Uskoro počinje suđenje Draganu Kovačeviću. Uskok je uvjeren da ima ključan dokaz za mito

Bivši šef JANAF-a od izbijanja ove afere negira optužbe koje mu USKOK stavlja na teret

Idući mjesec počinje sudski proces protiv Dragana Kovačevića i suoptuženih u aferi JANAF u kojoj se sumnja da je nekolicini poduzetnika u zamjenu za mito namjestio oko 100 milijuna kuna vrijedne poslove s nacionalnom kompanijom koju je vodio. Telegram doznaje nove detalje iz optužnice, te što bi mogao biti jedan od ključnih dokaza protiv Kovačevića.

O samoj optužnici i onome što se točno bivšem šefu JANAF-a stavlja na teret već smo pisali. Kovačević pak od početka negira krivnju prozivajući USKOK za udbaško podmetanje, pri tome i opsesivno podnosi tužbe protiv medija tražeći milijunske odštete zbog tekstova o ovoj aferi.

Pozicioniranje uoči procesa

Istovremeno se Kovačević promeće i u jednog od glavnih svjedoka protiv aktualnog premijera Andreja Plenkovića. Naime, tvrdi da je upravo Plenković inzistirao da JANAF s Inom sklopi Memorandum kojim se omogućuje izvoz nafte iz Hrvatske prema rafinerijama u Mađarskoj. To je za posljedicu imalo gašenje Inine rafinerije u Sisku. Iako taj posao još nije do kraja rasvijetljen, Kovačević je javno na saborskom Antikorupcijskom vijeću govorio o Plenkovićevoj navodnoj ulozi u u tom dogovoru.

Dok se na jednoj strani bori protiv premijera, ali i medija, Kovačević će se za manje od mjesec dana, točnije 15. studenoga, morati okrenuti očitovanju o USKOK-ovim optužbama za teške malverzacije na čelu JANAF-a, te, kako stoji u optužnici, pogodovanja u zamjenu za mito od oko 6,2 milijuna kuna.

Hoće li optužbe biti potvrđene?

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu razmatrat će optužnicu u kojoj se, kako smo također već javljali nalaze brojne poruke i tajne snimke Kovačevića i njegovih suradnika. Prisluškivalo ih se i pratilo, te na taj način bilježilo kontakte za koje USKOK sada smatra da su bili dio koruptivnog dogovora.

Telegram je dobio uvid u optužnicu u kojoj se ističe još jedan zanimljiv dokaz kojim tužiteljstvo pokušava srušiti Kovačevićevu tezu da je velik iznos novca koji je kod njega pronađen zapravo pozajmica od vlasnika zaštitarske firme Josipa Klemma. Klemm doduše to nije htio potvrditi pred istražiteljima, a oni su pak uvjereni da Kovačević ne govori istinu, jer je kod njega pronađena pasica za žigom Privredne banke. Inače, pasica je povez kojim je opasan bunt novca podignut u banci, a na ovoj koja je pronađena kod Kovačevića stajao je žig ‘11.07.2018’. Uz to na njoj je bilo otisnuto: ‘100 kom. po 1000 kuna, Svota: 100.000 kuna’.

USKOK drži da je to dokaz da Kovačević značajni iznos novca nije dobio samo od Klemma, već i od Kreše Peteka, jednog od poduzetnika kojima je, prema optužnici, pogodovao u poslovima s JANAF-om. Naime, datum na pasici poklapa se, tvrdi USKOK, s Petekovim podizanjem novca u banci, te sastancima s Kovačevićem. Evo što su sve rekonstruirali.

Dokaz iz Privredne banke

Privredna banka najprije je na zahtjev tužitelja potvrdila da je doisa u pitanju njihova pasica. Izdana je za njihov novac iz trezora u Bjelovaru. Radilo se, potvrdili su također, o 100 komada po 1000 kuna, dakle ukupno sto tisuća kuna. Taj je novac, objasnili su djelatnici banke, mogao biti plasiran samo u njihove poslovnice u Dugom Selu, Ivanić Gradu, Bjelovaru, Virovitici, Čazmi i Križevcima.

Nastavivši dalje pratiti trag ovog novca. Istražitelji su ispitali sve službenike ovih banaka, kao i ljude koji su tih dana, s riječ je o srpnju i kolovozu 2018., podizali tamo novac. Krug se na kraju suzio upravo do Peteka, te poslovnice Privredne banke u Ivanić Gradu gdje je on redovito podizao novac.

Bilo je tako i tijekom srpnja i kolovoza 2018. godine. Petek je u banci u Ivanić Gradu podigao najprije 1,8 milijuna kuna, a zatim još 180 tisuća kuna. Budući da je pasica s oznakom od sto tisuća kuna nađena kod Kovačevića, USKOK je uvjeren da je barem dio tada podignutog novca Petek predao šefu JANAF-a.

Sastanci Peteka i Kovačevića

Naime, ovu bankovnu pasicu USKOK povezuje i s ostalim dokazima: porukama pronađenima u Kovačevićevom i Petekovom mobitelu. Utvrđeno je tako da je svega sat vremena prije nego što je Petek podigao onih 1,8 milijuna kuna, dobio od Kovačevića poruku: “Sutra u 10”. Petek mu je uzvratio: “OK, možda koju minutu zakasnim”.

Iz toga USKOK zaključuje da je Petek nakon Kovačevićeve poruke zapravo odjurio u banku kako bi za njega podigao novac. Zato se sumnja da je Kovačević zapravo novac dobio od Peteka, a ne od Klemma kako je tvrdio u svojoj obrani.