Ukrajina: 'Napredujemo duž južnog fronta'. Napeta situacija u najvećoj nuklearki, napadnut ruski brod

Pratimo 517. dan ruske invazije na Ukrajinu

Ukrainian artillerymen fire a 152 mm towed gun-howitzer (D-20) at a position on the front line near the town of Bakhmut, in eastern Ukraine's Donetsk region, on October 31, 2022, amid Russian invasion of Ukraine. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Ovo su ključni događaji:


  • Rusija pokrenula novi zračni napad na Kijev
  • Bjelorusija naoružava Ministarstvo za izvanredne situacije
  • UN: U elektrani u Zaporižji pronađene mine
  • Dva bloka nuklearne elektrane Zaporižja su ugašeni

ŠTO SE TRENUTNO DOGAĐA:


Ruski i kineski dužnosnici putuju u Sjevernu Koreju

  • Rusko izaslanstvo predvođeno ministrom obrane Sergejem Šojguom posjetit će Sjevernu Koreju ovaj tjedan, izvijestila je državna novinska agencija KCNA, čime će se pridružiti kineskoj skupini i biti među prvim posjetiteljima toj zemlji od početka pandemije.

Delegacije će biti na proslavi 70. godišnjice “Dana pobjede” u četvrtak u Pjongjangu, izvijestila je KCNA, a član politbiroa Komunističke partije Kine Li Hongzhong predvodi skupinu iz svoje zemlje. Očekuje se velika vojna parada u sjevernokorejskoj prijestolnici.

Sjeverna Koreja zatvorila je svoju granicu početkom 2020. godine za svu trgovinsku i diplomatsku razmjenu, čak i s glavnim ekonomskim i političkim partnerima Kinom i Rusijom. Državni mediji nisu naveli hoće li posjeti dužnosnika tih zemalja označiti bilo kakvu promjenu u politici.

Kina je objavila da “strogo” provodi sankcije UN-a Sjevernoj Koreji, reagirajući na pismo skupine G7, Europske unije i drugih koji su pozvali Peking da spriječi Pjongjang da zaobilazi sankcije korištenjem kineskih voda.

Kineski izvoz u Sjevernu Koreju u lipnju je bio osam puta veći u odnosu na godinu dana ranije kad je tajanstvena država potvrđivala desetke tisuća slučajeva covida-19 dnevno i zatvorila svoju granicu.

Sjedinjene Države optužile su Sjevernu Koreju da pruža vojnu pomoć Rusiji za njezin rat u Ukrajini, što negiraju i Pjongjang i Moskva.


Kremlj: Naš povratak u sporazum o crnomorskom izvozu žitarica zasad nije moguć

  • Glasnogovornik Kremlje Dmitrij Peskov rekao je kako za sada povratak Rusije u sporazum o crnomorskom izvozu žitarica nije moguć s obzirom na to da se ne provodi u skladu s ruskim interesima.

Putin je, kaže Peskov, jasno dao do znanja da bi sporazum mogao oživjeti ako se ispoštuje dio sporazuma koji se odnosi na Rusiju.

Sporazum, u čijem su posredovanju sudjelovali UN i Turska u srpnju prošle godine, imao je za cilj pomoći u sprječavanju globalne prehrambene krize.


Ukrajina tvrdi da napreduje duž južnog fronta

  • Ukrajinske snage napredovale su duž južne fronte, navode kijevski vojni dužnosnici.

Andrij Kovalov, glasnogovornik Glavnog stožera ukrajinske vojske rekao je da su ukrajinske snage ostvarile uspjehe u smjeru Staromajorska.

Glavni stožer je rekao da su ruske snage nastavile biti usredotočene na sprječavanje napredovanja Ukrajine duž južnog fronta, što ukazuje na njihov snažan otpor.


Rusija tvrdi da je odbila napad dronova na patrolni brod crnomorske flote

  • Rusko ministarstvo obrane tvrdi da je uništilo dva ukrajinska broda bez posade koji su bili angažirani u napadu na jedan od patrolnih brodova njegove Crnomorske flote.

“Oružane snage Ukrajine su neuspješno pokušale napasti patrolni brod Crnomorske flote Sergej Kotov, koji obavlja zadatke kontrole plovidbe u jugozapadnom dijelu Crnog mora, s dva vodena bespilotna čamca.

U tijeku odbijanja napada oba neprijateljska daljinska čamca uništena su vatrom iz standardnog naoružanja ruskog broda na udaljenosti od 1000 metara i 800 metara. Žrtava nije bilo”, stoji u priopćenju.


U Hersonu ubijeno 9 ukrajinskih vojnika

  • Ruski državni medij Tass izvještava da su ruske snage uništile dva čamca i ubile devet ukrajinskih vojnika prilikom njihovog pokušaja iskrcavanja na lijevu obalu rijeke Dnjepar u Hersonu.

