Veliki izvještaj s prvih linija ukrajinske ofenzive: 'Očajnički trebaju avione i rakete, ovo je mrcvarenje najboljih vojnika'

Zapad nije bio dovoljno brz u slanju pomoći koja bi omogućila probijanje ruskih linija

Ukrainian soldiers of the 28th Separate Mechanized Brigade hold their positions at the front line near the town of Bakhmut, Donetsk region, on June 17, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Anatolii STEPANOV / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajinska vojska oslobodila je od ruskih snaga selo Staromajorske na južnom bojištu, objavio je u četvrtak navečer ukrajinski predsjednik Volodmir Zelenski, pozdravivši uspjeh “momaka na jugu”. To je bio i prvi konkretan uspjeh Ukrajine na južnom bojištu još od lipnja.

Selo su oslobodili 35. brigada marinaca i dobrovoljački bataljun Ares. Na prvi pogled, naselje s prijeratnih 839 stanovnika, jedva da se čini vrijednim prolijevanja krvi. Ipak, ako se pažljivo pogleda kartu, može se vidjeti da tamošnja mala cesta, gotovo u cijelosti okružena selima, pruža alternativni put do obale, piše The Sunday Times. Preciznije, radi se o cesti koja vodi prema Mariupolju.

Američki dužnosnici rekli su da je glavni zamah ukrajinske protuofenzive u tijeku, s tisućama dodatnih vojnika i vozila bačenih u borbu kako bi se domogli ukrajinske obale. Međutim, na cesti prema Mariupolju situacija ne izgleda baš tako, pišu britanske novine. Teško je to mrcvarenje najmotiviranijih vojnika. Skupa zapadna oklopna vozila bilo bi preranjiva u tamošnjim uskim ulicama. Stoga, nakon granatiranja, osvajanje svakog sela postaje teška borba – pješadije na pješadiju.

 

‘Postali su pametniji’

Zapadni dužnosnici su za spori napredak protuofenzive okrivili bujno zelenilo koje je izniklo po cijeloj regiji nakon ljetnih kiša, skrivajući tako ruske položaje. No, kako ističe ST, pravi je razlog to što Ukrajina nema značajnije zračne snage ili projektile dugog dometa. Naravno, iznošenje te činjenice puno je neugodnije za zapadne vlade koje su se toliko dugo odbijale osigurati potrebno oružje Kijevu.

Kada je 35. brigada upala u naselje, bacajući granate u podrume za koje su znali da ih Rusi vole koristiti kao skloništa, protivničke trupe pripremile su im zasjedu. Rusi su ih čekali u rovovima iskopanim duboko u vrtovima, povrtnjacima i kokošinjcima. Tek kada su im se Ukrajinci približili, Rusi su otvorili vatru.

“Čekali su da im priđemo na 20 metara prije nego su počeli pucati”, rekao je 42-godišnji Oleg iz dobrovoljačkog bataljuna za The Sunday Times. “Postali su pametniji nakon što smo ih nokautirali iz sela Neskučne”, dodao je.

‘Moja jedinica proživjela je pakao’

Inače, selo Neskučne je mjesto na kojem su Rusi izgradili prvu liniju obrane na tamošnjem putu prema Mariupolju. Ukrajinci su ga morali uništiti da bi ga oslobodili, što su i učinili sredinom lipnja.

Posljednjih osam tjedana Ukrajinci se bore južno niz cestu kroz mjesta Blagodatne, Storožeeve, zatim Makarivku, a sada Staromajorske. Dok su se probijali prema jugu neki od položaja Olegova bataljuna bili su odsječeni danima, pri čemu su on i njegovi suborci živjeli na nekoliko gutljaja vode, cijelo vrijeme pokušavajući uzvratiti na ruske protunapade.

Tjedan dana njegova je jedinica proživljavala pakao, rekao je.

‘Mislili smo da smo gotovi’

Kada su u jednom trenutku ugledali ruski oklopni transporter kako se valja kroz selo, kaže Oleg, mislili su da su gotovi. Marinci koji su mu bili najbliže bili su naoružani samo puškama i strojnicama, te su mogli samo gledati kako se rusko vozilo kotrlja do seoske škole, s oružjem uperenim u smjeru ukrajinskih položaja.

Ukrajinci su se pripremili za paljbu. Umjesto toga, pet ruskih padobranaca izašlo je iz obližnje zgrade i uletjelo u zaštitni trup vozila. Rusi su se zapravo povlačili. U srijedu navečer termovizijske letjelice snimile su ih kamerom dok su bježali u obližnje selo Urožaine. Ukrajinska topnička jedinica zatim ih je pogodila u pokretu.

Ukrajina je do četvrtka navečer kontrolirala sve seoske ulice. “Jednostavno nas nisu vidjeli kako dolazimo, nisu očekivali da ćemo se toliko truditi”, smatra Oleg.

Visoko motivirani i domišljati

Dobrovoljački bataljun Ares čine uglavnom dobrovoljci iz obližnjeg grada Krivi Rih, rodnog mjesta predsjednika Zelenskog. Upravo zbog visoke motivacije poslani su u Stromajorske. Uz to su se pokazali kao vrlo domišljati ratnici.

Topnička posada pokazala je The Timesu kako su skinuli lansirne cijevi s izgorjelog ruskog raketnog bacača Grad i zavarila ih na stražnji dio kamioneta – kako bi stvorili vlastiti raketni sustav za višestruko lansiranje.

Ukrajinsku dobrovoljačku vojsku i marince iz 35. brigade čeka još 12 naselja niz cestu. Ovim tempom, uskoro ćemo biti u Maripolju, poručili su za britanske novine.