Uživo. U napadu na Krim ranjena dva ruska generala. Ukrajina: 'Probili smo se kod ključnog naselja, kreće veći prodor'

Pratimo 577. dan ruske invazije na Ukrajinu

FOTO: AFP

Ovo su ključni događaji:


  • Nove eksplozije na Krimu
  • Ukrajina: Među ranjenima u udaru na sjedište Crnomorske flote su i dva generala
  • Ukrajinski general: Probili smo se kod sela Verbove, nastavljamo dalje
  • Ujedinjeno Kraljevstvo vodilo je tajne razgovore s Kremljom
  • Poljski premijer Zelenskom poručio da ne vrijeđa Poljake

Norveška uhitila bivšeg zapovjednika Wagnera zbog pokušaja ilegalnog prelaska granice

  • Norveška policija uhitila je bivšeg zapovjednika plaćeničke skupine Wagner zbog sumnje da je pokušao ilegalno prijeći granicu s Rusijom nakon što je ranije ove godine zatražio azil u Norveškoj, rekao je odvjetnik uhićenoga.

Andrej Medvedev, koji je pobjegao iz Rusije u siječnju preko ruske arktičke granice s Norveškom, opisao je kako je bježao dok su ruski stražari pucali na njega. Govorio je o tome kako se borio u Ukrajini kao pripadnik skupine Wagner. Policija je u priopćenju u petak navečer navela da je muškarac u 20-ima priveden zbog pokušaja ilegalnog prelaska ruske granice, ali nije ga imenovala. Prelazak granice s Rusijom dopušten je samo na određenim mjestima. Ali Medvedevljevo uhićenje uslijedilo je zbog nesporazuma, rekao je Reutersu njegov norveški odvjetnik Brynjulf Risnes.

“Bio je gore da vidi može li pronaći mjesto gdje je prešao (u Norvešku u siječnju). Zaustavljen je dok je bio u taksiju. Nikada nije bio blizu granice… Nikada mu nije bila namjera prijeći granice (u Rusiju)”, rekao je Risnes. U vrijeme dolaska u Norvešku, Medvedev je rekao da traži azil jer se boji za svoj život nakon što je svjedočio ubijanju i maltretiranju zarobljenika dovedenih na bojišnicu u Ukrajini. Njegov bijeg u siječnju dospio je na naslovnice širom svijeta kao rijedak primjer u to vrijeme da je netko prebjegao u zapadnu zemlju dok je tvrdio da se borio za Rusiju kao plaćenik u ukrajinskom ratu. Međutim, u svibnju je u videu na YouTubeu rekao da se želi vratiti u Rusiju iako vjeruje da bi to moglo predstavljati opasnost za njegov život.


Nove eksplozije na Krimu

  • Dan nakon uspješnog ukrajinskog napada na sjedište ruske crnomorske flote, ponovno su odjeknule eksplozije na Krimskom poluotoku, koji je Rusija nezakonito anektirala 2014. godine. “Prema prvim informacijama, protuzračna obrana radila je u Sevastopolju”, napisao je ruski načelnik okupiranog teritorija Mihail Razvošejev na Telegramu u subotu ujutro.

Krhotine projektila pale su u četvrti sjeverno od grada, gdje je glavna baza crnomorske flote, dodao je. To se nije moglo neovisno potvrditi. Na društvenim mrežama kruže fotografije oblaka dima u zraku, što sugerira da se u pogođenom području nalazi rusko skladište streljiva.


Ukrajinski general: Probili smo se kod sela Verbove, nastavljamo dalje

  • Ukrajinski general koji vodi protuofenzivu duž južne crte bojišnice tvrdi da su se njegove snage probile u ključno naselja Verbove te predviđa još veći proboj. “Na lijevom krilu, u blizini sela Verbove, imamo proboj i nastavljamo dalje napredovati”, rekao je general Oleksandr Tarnavski CNN-ovom dopisniku. Ipak, priznao je da su njegove trupe napredovale sporije nego što se očekivalo. “Ne ide tako brzo kako se očekivalo, ne kao u filmovima o Drugom svjetskom ratu”, dodao je.

Ukrajina: Među ranjenima u udaru na sjedište Crnomorske flote su i dva generala

  • Ukrajinske specijalne snage (SOF) priopćile su kako je u jučerašnjem napadu na sjedište ruske Crnomorske flote u Sevastopolju poginulo i ranjeno na desetke Rusa, “među kojima su i viši dužnosnici flote”. U objavi na kanalu Telegram, SOF navodi da je operacija nazvana “Zamka za rakove” bila provedena za vrijeme sastanka visoko pozicioniranih članovi ruske mornarice te da je u udaru ubijeno i ranjeno više desetaka ljudi, uključujući više vodstvo flote.

