i s Blackstoneom kojem se na račun slilo više stotina tisuća kuna, a koji je za sedam milijuna kuna kupio 414 četvornih metara poslovnog prostora u Ulici Mirka Kraljevića 24. Obje nekretnine sud je privremeno blokirao.

Između ostaloga navodno su snimljeni i razgovori dvojice vlasnika tvrtki kojima je Ana Karamarko navodno platila 467.000 kuna za, kako se sada čini, nepostojeći softver. No, razgovore Ane Karamarko istražitelji nikada nisu uspjeli snimiti.