Uzinić u suzama: ‘Svećenik Riječke nadbiskupije zlostavljao je 13 dječaka, najmlađi imao 6 godina’

Pet slučajeva je, kaže, vezano za optužbe zlostavljanja maloljetnika

Prošli je tjedan u Nacionalu objavljena priča o navodnim slučajevima pedofilije i seksualnog zlostavljanja u Riječkoj nadbiskupiji. Tjednik je objavio da više svećenika navedene nadbiskupije izričito tvrdi da je sve pokušao zataškati riječki nadbiskup Mate Uzinić.

Uzinić je danas na presici progovorio o slučajevima, a na stranicama Riječke nadbiskupije objavljeno je i priopćenje. “Ukupno je 9 slučajeva. Prvi je završen prije mog dolaska, pet slučajeva je vezano za optužbe zlostavljanja maloljetnika, dok su ostale optužbe vezane za financije i priležništvo”, rekao je Uzinić, kroz suze.

“Osjećam duboku tugu i sram zbog zlostavljanja maloljetnih i punoljetnih osoba koje su pretrpjele od strane svećenika ili drugih osoba povezanih s Riječkom nadbiskupijom. Kao riječki nadbiskup upoznat sam s više prijava zlostavljanja koja su se dogodila u ovoj nadbiskupiji. Nažalost, razmjeri zlostavljanja su često i veći od onoga što se uspije istražiti i zbog toga od svih žrtava u svoje ime i ime Riječke nadbiskupije molim oprost”, rekao je Uzinić koji se slomio pred okupljenima i zaplakao te zamolio žrtve za oprost.

Anonimnost prijava otežava istrage

Navodi kako je u sve uključen DORH i nadležni Dikasterij. “Neke od ovih prijava su anonimne, što značajno otežava istrage, no i u tim slučajevima učinio sam sve što sam znao i mogao kako bih došao do utvrđivanja istine, a time i pravednosti za žrtve”, rekao je.

Uzinić kaže da, ako dođe do novih saznanja ili prijava vezano za sljedeće slučajeve, kanonska istraga bit će ponovno otvorena. Prvi slučaj o kojemu je govorio je onaj svećenika M.Šp. rođenog 1953. godine.

Navedeni je 2016. godine optužen da je 1992. godine zlostavljao maloljetnika. Međutim, 2018. pojavljuju se nove optužbe protiv njega i ponovno se otvara istraga.

Jedan od svećenika priznao da je zlostavljao 13 dječaka

“Optuženi priznaje da je bilo više slučajeva u godinama 1987. – 1988., 1992. – 1993., i moguće u 1994. Radi se o ukupno 13 dječaka u rasponu od 6 do 13 godina. Tada se svećenik M.Šp. osobno prijavio policiji za bludne radnje prema djeci i maloljetnicima”, navodi se.

Uzinić navodi kako je o slučaju obavijestio Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci s napomenama da je kvalifikacija zlodjela koja je priznao optuženi M.Šp. tijekom kanonskog procesa teža od one koju je naveo u svojoj prijavi policiji. U smislu, da nisu postojale optužbe za razdoblje kasnije od 1994. pa do 2018., te da to u kanonskoj istrazi nije ispitivano, a da se zbog težine zločina ne može unaprijed isključiti mogućnost i kasnijeg počinjenja kaznenih djela. M.Šp. navodno živi u Italiji u zatvorenom benediktinskom samostanu.

Drugi slučaj je onaj svećenika M.Ši. rođenog 1941. godine koji je optužen da je u razdoblju 2006.-2007. godine više maloljetnih osoba slao neprimjerene SMS poruke i da je jednom prilikom jednu maloljetnicu neprimjereno dodirivao, te da je 2007. godine neprimjerenim porukama napastovao punoljetne bogoslove dok im je bio profesor.

Jedan ministrant navodno ucjenjivao svećenika

Uzinić mu je, kako navodi, pod prijetnjom suspenzije sam izrekao zabranu dolaska u kontakt s maloljetnim osobama te zabranu javnog vršenja svećeničke službe te pokrenuo istragu. Optuženi svećenik, za razliku od prvog, niječe optužbe.

