Vlada zaoštrila. Pravosudni djelatnici neće dobivati plaću za dane koje provode u štrajku

Štrajk se nastavlja, čak i ako ne bude plaćen

05.07.2023.,Zagreb, sastanak  sindikalnih povjerenika i koordinatora strajka u tijelima sudbene vlasti i drzavnom odvjetnistvu, koji je 5. lipnja pokrenuo Sindikat drzavnih i lokalnih sluzbenika i namještenika RH
Nakon sastanka sindikata izjavu za medije dala je Iva Suskovic, predsjednica Sindikata drzavnih i lokalnih sluzbenika i namjestenika.
 Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske Iva Šušković jutros je komentirala štrajk pravosudnih djelatnika koji traje već 39. dan. Jučer je, podsjetimo, održan još jedan sastanak s ministrom pravosuđa Ivanom Malenicom, no Šušković je, govoreći o sastanku rekla da je ministar umjesto ponude dao ucjene.

Najavila je i kako je izvjesno da će djelatnici u štrajku sada prestati raditi i one hitne predmete. “Dobili smo prijedlog sporazuma koji obuhvaća povećanje plaća u dvije faze. Prva faza se već dogodila u lipnju, a druga faza je prijedlog nove uredbe”, napomenula je Šušković.

“Prezentirali smo članstvu ministrove prijedloge. Mi smo obavili izjašnjavanje od jučer do danas ujutro i naše članstvo se u gotovo 100-postotnom broju izjasnilo da ne prihvaća”, rekla je Šušković. Štrajk se nastavlja i pod cijenu da za dane u štrajku ne budu plaćeni. Nakon jučerašnjeg sastanka pritisci na štrajkaše su sad još i veći, rekla je dalje.

‘Govore da su poniženi’

“Iz zaključaka i izračuna sveobuhvatnog rješenja (povišice za sve javne službenike, op.a) pokazalo se da su djelatnici u pravosuđu, od 24 kategorije ,četvrti najniže pozicionirani u odnosu na druge. Tražili smo da se to u jednoj ili dvije faze izravna, da se oni dovedu u ravnopravni položaj. Ni kad se donese nova uredba neće biti u ravnopravnom položaju nego će biti još više degradirani”, rekla je.

“Vjerujem da naši članovi čekaju što će danas biti na sjednici Vlade. Očekujem da će već nakon toga biti pritisak na djelatnike. Čujemo pritiske članstva, nezadovoljstva. Govore o tome da su poniženi. Vlada nije ta koja treba nešto dati, nego treba omogućiti. Ovdje tražimo da im se omogući dostojanstven život”, kazala je dalje.

Poruka građanima je jednostavna, zaključila je. Zamolila ih je za strpljenje i pozvala da daju podršku ljudima koji “nisu krivi što na ovakav način traže povećanje plaće kako bi osigurali dostojanstven život sebi i obitelji.” Na pitanje što imaaju za poručiti ministru, kazala je da je njemu jasna poruka poslana jučer, a ta je da ne pristaju na ucjene.

Malenica ispričao sve o štrajku

Dok je Šušković imala konferenciju za medije, na Vladi je bila Odluka o umanjenju plaća državnim službenicima i namještenicima. Premijer Plenković je zamolio ministra Malenicu da bolje, zbog javnosti elaborira sve što je dosad napravljeno.

Malenica je ispričao kako je štrajk krenuo 5. lipnja i koji traje još uvijek. Nabrojao je da je održano pet sastanaka s predstavnicima sindikata i da su im na tim sastancima predstavljeni prijedlozi o dodacima i rastu plaća. Naveo je i da im je predložen sporazum u okviru novog Zakona o plaćama i nove Uredbe o koeficijentima.

Sidnikati su, kazao je, odbili taj sporazum. “U srpnju im je isplaćena puna plaća s dodacima Vlade čime je plaća porasla za 15 posto. Treba istaknuti i da su im plaće u zadnje četiri godine rasle četiri puta”, kazao je pa nabrojao svaki rast.

Prestaje isplata pune plaće

Kazao je potom da predstavnici sindikata nisu spremni nastaviti dijalog o okončaju štrajka kao ni socijalni dijalog o postupk uvođenja novog sustava plaća. “Vlada zato predlaže odluku o umanjenju plaće i dodatka na plaće državnim sudbenicima i namještenicima za vrijeme sudjelovanja u štrajku”, kazao je,

Uplaćivat će im obvezne doprinose, a plaću i dodatke na plaću umanjit će razmjerno vremenu sudjelovanja u štrajku, počevši od 17. srpnja, kazao je. Potom je premijer kazao da je bilo važno objasniti kontekst. Apelirao je na sve da se vrate na posao. “Stoga donosimo ovu odluku danas da bismo omogućili funkcionalost hrvatskog sudstva”, rekao je.