Vlada ne odustaje. Evo sad i Primorca: 'Ako je netko neopravdano povećao cijene, postoje sankcije. Država može učiniti sve'

Ministar tvrdi da se pokušava baciti ljaga na uvođenje eura u Hrvatskoj

17.01.2023., Zagreb - Ministar Marko Primorac odrzao je nakon aktualnog prijepodneva u Saboru konferenciju za medije o inflaciji. 
 Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Uoči aktualnog sata u Hrvatskom saboru ministar financija Marko Primorac je dao izjavu za medije. Na početku press konferencije govoreći o povećanju cijena, ministar kaže kako se kontinuirano isticalo da postoji mogućnost da do toga dođe.

Osvrnuo se i na potrošačke cijene u Hrvatskoj koje su u prosincu porasle za 13,1 posto, dok je inflacija u cijeloj 2022. iznosila 10,8 posto, kako je danas objavio Državni zavod za statistiku (DZS). Najnoviji statistički podaci pokazuju da je rast potrošačkih cijena usporio na godišnjoj razini. Godišnje stope inflacije više su mjeseci zaredom bilježile rekordne razine, a posljednji put u studenome, kada je inflacija iznosila rekordnih 13,5 posto. “Možemo primijetiti da inflacija postupno usporava. Dolazi do smanjenja inflatornih pritisaka, tome smo se nadali”, kazao je ministar.

‘Neznatno smo podcijenili inflaciju’

Kada je u pitanju godišnja stopa, Vlada je smatrala da će ona biti 10,4 posto, ali iznosi 10,8 posto. “Mi smo neznatno podcijenili inflaciju. Odstupanje je minimalno”, tvrdi Primorac i dodaje da će se u veljači znati podaci za inflaciju u siječnju. “Nakon toga treba analizirati kako je uvođenje eura utjecalo. Inflacija nije hrvatski fenomen, postoji i u drugim državama”, izjavio je. Govoreći dodatno o inflaciji, ministar je kazao da se očekuje stabilizacija te da će sljedeće godine na prosječnoj razini iznositi 5,7 posto.

“Mi smo svjesni toga da postoje slučajevi u kojima je došlo do neopravdanog povećanja cijena, zbog toga je donesen zaključak Vlade. Obavljaju se kontrole i utvrđuju slučajevi u kojima je došlo do neopravdanog povećanja cijena. Što se tiče povećanja cijena, nemamo empirijske podatke. Postoje slučajevi u kojima je došlo do neopravdanog povećanja cijena. Činjenica je da su inspekcijski nadzori pokazali da je oko 30 posto subjekata neopravdano povećavalo cijene i da su nakon upozorenja vraćane na prethodnu razinu”, objasnio je Primorac.

O rastu cijena i sankcijama za trgovce

“Cijene rastu svugdje, iz niza razloga. Ti razlozi su već objašnjeni, poznato je zbog čega je došlo do toga. Zbog agresije na Ukrajinu, povećane potražnje, pripisivati ovaj porast cijena konverziji na euro nije dobro. Moramo biti odgovorni svi u ovom procesu”, kazao je.

Naglasio je i da postoje sankcije pa je kazao da “država može učiniti sve”, ali je pitanje u kojoj će mjeri koristiti instrumente na raspolaganju. Osvrnuo se i na cijene sa susjednim državama. “Do te razlike nije došlo preko noći. Postojale su i prije. Uspoređuju se i plaće, pokušava se pripisati uvođenju eura. Pokušava se porezni sustav pokazati kao nekonkurentan”, kaže.

‘Baca se ljaga na uvođenje eura’

Na pitanje hoće li se kazniti trgovce koji su povećali cijene ministar je kazao: “Ako je netko neopravdano povećao cijene, postoje sankcije. Postoje i situacije iz travnja kada smo snižavali stopu PDV-a, a poslovni subjekti nisu snižavali cijene. Nećemo ulaziti u sankcije, ali želimo imati točne informacije o tome tko je doista snižavao cijene. Ja apeliram na sve one koji su neopravdano dizali cijene da te cijene snize. Da ne koriste situaciju.”

Ministar tvrdi da se pokušava baciti ljaga na uvođenje eura u Hrvatskoj i na porezni sustav za kojeg se prikazuje kako hrani državni aparat te da zato imamo tako visoke poreze, za što ministar kaže da nije točno. Za kraj Primorac je ustvrdio da je “veći je rast plaća nego inflacija, ja bih rekao”.