Hrvatski energetski regulator predlaže novu metodu izračuna cijene plina

U tom slučaju neće doći do velikog skoka cijene

15.10.2021., Zagreb - U jeku poskupljenja energenata, Gradska plinara Zagreb nasla se u centru pozornosti novog gradonacelnika. Zbog povecanja cijena plina za gospodastvo za danas je sazvao sastanak s direktorom Igorom Pirijom. Prema pisanju medija direktor bi mogao biti smijenjen jer je propustino nabaviti zalihe plina dok je cijena bila povoljnija.   Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) u javno savjetovanje danas je stavila Izmjene i dopune Metodologije utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu. Riječ je o dokumentu po kojem državni regulator energetskog tržišta izračunava cijenu plina.

Prema izmjenama koje HERA predlaže, trošak plina može se, osim s kretanjima na tržištu, uskladiti i s Vladinim odlukama o cijeni plina. U dokument žele uvrstiti novi članak u kojem se to propisuje.

Poskupljenje od gotovo tri puta

“Iznimno od odredbi članka 10. i članka 20. ove Metodologije, trošak nabave plina za razdoblje za koje je Vlada Republike Hrvatske donijela posebne propise s ciljem otklanjanja poremećaja na domaćem tržištu energije, određuje se sukladno odredbama tih propisa”, glasi članak koji se uvrštava u dokument. Ta odredba HERA-i dopušta da cijenu plina fiksira na 41 euro po megavatsatu, koliko je dosad.

Mijenjat će se i metoda po kojem se ta cijena računa i to u korist građana. Prije nekoliko dana izračunali su da će megavatsat biti čak 106 eura, što je poskupljenje od gotovo tri puta. HERA je tu brojku donijela prema metodologiji koju je do sad koristila. No, kako su napisali u obrazloženju, tu metodologiju sad žele promijeniti.

Podjela godine na dva dijela

“S obzirom da HERA ima dužnost provoditi mjere za zaštitu krajnjih kupaca, što uključuje i opskrbu plinom po razumnim cijenama, a imajući u vidu da bi primjena troška nabave plina koji proizlazi iz odredbi važeće Metodologije predstavljala značajno povećanje krajnje cijene plina za kućanstva od 1. travnja 2023., HERA smatra potrebnim izmijeniti odredbe Metodologije”, napisali su.

Prema njihovom prijedlogu, izmijenilo bi se trajanje regulacijske godine tako što bi se podijelilo na dva dijela. Prvi dio trajao bi od 1. travnja 2023. do 31. ožujka iste godine, a drugi dio od 1. travnja 2024. do 30. rujna te godine. Procjenu trošaka nabave plina odredili bi zasebno za svako od tih razdoblja.