“Odvažan i mukotrpan rad Snaga za specijalne operacije omogućio im je da ‘na vrijeme i precizno’ pogode sjedište Crnomorske flote dok se viši stožer ruske mornarice nalazio na sastanku u privremeno okupiranom gradu Sevastopolju,” stoji u priopćenju.

Kirilo Budanov, čelnik ukrajinske vojne obavještajne službe, tvrdi da su među ranjenima general pukovnik Alexander Romanchuk i general pukovnik Oleg Cekov.


Ujedinjeno Kraljevstvo vodilo je tajne razgovore s Kremljom

  • Britanski dužnosnici sudjelovali su u diplomatskim razgovorima s ključnim predstavnicima Kremlja o globalnoj sigurnosti usred tekućeg sukoba u Ukrajini, prenose tamošnji mediji. Ti su se diskretni sastanci odvijali tijekom posljednjih 18 mjeseci, na različitim mjestima kao što su Beč i New York, piše Sky News. Rasprave su se prvenstveno vrtjele oko sigurnosnih problema, koji utječu i na Ujedinjeno Kraljevstvo i na međunarodnu zajednicu, uključujući teme poput nestašice žitarica i nuklearne sigurnosti.

No, Ujedinjeno Kraljevstvo nije aktivno nastavilo mirovne pregovore usmjerene na diplomatsko rješenje sukoba, što je potvrdio i visoki britanski diplomat koji je sudjelovao u nekim od tih razgovora. “Održavali smo kontakt i smatramo da je ključno održavati otvoreni dijalog tijekom rata u Ukrajini”, rekao je izvor. “Mi ni na koji način ne dijelimo dijelove zemlje niti sklapamo mirovne sporazume u bilo čije ime, ali je od vitalne važnosti da ta komunikacijska linija ostane otvorena”, dodao je.


Poljski premijer Zelenskom poručio da ne vrijeđa Poljake

  • Poljski premijer Mateusz Morawiecki jučer je poručio ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da ne „vrijeđa“ Poljake, nastavivši time žestoku retoriku prema Kijevu nakon što je poljski predsjednik pokušao smiriti napetosti nastale zbog spora o uvozu žita.

Poljska je prošli tjedan odlučila produžiti zabranu uvoza ukrajinskog žita, ugrozivši time odnose sa susjednom, ratom pogođenom državom kojoj značajno pomaže od početka ruske invazije u veljači prošle godine. Zelenski je naljutio susjednu državu kad je na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku kazao kako Kijev radi na očuvanju kopnenih ruta za izvoz žita, ali da „politički teatar“ oko izvoza tog proizvoda samo pomaže Moskvi.

„Želim reći predsjedniku Zelenskom da nikad više ne vrijeđa Poljake kao što je to učinio nedavno tijekom govora u UN-u“, rekao je Morawiecki na skupu pred parlamentarne izbore koji se održavaju idući mjesec, a uoči kojih je česta tema popustljivost prema Ukrajini. Morawieckijeva vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) na meti je kritika desnice zbog navodnog podaničkog stava prema Kijevu. Analitičari smatraju kako je to primoralo PiS da zauzme agresivniji stav prema Kijevu.

Ranije u petak predsjednik Andrzej Duda, saveznik PiS-a, u pokušaju smirivanja tenzija rekao je kako spor između dviju država zbog izvoza žita neće ugroziti njihove dobre bilateralne odnose. “Ne sumnjam da je spor oko izvoza žitarica iz Ukrajine na poljsko tržište samo fragment cjelokupnih poljsko-ukrajinskih odnosa”, rekao je Duda na poslovnoj konferenciji.

“Ne vjerujem da to može imati značajan utjecaj na odnose, tako da moramo riješiti ovu stvar između nas.” U međuvremenu je poljski ministar vanjskih poslova Zbigniew Rau u članku za Politico kazao kako Poljska želi „jaku ukrajinsku državu“ koja će iz rata izaći s dinamičnim gospodarstvom te da će Varšava „nastaviti podržavati napore Ukrajine da se pridruži NATO-u i EU”. “Tu nema apsolutno nikakve proturječnosti.” napisao je Rau.

“Potpora Ukrajini protiv ruske invazije i zaštita naših građana od nepoštene gospodarske konkurencije — oboje služi interesima Poljske istovremeno”, zaključio je.