Vlada je u INA-u postavila HDZ-ovca koji je nadzirao Hrvatske šume, iz kojih svako malo izleti nova afera

Percepcija je da je Filipović tu poziciju dobio kao nagradu za to što se pristao kandidirati za gradonačelnika Zagreba

S obzirom da se dio afera u Hrvatskim šumama događao u Filipovićevom mandatu, vrlo je upitno je li on pogodna osoba za člana Nadzornog odbora INA-e u kojoj postoje velike tenzije između dvaju najvećih dioničara, RH i MOL-a

Damir Filipović, ili Davor, tko će ga znati, ako ne zna ni HDZ, imenovan je novim članom Nadzornog odbora INA-e, nakon što je Vlada s te pozicije smijenila Damira Vanđelića i Luku Burilovića. Iako je veliki dio javnosti pozdravio smjenu Burilovića, koji je kao čelni čovjek HGK stekao prilično negativnu reputaciju, ni imenovanje Filipovića nije naišlo na odobravanje javnosti.

Naime, percepcija je da je Filipović tu poziciju dobio kao nagradu za to što se pristao kandidirati za zagrebačkog gradonačelnika, iako je od samog početka bilo prilično jasno da nema nikakve šanse.

Filipović je 2017. postao predsjednik NO Hrvatskih šuma

Filipović već od ranije ima iskustva u nadziranju rada državnih kompanija, jer je 2017. godine izabran za predsjednika Nadzornog odbora aferama opterećenih Hrvatskih šuma. Za sada najveća afera vezana za Hrvatske šume odnosi se na izgradnju vjetroelektrane Krš-Pađene.

Krunoslav Jakupčić, predsjednik uprave Hrvatskih šuma uhićen je sredinom prošle godine, u antikorupcijskoj akciji u kojoj su se istraživali poslovi oko gradnje spomenute vjetroelektrane. Tada je, da podsjetimo, uhićena i Josipa Rimac.

Hrvatske šume direktoru plaćale obranu nakon što je uhićen

Telegram je u travnju ove godine otkrio da su Jakopčiću, odvjetnika kojeg je angažirao nakon uhićenja, plaćale upravo Hrvatske šume. Osim što su plaćale obranu direktoru koji je osumnjičen za zloupotrebu položaja i ovlasti, što je samo po sebi apsurdno, i moguće valjda jedino u Hrvatskoj i još nekoliko zemalja svijeta, Hrvatske šume su i lagale o tome.

Naime, Novinari Nove TV u lipnju prošle godine upravo su postavili to pitanje – tko Jakupčiću plaća obranu, na što su dobili odgovor da je plaća sam, iz vlastitih sredstava. Telegram je došao do faktura koje su pokazale da je to bila laž i da su obranu zaista plaćale Hrvatske šume.

Optužbe za devastaciju šuma

Vrlo je upitno i na koji način Hrvatske šume upravljaju šumskim bogatstvom. Braniteljska udruga Vidra, odnosno njihov Zeleni odred, smatra da se godinama događa strašna devastacija šuma, te su svoja saznanja, na oko tisuću stranica, proslijedili Europskoj komisiji.

Zeleni odred tvrdi da je u Hrvatskoj posljednjeg desetljeća devastirano stotinu tisuća hektara šuma. Državne institucije na te prijave nisu reagirale, a Hrvatske šume cijelu priču demantiraju, tako da se građani jedino mogu nadati da će Europska komisija utvrditi pravo stanje stvari.

Drvoprerađivači optužuju Hrvatske šume za uništenje proizvodnje

S radom Hrvatskih šuma nije zadovoljan ni dio drvoprerađivača – proizvođača namještaja – o čemu je Telegram izvještavao sredinom prošle godine. Naime u razdoblju od 2017. do 2019. godine izvoz namještaja pao je za čak 20 posto. U 2017. godini iznosio je 2,45 milijardi kuna, da bi 2019. pao na 1,95 milijardi kuna.

Razlog tome je, kako nam je tada rekao sugovornik koji dobro poznaje stanje u drvnoj industriji, to što su Hrvatske šume prije par godina promijenile model raspodjele sirovine, koji, kako je rekao, ide na ruku pilanama, nauštrb proizvođača finalnih proizvoda. Događalo se čak da se na listi kupaca Hrvatskih šuma nađu firme koje uopće nemaju proizvodnju.

Kako će se Filipović snaći u INA-i

Sve to, naravno, negativno utječe na proizvodnju finalnih proizvoda, pa će Hrvatska sve više postajati izvoznik sirovina koje će se prerađivati u pogonima u Italiji, Austriji, itd., dok će se ovdje proizvodnja gasiti, a radnici gubiti poslove.

S obzirom na to da je dio nabrojanih afera dogodio upravo u Filipovićevom mandatu, vrlo je upitno je li on pogodna osoba za člana Nadzornog odbora INA-e u kojoj postoje prilično velike tenzije između dvaju najvećih dioničara – RH i MOL-a.