Uskok ponovno otvorio tragičan slučaj malene Madine

Uskok je 2018. odbacio kaznene prijave protiv policijskih službenika, sad po nalogu Europskog suda idu u nove izvide

Uskok je ponovno otvorio slučaj male Madine Hussiny, po nalogu Europskog suda za ljudska prava. Da se provode izvidi potvrdili su za N1, a oni su dio izvršenja presude Europskog suda za ljudska prava prema kojoj je utvrđeno pet teških kršenja ljudskih prava.

Istragu koja je rezultirala odbačajem kaznenih prijava 2018. godine Europski sud je ocijenio neučinkovitom. Pobrojali su manjkavosti i zaključili da zastare još nema.

Naime, Uskok je odbacio kaznene prijave protiv policijskih službenika koji su postupali u slučaju stradavanja djevojčice 2017. na teritoriju Srbije kod granice s Hrvatskom. Prijavu protiv nepoznatih policijskih službenika podnijelo je sedam članova Madinine obitelji. Prijavom je graničnim policajcima na teret bilo stavljeno prouzročenje smrti iz nehaja, zlouporaba položaja i ovlasti, povreda djetetovih prava i nanošenje teške duševne boli i patnje članovima njezine obitelji.

Hrvatska mora poslati akcijski plan

“Obitelj je nakon primitka presude Europskog suda za ljudska prava, nakon reakcija koje su uslijedile s obzirom na ta teška utvrđenja podnijela zahtjev radi naknade štete”, potvrdila je za N1 Anja Bezbradica Jelavić, odvjetnica obitelji Hussiny.

Hrvatska je, prema presudi Europskog suda, do danas morala predati akcijski plan koji treba imati pojedinačne, ali i opće mjere. U uredu zastupnice Hrvatske pred tim Europskim sudom kažu da su Akcijski plan jučer poslali Odboru ministara, ali da će detalje objaviti kada ih objavi sam Odbor. Nije poznato kada će to biti.

Međutim, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter za N1 kaže da je Hrvatska poslala samo dio koji se odnosi na pojedinačne mjere za ovaj slučaj. “Cjelokupni akcijski plan tek treba biti u potpunosti sastavljen, ja ne bih sada komentirala ono na čemu se radi, ali da, potrebno je uz pojedinačne mjere dodati i opće mjere”, kazala je.

Djevojčica stradala na željezničkoj pruzi

Istodobno, iz Centra za mirovne studije kažu da će se izvršenje ove presude pojačano nadzirati.

Podsjetimo, obitelj Hussiny je zatečena na hrvatskom teritoriju, ali su ih hrvatski granični policajci vratili u Srbiju, iako su navodno zatražili azil. Tijekom povratka u kasnim noćnim satima šestogodišnja djevojčica je poginula na željezničkoj pruzi gdje je na nju naletio vlak. U međuvremenu je protiv Hrvatske pokrenut postupak na Europskom sudu za ljudska prava.