Uz sav novac koji dobiva, HRT studentima uporno ne isplaćuje honorare u zakonskom roku. Oni koji se pobune, ostanu bez posla

Tri otpuštene studentice Telegramu su ustupile dokaze da u godinu dana nikada nisu dobile honorar do 15. u mjesecu, kako nalaže zakon

Listopad je bio posljednji radni mjesec za tri studentice koje su radile u redakciji portala Hrvatske radiotelevizije (HRT). Ne zato što su dale otkaz ili loše radile svoj posao, već zato što su prigovorile poslodavcu kako više neće trpjeti činjenicu da im neprekidno ne isplaćuje honorar na vrijeme. Umjesto 15. u mjesecu, kako nalaže Zakon o obavljanju studentskih poslova, HRT im je honorare redovno isplaćivao s nekoliko dana zakašnjenja. Kada su studentice rekle da im je to neprihvatljivo, zahvalili su im se na suradnji.

Telegram je u veljači izvještavao kako su tada na HRT-u tjednima kasnili honorari za 90 studenata. S javne televizije pravdali su se prelaskom platforme informatičkog poslovnog sustava na napredniju verziju “koja se poklopila i s prelaskom na euro”. Međutim, stalno zaposlenima su i unatoč tim “izazovima” isplatili plaću na vrijeme, a Telegramu nisu nikada odgovorili kako je to bilo moguće, odnosno zašto su samo studenti bili ti koji su morali čekati.

Očito je da na HRT od tada nije promijenio odnos prema studentima te su, štoviše, otišli i korak dalje. Pritom, studentice od kršenja zakona nije pokušao zaštititi ni Student servis kojem su se višekratno obraćale. Na upite im nisu odgovarali pisanim putem, već bi ih zvali i konstatirali kako “ni oni ne znaju zašto HRT ustraje na takvoj praksi”. U odgovoru za spomenuti raniji članak, iz Student servisa Telegramu su pak priznali da nisu slali opomene HRT-u. Iako su to dužni, ako im naručitelj posla do 15. u mjesecu ne uplati naknade za studente.

Jedna od žalbi studentica Studentskom centru. Niti jedna žalba nije urodila plodom, odnosno Studentski centar nikad nije HRT-u poslao opomenu

‘Problem je u gospođi koja ne potpisuje na vrijeme’

Prema potvrdama o isplatama koje su nam ustupile studentice, HRT im u godinu dana niti jednom nije uplatio honorare u propisanom roku. Frustrirane mlade žene, čiji identitet je poznat redakciji, na kraju su se odlučile požaliti poslodavcu. “Rekli su nam da sve službe obavljaju svoj dio posla na vrijeme, no da je problem u gospođi koja je po hijerarhiji ispod glavnog ravnatelja HRT-a i ugovore ne potpisuje na vrijeme. Dodali su da tu gospođu nitko ne može požurivati i, ako nam to ne odgovara, neka više ne radimo za njih”, prepričava nam jedna od studentica te dodaje da zaposlenicima na HRT-u plaća uredno sjeda na vrijeme.

“Najveći problem je u tome što mi studenti uglavnom živimo u unajmljenim stanovima i do određenog roka moramo platiti stanarinu i režije…”, razočarano opisuje jedna od studentica. I nakon prvog prigovora honorari su i dalje kasnili pa su studentice HRT-u poslale još jedan mail u kojem su ih obavijestile kako se neće pojaviti na poslu, ukoliko im honorari za rujan neće biti obračunati i isplaćeni na vrijeme.

“Onda su nam onemogućili pristup rasporedu, a od kolega smo čule da su nas za taj tjedan maknuli iz rasporeda, dok ne vide što će biti s honorarima”, tvrdi nam jedna od tri studentice. Nakon toga im je došao i mail glavne urednice HRT-ovog portala i nelinearnih programskih usluga, Ivane Božanić, koja im se zahvalila na dosadašnjoj suradnji. Inače, Božanić je na tu poziciju imenovana u ožujku prošle godine, a prije toga je radila kao projektni menadžer u IT odjelu Konzuma.

Mail u kojem je studenticama dan otkaz nakon što su se žalile na kašnjenje plaće

‘Pitali su nas zar su nam honorari doista hitni’

Jedna od studentica koja je s HRT-a otišla prije ovog incidenta, potvrdila nam je navode otpuštenih kolegica. “Kada sam počela raditi tamo, Telegram je baš pisao o kašnjenju honorara za prosinac. Na kraju su nam isplaćeni negdje na početku veljače. Kada smo se žalili šefici, pitala bi nas: Zar je to toliko hitno?”, potvrđuje nam studentica koja je također željela ostati anonimna te ističe da su nakon prvog Telegramovog članka honorari dolazili ranije, ali nikada prije 18. u mjesecu.

“Nekad smo znale raditi i po osam, devet dana u komadu, bez slobodnog dana. Bez nas se ponekad nije mogao sastaviti raspored, jer nema dovoljno ljudi. Osim weba, bavile smo se i društvenim mrežama”, prepričavaju nam studentice.

‘Nisu se javile na telefon i došle na posao’

Ne osvrćući se na ranija kašnjenja, iz HRT-a u odgovoru na upit selektivno navode kako se s isplatama honorara kasnilo 48 sati u posljednja tri mjeseca te da je tomu tako “zbog internog procesa s više potpisnika”.

“Studenticama na koje se odnosi upit zahvaljeno je na suradnji jer su dana 16.10. u 8.30 u poruci upućenoj elektroničkom poštom navele kako ‘sve dok ne vidimo u sustavu da ste nam plaću obračunali, ne mislimo dolaziti na posao’. HRT ih je tada pokušao kontaktirati telefonski, no dvije od tri nisu se javile, a nisu se pojavile na poslu niti taj dan, niti poslije.

Ističu nam i kako nije riječ o “otkazu” jer nije bila riječ o stalnim zaposlenicima te dodaju kako im je uvijek zadovoljstvo raditi sa studentima jer “oni donose nova iskustva, svježinu i dinamiku”.

‘Ako vam ne odgovara ne morate tu raditi’

Studentice nam potvrđuju da se samo jedna od njih javila na pozive s HRT-a. Tada su joj, navodi, poručili da – ako im ne odgovara takva praksa – ne moraju raditi na HRT-u.

I dok su tamo očito nepoželjni novinari koji se usuđuju buniti, što je oksimoron sam po sebi, HRT u Informativni program zapošljava ljude poput glumca iz sapunica Matka Knešaureka. On je u intervjuu za Gloriju izjavio kako mu je taj posao pronašla supruga te da mu je u fokusu istraživačko novinarstvo, a možda “čak i vođenje Dnevnika”. Pitom mu je jedino iskustvo s poslom u medijima bilo sinkroniziranje crtića za HRT. Nakon kritika javnosti prebačen je u Zabavni program.