Uskok traži istražni zatvor za sve osumnjičene. Objavili koliko je svatko od njih zaradio

Sudac istrage danas će odlučivati hoće li osumnjičenima odrediti istražni zatvor

FOTO: Pixsell

USKOK je pokrenuo istragu protiv petero osumnjičenih u aferi INA i traže da se svima odredi istražni zatvor, objavili su nakon što su ispitali osumnjičene. Sudac istrage, na ročištu zakazanom u 16 sati na Županijskom sudu u Zagrebu, sada će odlučiti hoće li odobriti zahtjev tužiteljstva i osumnjičenima odrediti jednomjesečni pritvor.

Direktor u INA-i Damir Škugor, čelnik HOK-a Josip Šurjak, poduzetnik Goran Husić, Škugorov otac Dane Škugor te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić uhićeni su u jučerašnjoj akciji policije i USKOK-a zbog sumnje na malverzacije u trgovini plinom, kojima su, kako je USKOK izvijestio, oštetili INA-u za više od milijardu kuna.

USKOK osumnjičene te jedno trgovačko društvo (OMS upravljanje čiji su suvlasnici Šurjak i Husić) tereti da su u zločinačkom udruženju zlouporabili povjerenje u gospodarskom poslovanju, pomagali u zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju te prali novac.

Škugor povezao sve osumnjičene

Istražitelji sumnjaju da je Škugor, kao direktor u INA-i i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije (PIS), od lipnja 2020. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kako bi “pribavio značajnu nepripadnu imovinsku korist za sebe i druge uz oštećenje INA-e” povezao Husića i Šurjaka, kao osnivače tvrtke OMS upravljanje, Mariju Ratkić i vlastitog oca Danu Škugora.

USKOK navodi da je Škugor “direktno ili posredstvom PIS-a”, prirodni plin INA-e prodavao Husićevoj i Šurjakovoj tvrtki po cijenama “znatno ispod tržišne, radi ostvarenja i podjele zarade od daljnje prodaje tog plina inozemnom kupcu po tržišnim cijenama”.

Sumnjaju da je Škugor odredio Husiću da u ime svoje tvrtke od Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA-e) dobije dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom, što je Husić i napravio. Direktor u INA-i je zatim povezao Husića s Ratkić, direktoricom PIS-a, kao “prodavatelja plina koji je PIS dobavljao isključivo od INA-e”.

Prodavao im plin po fiksnoj cijeni

USKOK dalje ističe da je Škugor “koristeći svoje ovlasti u upravljanju procesima nabave i prodaje prirodnog plina u INA-i, te svjestan očekivanog rasta cijena prirodnog plina u 2021.” ove godine i lani dnevnu količinu plina, koju je dogovorio s Husićem i Ratkić, alocirao PIS-u za daljnju prodaju tvrtki OMS upravljanje.

Istražitelji navode da je od prosinca 2021. dio dogovorene količine plina Škugor tvrtki Husića i Šurjaka prodavao i “neposredno od INA-e” kako bi prikrio da značajne količine prirodnog plina INA usmjerava prema toj kompaniji po iznimno niskim cijenama.

USKOK navodi da je cijena po kojoj je INA prodavala plin tvrtki OMS bila fiksna – 19,46 eura po megavatsatu – “bez ugovaranja zaštitnih klauzula i neovisno o promjenama cijene plina na energetskom tržištu”, iako je Škugor znao da Šurjakova i Husićeva tvrtka do tada “uopće nije poslovala i nije ostvarivala prihode u bilo kakvoj poduzetničkoj djelatnosti, a osobito ne u djelatnosti trgovine plinom”.

Oštetili INA-u za više od milijardu kuna

Tako kupljeni plin su preko tvrtke OMS upravljanje kontinuirano prodavali inozemnom kupcu na relevantnim platformama za trgovinu plinom i to po tržišnim cijenama – koje su se kretale od 210,26 eura po megavatsatu. USKOK navodi da je tvrtka na taj način ostvarila nešto više od 171 milijuna eura – odnosno gotovo 1,3 milijardu kuna.

Troškovi tvrtke za taj plin u 2021. i 2022. su iznosili nešto više od 242 milijuna kuna, odnosno koliko su platili INA-i za plin koji su preprodavali, pa je “kumulirana razlika nabavne i prodajne cijene plina” iznosili više od milijardu kuna – točno – 1.046.462.795,52 kuna.

Objavili koliko je svaki osumnjičeni zaradio

USKOK u nastavku navodi da je Škugor, kako bi prikrio usmjeravanje najvećeg dijela ostvarene zarade na svoje račune, dogovorio s Husićem, Šurjakom i svojim ocem da će Šurjak, “za nagradu” preuzeti dio osnivačkih udjela u tvrki OMS upravljanje i na svoj račun primati sredstva s računa tvrtke. Dogovorili su da će Škugorov otac dati svoje račune na raspolaganje i postati Šurjakov opunomoćenik te s njegovog računa svaki mjesec prenositi sredstva na svoj račun, za koji je Škugor bio opunomoćenik.

