Varufakis u kolumni brani svoj tajni plan i tvrdi da mu cilj nije bio uvođenje drahme

Bivši ministar tvrdi da bi taj sustav doveo do fiskalno odgovornog povećanja likvidnosti

FOTO: AFP/AFP

Bivši grčki ministar financija Janis Varufakis u kolumni za Financial Times brani svoj plan B kojim bi stvorio dvostruki sustav plaćanja u Grčkoj u slučaju izlaska zemlje iz eurozone.

Varufakis tvrdi da je planirao koristiti sustav oporezivanja i plaćanja kojim bi otpisali zakašnjela plaćanja države i državi. Naime, mnoge grčke tvrtke koje posluju s državom nisu bile plaćene zato što je Grčka, doslovno, ostala bez novca.

“Uzmimo za primjer tvrtku A kojoj država duguje milijun eura. Ta tvrtka duguje svom zaposleniku 30.000 eura, a tvrtci B, s kojom posluje, duguje dodatnih pola milijuna eura. Zaposlenik i Tvrtka B duguju 10.000 i 200.000 eura poreza državi. U predloženom sustavu, 210.000 eura zakašnjelih plaćanja bi moglo biti otpisano gotovo odmah. Grčka ekonomija bi najednom imala određenog slobodnog prostora unutar postojećih pravila europske monetarne unije”, objašnjava Varufakis.

Fiskalno odgovorno povećanje likvidnosti

Varufakis dodaje da bi njegov plan doveo do povećanja likvidnosti države na fiskalno odgovoran način. Povećanje likvidnosti bi imalo za posljedicu pristup tržištima novca koja su Grčkoj bila zapriječena.

Varufakis ne spominje mogućnost uvođenja nove valute. Na objavljenim snimkama razgovora Varufakisa s mnogim globalnim financijerima, on tvrdi da bi sustav bio denominiran u eurima, ali bi ga praktički trenutačno mogli prebaciti u nove drahme.

“Postoji grozno ograničenje nacionalnog suvereniteta koje nameće trojka vjerovnika grčkim ministrima. Grčki ministri nemaju pristup dijelovima vlastitih ministarstava koji su iznimno bitni za provođenje inovativnih političkih odluka. Kada gubitak suverenosti, zbog neodrživog državnog duga, dovede do suboptimalnih političkih odluka u država koje su izložene stresu, svima je jasno da je nešto trulo u kraljevstvu eura”, nastavlja svoju kolumnu Varufakis.

Objasnio je navodno hakiranje poreznog sustava

Varufakis je pojasnio informaciju koju su preko vikenda objavile grčke novine Kathimerini o hakiranju poreznog sustava i potajnom uvođenju drahme.

“Odlučili smo “hakirati” moj vlastiti ministarski softverski program kako bismo samo iskopirali kodove poreznih sustava na kompjuter mojeg prijatelja iz djetinjstva, kako bi on zatim mogao osmisliti i implementirati paralelni sustav plaćanja u slučaju Grexita”, kazao je Varufakis.

Ističe da je cijeli projekt provela radna skupina kojoj je odobreno osmišljavanje plana B u slučaju da Grčka izađe iz eurozone. Radna skupina nije prekršila niti jedan zakon, a cilj svega je bio ostanak u eurozoni, dodaje Varufakis.

Radikalni plan radikalnih ljevičara

Obrazloženje Varufakisovog plana B stiglo je odmah nakon otkrića Financial Timesa i nekih drugih medijskih organizacija da radikalni ljevičari u Sirizi imaju u planu daleko radikalniji potez, a to je preuzimanje vladinih rezervi i središnje banke uslijed prelaska na novu valutu.

Iz Varufakisovog tima, točnije ekonomist i dugogodišnji suradnik bivšeg ministra financija James K. Galbraith, tvrdi da se njihov plan nikad nije preklapao s radikalnim planom lijevog krila Sirize.