Velika pobjeda: bivši rektor Boras tužio Telegramovu Doru Kršul i htio da mu plati 20.000 kuna. Upravo je izgubio

Sud je donio nepravomoćnu presudu kojom je odbio tužbu

FOTO: Pixsell

Sada već bivši rektor Damir Boras nepravomoćno je izgubio sudski spor u kojem je od Telegramove novinarke Dore Kršul tražio 20 tisuća kuna kao naknadu za štetu koju mu je, kako je tvrdio, nanijela neistinama o njegovom privatnom ljetovanju u poslijediplomskom sveučilišnom centru u Dubrovniku. Boras je tamo novcem Sveučilišta luksuzno uredio tri apartmana u kojima nitko nije mogao boraviti bez njegove dozvole.

Boras je zaključio da je to bio “još jedan u nizu zlonamjernih tekstova” Telegramove novinarke, te je protiv nje podnio tužbu. Tražio je 20 tisuća kuna i objavu presude kojom bi se potvrdilo da je naštetila njegovoj časti i ugledu. No, sud je Borasa glatko odbio.

Detalji nepravomoćne presude

Općinski građanski sud u Zagrebu poručio je u nepravomoćnoj presudi bivšem rektoru da nije smio tužiti novinarku privatno. Trebao je, objasnio je sud, tužbu podnijeti protiv nakladnika za kojeg novinarka radi. Naime, sporni tekst napisala je radeći svoj posao. Jedino tako mogao bi ostvariti i pravo na objavu presude, s obzirom na to da je autorica teksta ne može sama objaviti, ustvrdila je sutkinja u obrazloženju.

Sud je zaključio i da je novinarka Kršul svoj posao odradila profesionalno. Nakon što joj je, kako je kazala, bivši ministar znanosti Hrvoje Kraljević javio da je sreo Borasa u sveučilišnom centru u Dubrovniku, te da mu je rekao da je ‘sve to njegovo’ odlučila je tu informaciju dodatno provjeriti.

To je bila relevantna novinarska tema budući da se radilo o trošenju javnog novca na uređenje apartmana i informaciji o mogućem privatnom boravku rektora Borasa u njemu, rekla je na sudu i Telegramova glavna urednica Jelena Pavić Valentić.

Više svjedoka potvrdilo je priču

Dora Kršul otišla je u Dubrovnik gdje joj je više neovisnih svjedoka kazalo da rektor doista tijekom ljeta privatno s obitelji dolazi u poslijediplomski sveučilišni centar. I profesor Kraljević prepričao joj je detalje svog susreta s Borasom u lipnju 2019. u Dubrovniku. Naime, tamo se održavala matematička konferencija na kojoj je Kraljević sudjelovao, a iznenadio se kada je na doručku ugledao Borasa koji s konferencijom nije imao nikakve veze.

“Nisam te tu očekivao”, rekao je Kraljević Borasu, a rektoru mu je uzvratio: “Kako to da me nisi očekivao, pa ja sam vlasnik ovoga.”.

“Čuo sam da rektor Boras dolazi u Dubrovnik i koristi te apartmane i za odmor, a ne samo u poslovne svrhe”, svjedočio je kasnije Kraljević i na sudu. Prisjetio se i da je iz kuloarskih pričao čuo kako je apartman na drugom katu uređen luksuzno baš za Borasa, te da nitko osim njega te njegove obitelji i prijatelja ne smije u njega ulaziti. Isto pravilo je, tvrdi Kraljević, vrijedilo za još dva apartmana na drugom katu.

Boras: ‘Sve je bilo službeno’

Da rektor baš nikada nije u Dubrovnik dolazio privatno, kako su tvrdili Telegramovi sugovornici, uvjeravao je na sudu Frano Hartman, šef dubrovačkog poslijediplomskog sveučilišnog centra. Inače, on je u braku s nećakinjom Borasove supruge, stoga je s bivšim rektorom povezan obiteljski.

“Gospodin Boras dolazi jednom do dvaput godišnje, i to u pratnji supruge. Ima svoje konferencije krajem lipnja i krajem rujna, a dolazi i na otvaranje Dubrovačkih ljetnih igara i na sastanke s gradonačelnikom te na sjednice rektorskog zbora. Kada dođe odsjeda u apartmanu br. 8 , ali kada on nije tamo, u tom apartmanu mogu odsjesti i drugi. Jedina razlika između ta tri apartmana i ostalih je što ovi imaju televizor”, tvrdio je Hartman.

I sam Boras izjavio je na sudu da nikada nije ljetovao u dubrovačkom sveučilišnom centru. Zbog teksta Dore Kršul kaže da je dobio visok tlak. “Nisam joj odgovarao na upite jer smo puno puta do tada odgovarali novinarki Kršul, a uvijek je naše odgovore krivo interpretirala. Zato više nismo bili zainteresirani odgovarati joj”, tvrdio je.

Što je na kraju utvrdio sud?

Sud je zaključio da je Dora Kršul profesionalno provjeravala sve informacije za svoj tekst, te da zato ne može odgovarati za namjerno nanošenje štete časti i ugledu bivšeg rektora.

Osim toga, navodi se u nepravomoćnoj presudi, za pisanje o ovoj temi postojao je očit javni interes. Apartmani u koje je Boras dolazio uređeni su javnim novcem, odnosno novcem Sveučilišta koje se financira iz proračuna. Trošenje tog novca nadzire pak Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Budući da mu je sud odbio tužbu, Boras novinarki Telegrama mora nadoknaditi gotovo 1500 eura sudskih troškova.