Video. Dramatična snimka incidenta u zraku, kineski presretač letio suludo blizu američkog B-52

'Letio je na nesiguran i neprofesionalan način, nekontrolirano se približavao velikom brzinom'

Kineski presretač
FOTO: Screenshot/X

Kineski borbeni zrakoplov došao je u utorak na samo tri metra od američkog bombardera B-52 iznad Južnog kineskog mora, navodi američka vojska.

“Kineski pilot je letio na nesiguran i neprofesionalan način, nekontrolirano se približavao velikom brzinom, letio ispod, ispred i unutar par metara od B-52, dovodeći oba aviona u opasnost od sudara”, navodi u četvrtak američka Indo-Pacifičko zapovjedništvo. “Pilot nije bio svjestan koliko je bio blizu da izazove sudar”, dodaju u priopćenju.

Kinesko presretanje je obavljeno noću, uz ograničenu vidljivost, na način suprotan međunarodnim pravilima i normama zračne sigurnosti. Kad se vojni avion namjerno približava drugom avionu, mora djelovati profesionalno i voditi računa o sigurnosti drugih letjelica, navode.

Snimke objavili i SAD i Kina

I SAD i Kina su u četvrtak objavili snimke presretanja. Međusobno se optužuju za opasne manevre u i iznad Južnog kineskog mora. Kinesko ministarstvo obrane navodi da je američki vojni brod USS Ralph Johnson maltretirao operativnu skupinu kineske mornarice koja je obavljala rutinsku obuku u Južnom kineskom moru 19. kolovoza.

Glasnogovornik kineskog ministarstva obrane Wu Qian rekao je da je “američka strana pravi provokator koji riskira i ometa”. Wu je rekao da akcije američkog ratnog broda “ugrožavaju nacionalnu sigurnost Kine” i dodao kako će Kina “poduzeti sve potrebne mjere da zaštiti nacionalni suverenitet”.

Problemi i u zraku iznad mora

“Američki borbeni zrakoplovi koji dolaze kako bi pokazali svoje mišiće na našem pragu, temeljni su uzrok sigurnosnih rizika u zrakoplovstvu i pomorskom prometu”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning u petak.

Visoki dužnosnik Pentagona zadužen za sigurnost u Indo-Pacifiku, Ely Ratner, podsjetio je da je SAD zabilježio više slučajeva rizičnog ponašanja kineskih pilota protiv američkih aviona u posljednje dvije godine iznad Južnokineskog mora nego u cijelom desetljeću prije toga, piše CNN.

“To je usklađena kampanja za izvođenje ovih rizičnih ponašanja kako bi se iznudila promjena u zakonitim američkim operativnim aktivnostima”, smatra. Između Kine i SAD-a nema vojnog dijaloga. Peking je prekinuo komunikaciju prošle godine nakon što je tadašnja predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi posjetila Tajvan, što je razbjesnilo kineske čelnike.