Vojni udar u Sudanu: predsjednik Bašir u kućnom pritvoru, napokon je dao ostavku

Nakon 30 godina autokratske vladavine pao je Omar al-Bašir. Čeka se objava vojske

A Sudanese soldier joins anti-regime demonstrators with their protest on April 11, 2019 in the area around the army headquarters in Sudan's capital Khartoum. Arabic slogans on banners in the background praise the army and its "bold troops" and call for the fall of the regime, adding that the "voice of women is revolution". - The Sudanese army is planning to make "an important announcement", state media said today, after months of protests demanding the resignation of longtime leader President Omar al-Bashir. Thousands of Khartoum residents chanted "the regime has fallen" as they flooded the area around the military headquarters, where protesters have held an unprecedented sit-in now in its sixth day. (Photo by - / AFP)
FOTO: AFP

Sudanskog predsjednika Omara al-Bašira vojska je u četvrtak primorala na ostavku, nakon tri desetljeća njegove autokratske vladavine, a trenutno se u očekivanju važne objave vojske radi na formiranju prijelaznog vojnog vijeća koje bi vodilo zemlju, objavili su sudanski izvori. Predsjednik, koji je je prebrodio brojne vojne pobune, ekonomske krize i pokušaje Zapada da ga svrgne s vlasti, a došao je na vlast u krvavom vojnom udaru 1989., nalazi se u kućnom pritvoru zajedno s “drugim brojnim vođama terorističkog Muslimanskog bratstva”, objavila je televizijska mreža Al Hadat sa sjedištem u Dubaiju.

Ta je mreža citirala i ministra proizvodnje i gospodarskih resursa u Sjevernom Darfuru Adela Madžuba Huseina da se vode “konzultacije o osnivanju vojnog vijeća koje će preuzeti vlast nakon što je predsjednik Bašir odstupio s dužnosti”, navodi se. Ranije je objavljeno da će vojska uskoro izdati priopćenje, ali satima nakon toga ništa se nije dogodilo.

Podcijenio bijes mladih Sudanaca

Deseci tisuća Sudanaca zauzeli su ulice Kartuma pjevajući i uzvikujući poruke protiv Bašira. Prosvjednici su skandirali: “Pao je, pobijedili smo”. Sudanska nacionalna obavještajna i sigurnosna služba objavila je da će biti pušteni svi politički zatvorenici u zemlji, a nedugo nakon toga korisnici Twittera objavili su fotografije koje prikazuju bivše zatvorenike kako se pozdravljaju s prosvjednicima.

Vojska i sigurnosne snage rasporedile su vojnike oko ministarstva obrane i važnih prometnica i mostova u glavnom gradu. Državna televizija i radijske postaje emitiraju patriotske pjesme koje starije Sudance podsjećaju na vojna preuzimanja vlasti u prijašnjim periodima.

Tijekom tridesetogodišnje vladavine, al-Bašir je bio majstor u okretanju frakcija sigurnosnih snaga, vojske, islamista i naoružanih plemena jedne protiv drugih. Međutim, ovaj puta je, kako ocjenjuje Reuters, podcijenio bijes mladih Sudanaca koji traže da se okonča jadno ekonomsko stanje u zemlji. Na kraju se suočio sa svakodnevnim prkosom u gradovima širom Sudana, a protiv prosvjednika često je korišten suzavac, nekad i streljivo, pri čemu su poginuli deseci ljudi.