Veleposlanik u Ankari: 'Turska traži pomoć, oni su najviše pomogli Petrinji nakon potresa'

Turskom narodu i dužnosnicima iz Hrvatske stigle su poruke potpore i sućuti

FOTO: Screenshot: N1

Hrvatski veleposlanik u Turskoj Hrvoje Cvitanović javio se iz Ankare za N1 i komentirao veliki potres jačine 7,8 po Richteru koji je rano jutros razorio Tursku. Veleposlanik je istaknuo kako je od najjačeg potresa, oko četiri ujutro, bilo još preko 50 potresa od kojih su neki bili jači od šest stupnjeva.

“Vrlo je teško raditi i pomagati jer su temperature izuzetno niske. Područje koje je pogođeno je jako veliko, tu su milijunski gradovi tako da, nažalost, očekujemo da će se broj stradalih povećati”, kazao je Cvitanović.

Potvrdio je da za sada nema informacija da je ijedan hrvatski državljanin ozlijeđen u ovoj tragediji. Ministarstvo Vanjskih i europskih poslova je izvjestilo da trenutno nema podataka o tome da je u katastrofalnom potresu u Turskoj stradao netko od hrvatskih državljana te su isto tako naglasili da je veleposlanstvo prati situaciju i u stalnom je kontaktu s nadležnim tijelima.

Hrvatska pomoć Turskoj

“Pomoć je Turska zatražila, i uključena je i EU. Na putu prema jugozapadu zemlje su spasioci iz Nizozemske i Bugarske. Naš MUP je u direktnom kontaktu i spremni su pomoći”, kazao je Cvitanović i dodao da je Turska pomogla Hrvatskoj nakon potresa u Petrinji, i to s najvećom pomoći. Šef turske diplomacije Mevlüt Çavuşoğlu obišao je u petak Petrinju u veljači 2021. godine, a Turska je između ostalog Hrvatskoj poslala 200 kontejnera. “Tijekom ljeta su bili veliki požari u Antaliji i Hrvatska je poslala zrakoplove i vatrogasce”, dodao je veleposlanik.

Turskom narodu i dužnosnicima iz Hrvatske stigle su poruke potpore i sućuti. Sućut obiteljima stradalih i predsjedniku Erdoganu uputio je premijer Andrej Plenković uz poruku “Solidarni s Turskom”. Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izrazio je sućut turskom kolegi Çavuşoğlu i poručio da je hrvatski narod solidaran s turskim.

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) stavila je Civilnoj zaštiti na raspolaganje svoje resurse za potencijalno slanje u Turskoj. Pročelnik HGSS-a Josip Brozičević kazao je da bi ukupno 18 ljudi i 10 dronova Hrvatska mogla poslati, kao i četiri, takozvana K9 tima, u kojem su po jedan čovjek i pas. “Na raspolaganju su i tri tima medicinskog osoblja, te digitalni kartograf”, rekao je Brozičević za Danas.hr.