Treći slučaj je onaj svećenika D.P., rođenog 1938. godine. Anonimnim pismom optužen je za nedefinirana kažnjiva djela protiv maloljetnika. U ovom slučaju se spominje i ucjenjivanje svećenika od strane bivšeg ministranta. Uzinić navodi da optuženi niječe optužbe.

“Po završetku prethodne kanonske istrage delegat zaključuje da se ne može utvrditi temelj za iznesene optužbe za kazneno djelo zbog kojeg je pokrenuta istraga. D.P. je obaviješten da nije utvrđeno počinjenje kaznenog djela te da se povlače sve kanonske mjere koje su mu bile nametnute. Danas stanuje u Svećeničkom domu”, rekao je Uzinić.

Jedan svećenik slao neprimjerene poruke maloljetnicama

Svećenik L.L., rođen 1953. godine, anonimno je optužen da je nekad između 1999. i 2005. slao poruke neprimjerenog sadržaja maloljetnim djevojkama i zavodio ih te je optužen da je to činio i nekad između 2017. i 2019. prema jednoj punoljetnoj i jednoj maloljetnoj djevojci.

Uzinić je naveo kako je istraga utvrdila da se kod ispitanika nazire rubno i problematično ponašanje, no, zaključuje da temeljem istrage to nije moguće okarakterizirati kao kazneno djelo. Svećenik i danas stanuje u Svećeničkom domu.

Peti, zadnji slučaj u nizu seksualnih delikata, je slučaj svećenika J.P. rođenog 1990. godine koji je 23. lipnja 2021. optužen od jedne majke za zlostavljanje njezine maloljetne kćeri. “4. listopada 2021. završava prethodna kanonska istraga i delegat donosi zaključak da nije utvrdio da je J.P. počinio kažnjivo djelo zbog kojega je pokrenuta istraga, ali da slučaj ipak treba proslijediti mjerodavnoj Kongregaciji za nauk vjere na daljnje uredovanje”, navodi.

Zbog jednog slučaja pokrenuta nova istraga

J.P. je podvrgnut psihološkom vještačenju i nisu pronađeni elementi nikakvog poremećaja. “Za vrijeme istrage državnog odvjetništva J.P. stanuje u Nadbiskupiji i pomaže u Arhivu”, rekao je Uzinić te dodao kako je istraga DORH-a još uvijek u tijeku. Govorio je i o slučaju o kojemu je pisao Nacional, onomu svećenika M.S. rođenog 1978. godine u kojemu, kako kaže Uzinić, nije utvrđeno postojanje kanonskih kaznenih djela zlostavljanja, kao ni kaznenih djela prema građanskim zakonima.

“M.S. optužen je od oca mladića o lošem utjecaju M.S. na njegovog sina, bivšeg bogoslova. Autoru pisma odgovorio sam 28. rujna 2022., a dva dana kasnije pokrenuo prethodnu kanonsku istragu, a svećeniku M.S. kao mjeru predostrožnosti zabranio sam bilo kakav kontakt – osobni, telefonski ili pisani u bilo kojem obliku s tim mladićem”, rekao je Uzinić.

Međutim, s obzirom na nove navode, 18. svibnja 2023. pokrenuta je nova prethodna istraga. Sve je prijavljeno DORH-u, a za vrijeme trajanja istrage M.S. boravi izvan Riječke nadbiskupije u obiteljskoj kući.

Govorilo se i o financijskim deliktima

Što se tiče financijskih delikata i optužbi za priležništvo, nisu korišteni pravi inicijali optuženih već N.N. (nomen nescio je latinski izraz koji se koristi kako bi se označila neodređena osoba. op.a.). Ti inicijali su korišteni , kako navode iz nadbiskupije, iz razloga što nije proveden kazneni sudski postupak i ne radi s o slučajevima zlostavljanja maloljetnika ni odraslih ranjivih osoba.

Počinitelji su osumnjičeni su za bludne radnje nad odraslim osobama (kršenje 6. božje zapovijedi), pronevjeru župnog novca te poslovanje protiv propisa kanona.

Izvješće u vezi ovih slučajeva u cijelosti možete pročitati OVDJE.