Vlada je osnovala ono Vijeće za prošlost, sada se zna i puni sastav

Radi se o tijelu koje bi trebalo pridonjeti zatvaranju povijesnih pitanja

FOTO: screenshot

U prvoj točki otvorenog dijela današnje sjednice Vlade izglasan je prijedlog odluke o osnivanju Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima. Premijer Andrej Plenković Vijeće je najavljivao kao tijelo koje bi pridonijelo zatvaranju povijesnih i ideoloških pitanja.

Predsjednik Vijeća je akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU-a, a članovi su predsjednik Matice hrvatske Stjepan Damjanović, glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža Antun Vujić, viši znanstveni suradnik u Hrvatskom institutu za povijest Ivica Lučić, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor, bivša ravnateljica Javne ustanove Spomen područje Jasenovac Nataša Jovičić, profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu Ivo Goldstein.

U Vijeću će sjediti i rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić, dekan Filozofskog fakulteta u Splitu Aleksandar Jakir, profesor na Pravnom fakultetu u Rijeci Budisalv Vukas, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu u Osijeku Mario Vinković, profesor na Filozofskom fakultetu u Puli Nevio Šetić, profesorica na Pravnom fakultetu u Zagrebu Jasna Omejec, redoviti profesor na Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru Mladen Aničić, docentica na Pravnom fakultetu u Zagrebu Marta Dragičević-Prtenjača, docent na Pravnom fakultetu u Zagrebu Vanja-Ivan Savić te profesori na Fakultetu političkih znanosti Nenad Zakošek i Tihomir Cipek.

Pravno reguliranje simbola nedemokratskih režima

“Polazeći od Izvorišnih osnova i Temeljnih odredbi Ustava Republike Hrvatske te od Rezolucije Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu, ovom se Odlukom osniva Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima..”, stoji u odluci o osnivanju Vijeća.

Zadaće Vijeća su izrada sveobuhvatna preporuka usmjerenih a suočavanje s prošlošću te preporuka pravnog reguliranja uporabe i isticanja obilježja, znamenja i simbola nedemokratskih režima. “Ovo smo najavili prije nekoliko mjeseci, to je i dio našeg programa. Mnoga se europska društva suočavaju s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, pa i hrvatsko” rekao je premijer Plenković.

“Polazišna točka je jasan otklon od svakog totalitarizma. Osudili smo ekstremizam, sramotne plakate usmjerene protiv srpske manjine, sramotno postrojavanje stranačke vojske”, kazao je. Bit je nadilaženje društvenih podjela, kako bi se Vlada i društvo mogli koncentrirati na važne teme” dodao je.