Ustavni suci su odlučili: oni se ne bi miješali u spornu Vladinu kampanju protiv referenduma

Ministar Pavić je na antireferendumski spot potrošio milijun kuna državnog novca

Ustavni sud zaključio je kako nema nikakvog razloga za postupanje prema Ministarstvu rada zbog video spotova o cjelovitoj mirovinskoj reformi za koje su sindikati i dio oporbenih političara tvrdili da su usmjereni protiv referendumske inicijative “67 je previše”.

Svoje stajalište Ustavni sud iznio je nakon što je od ministra rada Marka Pavića dobio očitovanje o tri faze medijske kampanje od kojih je treća, ona u kojoj se nalazi i sporni spot, započela 26. travnja. Dakle, baš uoči pokretanja sindikalne inicijative.

Treća faza kampanje nije isključivo informativna

S Ustavnog suda navode kako će Ministarstvo za treću fazu kampanje iz državnog proračuna platiti 1.056.267,76 kuna, dok ukupna sredstva u 2018. i 2019. iznose 3.772.997,26 kuna. U svom očitovanju, Ustavni sud ipak dijelom daje za pravo sindikatima. Kažu kako treća faza kampanje Ministarstva rada zbilja nije isključivo informativna.

Konkretno, kažu ovako: “Iako je očito da je medijska kampanja promoviranja cjelovite mirovinske reforme Vlade Republike Hrvatske odnosno Ministarstva započela znatno prije početka razdoblja prikupljanja potpisa građana o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma, činjenica da se treća faza te kampanje vremenski poklapa s početkom prikupljanja potpisa ukazuje na to da ta faza kampanje nema isključivo informativnu svrhu upoznavanja građana s učincima mirovinske reforme, već je jednim dijelom motivirana referendumskom inicijativom i usmjerena uvjeravanju građana da bi podržavanjem inicijative doveli u pitanje one aspekte reforme koje Vlada smatra poželjnima iii neophodnima”, obrazlaže Ustavni sud.

Nema ozbiljnog narušavanja prava građana

Međutim, Ustavni sud navodi kako naprosto nisu predočeni nikakvi dokazi koji ukazuju na kršenje demokratskih procedura.

“Ustavnom sudu nisu predočeni nikakvi dokazi koji bi ukazivali na to da su Vlada Republike Hrvatske odnosno Ministarstvo korištenjem proračunskih sredstava ili na drugi način grubo kršili pravila demokratske procedure, odnosno postupali na način koji faktično dokida ili ozbiljno narušava pravo građana na izjašnjavanje o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma, niti su se u vezi s time Ustavnom sudu obratili inicijatori referenduma”, pojašnjavaju u Ustavnom sudu.