Istražitelji sumnjaju da je na taj način Husić s računa tvrtke OMS upravljanje na svoje račune prenio dobit od oko 100 milijuna kuna te gotovo 14 milijuna kuna na račune s njim povezanih društava. Na račun Šurjaka prebačeno je najmanje 540 milijuna kuna, od kojih je Šurjak zadržao gotovo 69 milijuna kuna.

Ostala sredstva, oko 472 milijuna prebačena su na račun Škugorovog oca. Na račun Dane Škugora prebačeno je i 9,6 milijuna kuna iz sredstava s Husićevog računa, a sve, navodi USKOK, kao korist koja pripada Damiru Škugoru. Na računu tvrtke ostalo je najmanje 204 milijuna kuna, dodao je USKOK u priopćenju.

Kupovali nekretnina i vozila da prikriju trag

USKOK zaključuje da su kroz sve te radnje osumnjičeni oštetili INA-u za oko milijardu kuna, a da su pritom nelegalno zaradili najmanje 848 milijuna kuna i to: Škugor najmanje 482 milijuna, Husić najmanje 92,6 milijuna kuna, Šurjak gotovo 69 milijuna kuna, a tvrtka OMS upravljanje nešto više od 204 milijuna kuna.

Uz sve to, nastavlja USKOK, Husić je od lipnja 2020. do kraja kolovoza 2022. u Zagrebu i Biogradu, “znajući za nezakonito porijeklo” prenosio ta sredstva između više bankovnih računa te je ukupno gotovo 14,4 milijuna kuna i 1,65 milijuna eura ulagao u kupnju i opremanje nekretnina, kupnju vozila i u fondove kako bi ostvario dobit od tih ulaganja i pritom “stečenim sredstvima zametnuo trag i neistinito prikazao da proizlaze iz zakonitog izvora”.

Škugorov otac kupio kuću za 150.000 eura

Istražitelji sumnjaju da je Škugorov otac, od početka rujna 2021. do 21. listopada 2021., “znajući za nezakonito porijeklo novčanih sredstava” pokušao zametnuti njihov trag tako što je “neistinito prikazao da proizlaze iz zakonitog izvora”. USKOK ističe da je na području Šibenika Dane Škugor uložio 150.000 eura u kuću, koju je naveo na svoje i ime svoje supruge kao suvlasnice kako bi tu kuću koristio za smještaj turista i tako ostvarivao daljnju zaradu.

“Ured za sprječavanja pranja novca je temeljem zahtjeva ovog Ureda izdao naloge za privremenim zaustavljanjem izvršenja sumnjivih transakcija na većem broju računa okrivljenika i s njima povezanih osoba”, navodi USKOK ističući da su ukupno blokirali gotovo 570 milijuna kuna i oko 33 milijuna eura. “Ured će predložiti sudu donošenje privremenih mjera osiguranja oduzimanja nezakonito pribavljene imovinske koristi”, navodi USKOK i zaključuje da će od Županijskog suda u Zagrebu predložiti istražni zatvora protiv svih okrivljenika.

Porezna: ‘Oprali’ su oko 15,5 milijuna kuna

Nakon USKOK-a priopćenjem se oglasila i Porezna uprava ističući da su osumnjičeni, kako bi stvorili privid zakonitog izvora sredstava, “nepripadno stečenu imovinsku korist isplaćivali u obliku dohotka od kapitala i pozajmica”.

“Također se, putem bankovnog računa rodbinski povezane osobe, prikriveno isplaćivala osobi koja je imala ključnu ulogu u organizaciji i omogućavanju štetne prodaje plina”, naveli su iz Porezne uprave dodavši da se dio nezakonito stečenog novca ulagao u nekretnine i vozila “čime su ostvareni elementi pranja novca” od gotovo 15,5 milijuna kuna.

Iz MUP-a pak javljaju da su kod osumnjičenih pronašli inkriminirajuću dokumentaciju. “Temeljem naloga suda obavljene su pretrage na više adresa na području Zagreba, Šibenika i Vinkovaca tijekom kojih je pronađena poslovna i druga dokumentacija koja se odnosi na naprijed opisane nezakonite radnje”.

HDZ priznao da je Škugor njihov član

Ministarstvo financija jučer se pohvalilo da je “alarm” upalio njihov Ured za sprječavanje pranja novca nakon analize sumnjivih transakcije. Sve su proslijedili USKOK-u nakon čega su proveli istraživanje u suradnji s PNUSKOK-om, Uredom za sprječavanje pranja novca i Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave.

Mediji su danas izvukli dokaz da je Škugor član HDZ-a, otkrivši objavu stranačkog ogranka u zagrebačkom kvartu Maksimir na Facebooku, u kojoj Škugoru, među ostalima, čestitaju što je na unutarstranačkim izborima postao izaslanik za izbornu skupštinu Gradskog odbora HDZ-a Grad Zagreb. Iz vladajuće stranke su na kraju priznali da je Škugor njihov član i zagrebački ogranak stranke je protiv njega pokrenuo stegovni postupak.