Borba za to područje traje već nekoliko tjedana, a Rusija je već više puta zaustavila ukrajinske snage u naumu da zauzmu područje.


SAD će Ukrajini poslati još 400 milijuna dolara pomoći

  • AP javlja da će Sjedinjene Američke države poslati još 400 milijuna dolara vojne pomoći Ukrajini.

U paketu je razno streljivo za napredne sustave protuzračne obrane i niz malih, nadzornih bespilotnih letjelica Hornet. Dužnosnici su rekli da SAD također šalje topničke projektile haubice i 32 oklopna vozila Stryker.


Dva bloka nuklearne elektrane Zaporižja su ugašeni

  • Četvrti i peti blok ukrajinske nuklearne elektrane Zaporižja pod režimom su gašenja, javlja uprava elektrane koju su postavile moskovske vlasti.

Uprava kaže kako je gašenje u tijeku zbog planiranog tehničkog pregleda opreme.


UN: U elektrani u Zaporižji pronađene mine

  • UN-ova agencija za atomski nadzor uočila je protupješačke mine na lokaciji ukrajinske nuklearne elektrane Zaporižja koju su okupirale ruske snage, javlja AFP.

Najveće europsko nuklearno postrojenje palo je u ruke ruskih snaga ubrzo nakon invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine, a Kijev i Moskva od tada se međusobno optužuju za planiranje incidenta na tom mjestu.

Prekjučer, 23. srpnja stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju “vidjeli su neke mine smještene u tampon zoni”, rekao je šef agencije Rafael Grossi.

U priopćenju se ne navodi koliko je mina tim vidio.


Bjelorusija naoružava Ministarstvo za izvanredne situacije

  • Bjelorusko Ministarstvo za izvanredne situacije ubrzo će završiti proces naoružavanja i vojne obuke svojih zaposlenika kako bi, u slučaju oružanog sukoba, mogli pružiti pomoć ministarstvima obrane i unutarnjih poslova, rekao je ministar za izvanredne situacije Vadim Sinjavski

Ministar Sinjavski u izjavi je za državnu televiziju rekao da će svi djelatnici spomenutog ministarstva biti spremni pomoći njegovim kolegama ministrima ako dođe do oružanog sukoba ili “neke vrste nemira, odnosno pobuna”.

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko ranije je ove godine izrazio želju da “svaki čovjek bude sposoban baratati oružjem”. Iako Bjelorusija nije poslala svoje vojnike na ratište u Ukrajinu, njezin je predsjednik dozvolio Moskvi da s bjeloruskog teritorija pokrene invaziju započetu u veljači prošle godine.

Od tog su trenutka Bjelorusija i Rusija održale nekoliko zajedničkih vojnih vježbi, dok je u lipnju bjeloruski predsjednik dozvolio da njegova zemlja posluži kao baza za rusko nuklearno oružje, što su osudili brojni zapadni čelnici.

Osim toga, Lukašenko se često sastaje sa svojim ruskim kolegom Putinom, s kojim je nedavno razgovarao o “strateškom partnerstvu” tijekom svog posljednjeg posjeta Moskvi koji je završio u ponedjeljak.

S obzirom na to da se Lukašenkov ostanak na vlasti često povezuje s podrškom Vladimira Putina, u Kijevu strahuju da će vladar Kremlja pritisnuti bjeloruskog predsjednika da se njegova zemlja priključi kopnenim vojnim operacijama te da otvori novi front u posustaloj ruskoj invaziji na Ukrajinu.


Rusija pokrenula novi zračni napad na Kijev

  • Rusija je rano jutros pokrenula šesti zračni napad na Kijev ovog mjeseca, priopćila je vojna uprava ukrajinske prijestolnice, dok su se uzbune o napadu oglasile prije više od tri sata.

Rusija je napala glavni grad Ukrajine bespilotnim letjelicama iranske proizvodnje. Prema preliminarnim informacijama, sve su letjelice srušene od strane ukrajinskih protuzračnih obrambenih sustava, rekao je Serhij Popko, čelnik kijevske vojne uprave na Telegramu.

Informacije se još prikupljaju, no za sada nema žrtava ni značajnije materijalne štete, prenosi Reuters. Sirene za uzbunu oglasile su se oko sat i pol iza ponoći, a osim na području Kijeva čule su se na većem dijelu istoka zemlje.

Ratno zrakoplovstvo izdalo je upozorenje od zračnih napada za istočne i jugoistočne regije, s obzirom na to da postoji nova prijetnja od napada balističkim oružjem na spomenuta područja, stoji u njihovoj objavi na Telegramu.