Veliki domaći trgovci tvrde da nam prijeti slom tržišta plina, a da nam nadležni to taje

Iznose tezu da je predložena cijena plina neodrživa

29.01.2021. Omisalj - Plutajuci LNG terminal u Omislju i spojni plinovod Zlobin – Omisalj, kojim ce ukapljeni prirodni plin (UPP/LNG) otpravljati u hrvatski transportni plinski sustav i do kupaca svecano su u petak pusteni u rad. Svecanom pusatanju u rad prisustvovali su  Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

Dio trgovaca smatra da je nova nabavna cijena plina od 41 eura neodrživa i može dovesti do sloma tržišta, piše u četvrtak Jutarnji list.

Predložena cijena nabave plina od 41 eura za megavatsat od 1. travnja neodrživa je i mogla bi dovesti do sloma domaćeg tržišta plina, poručio je listu čelnik jednog od najvećih domaćih trgovaca plina koji je zbog pozicije na tržištu zamolio da mu ne spominju funkciju i tvrtku iz koje dolazi.

Bit će u neodrživom položaju

“Hrvatski potrošači plina moraju znati što se događa, a koliko vidimo, nitko od nadležnih ne želi im priopćiti istinu da će nova metodologija Hrvatske energetske regulatorne agencija za cijene plina (HERA) u javnoj usluzi opskrbe, ako se nešto ne promijeni u razdoblju do 1. travnja, staviti opskrbljivače plinom u neodrživ položaj jer su plin za sljedećoj sezonu nabavljali po znatno većoj cijeni od 41 euro za megavatsat”, kaže sugovornik za Jutarnji.

Na pitanje zašto se najveći opskrbljivači plinom, prije svega Gradska plinara Zagreb-Opskrba, koja isporučuje plin najvećem broju kućanstava u državi, ne bune protiv predložene cijene nabave od 41 euro za megavatsat, izvor kaže da “službena odluka o cijeni plina još nije donesena”.

Čeka se na odluku HERA-e

Formalna odluka o cijeni nabave plina u rukama je HERA-e, koja je 26. ožujka zaključila javnu raspravu o novoj metodologiji utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbu plinom i zajamčenu opskrbu u kojoj je predložena sporna cijena nabave plina od 41 euro za megavatsat ili četiri centa za kilovatsat.

Na pitanje ustraju li na predloženoj cijeni nabave plina, iz HERA-e smo upozoreni da ne mogu izlaziti s konačnim sadržajem metodologije sve dok ona nije službeno objavljena, piše novinar Jutarnjeg lista Vedran Marjanović.