Vojnik iz jedinice odgovorne za zločine u Buči prebjegao u Španjolsku: 'Kriminalni rat je započela Rusija'

Kaže da se od prvog dana protivio ratu i da su zapovjednici prijeetili kako će ubiti dezertere

FOTO: Screenshot YouTube / AFP

Ruski vojnik koji je sudjelovao u invaziji na Ukrajinu zatražio je politički azil u Madridu, saznaje Guardian. Nikita Čibrin ima 27 godina i u Madrid je stigao u utorak gdje je zadržan u imigracijskom centru.

On je jučer od tamo dao telefonski intervju Guardianu. U njemu je porekao upletenost u ratne zločine za koju se optužuje njegovu jedinicu te ustvrdio da nijednom nije zapucao dok je bio u Ukrajini.

Tvrdi da je bio dijelom 64. motorizirane brigade i da je u Ukrajini proveo četiri mjeseca. Upravo tu brigadu optužuju se da je u ožujku ove godine počinila ratne zločine u Kijevskoj regiji.

‘To je kriminalni rat, nemam što kriti’

Čibrin je rekao kako želi svjedočiti na međunarodnom sudu o svojem iskustvu u Ukrajini. “Nemam ništa za kriti. To je kriminalni rat koji je započela Rusija. Želim napraviti sve da ga okončam”, rekao je.

U intervjuu je opisao kako je odlučio pobjeći iz Rusije nakon što je dezertirao iz svoje jedinice smještene u Ukrajini. To je učinio u lipnju. Prema njemu, nadređenima je kazao kako se protivi ratu još prvog dana invazije.

Tad su mu, tvrdi, uzeli čin vojnog mehaničara i dali mu nove zadatke. “Prijetili su mi zatvorom ali me na kraju nadređeni odlučio iskoristiti kao čistača i utovarivača. Maknut sam od bojišta”, rekao je.

’Nismo imali pojma da ćemo se boriti u Ukrajini’

Čibrin je rođen u istočnom Sibiru, u Jakutsku. U vojsku je ušao u ljeto 2021. “Nisam znao da ću sudjelovati u nikakvom ratu”, kazao je i pojasnio da je u vojsku otišao zbog financijskih problema.

U Ukrajinu je, tvrdi, sa svojom jedinicom ušao 24. veljače, prešavši bjelorusku granicu. “Nismo imali pojma da ćemo se boriti u Ukrajini. Svi smo bili prevareni”, ispričao je.

Tvrdi da je proveo prvih mjesec dana invazije u selu Lipivka, oko 40 kilometara zapadno od Kijeva. Njegova brigada je optužena da je baš u to vrijeme provodila egzekucije civila u Buči i Avdivki.

‘Zapovjednici su prijetili da će nas ubiti ako dezertiramo’

Čibrin tvrdi da nije svjedočio nikakvoj pucnjavi u Lipivki ali je kazao da je njegova jedinica pljačkala ukrajinske domove i uzimala štogod je mogla, od perilica i elektronike nadalje. Kaže i da su se u njegovoj jedinici širile glasine da su suborci upleteni u seksualno nasilje i ubojstva civila.

Kad su se povukli iz područja Kijeva, Čibrin kaže da su otišli u Buhaivku, grad na sjeveroistoku Harkivske regije. Kaže da je tada moral bio iznimno nizak.

“Svi su pokušavali otići iz vojske. Ali zapovjednici su prijetili da će nas upucati ako dezertiramo”, tvrdi. Kazao je i da je 16. lipnja uspio pobjeći iz Ukrajine skrivajući se u kamionu koji je u Rusiju krenuo po zalihe hrane.

Nada se političkom azilu u Španjolskoj

Ispričao je da je kasnije kontaktirao mrežu za ljudska prava Gulag, koja ga je ranije ovog mjeseca izvukla iz Rusije. Šef te organizacije, Vladimir Osečkin, je Guardian potvrdio da su mu pomogli.

Čibrin se sada nada političkom azilu u Španjolskoj. Kao razloge za to navodi svoje protivljenje ratu, te tvrdi da će mu život biti ugrožen vrati li se u Rusiju.

Sinoć je pušten iz imigracijskog centra na madridskom aerodromu. Kazao je da će biti smješten u privremenom skloništu za izbjeglice u tom gradu dok vlasti obrađuju njegov zahtjev za azilom.

Mogao bi biti drugi dezerter iz ruske vojske

Guardian još nije uspio neovisno potvrditi detalje njegove priče. Čibrin im je poslao dokumente i fotografije koje navodno potvrđuju da je bio dio 64. motorizirane brigade u Ukrajini.

Odvjetnik Maksim Grebenjuk koji vodi organizaciju Vojni pravobranitelj kazao je da ga je Čibrin ljetos kontaktirao. Ispričao mu je o svojem protivljenju ratu i želji i da izbjegne borbu.

Čibrin je drugi ruski vojnik za kojeg je poznato da je pobjegao iz Rusije nakon početka invazije. U kolovozu je Guardian intervjuirao Pavela Filatjeva, bivšeg padobranca koji je pobjegao iz zemlje nakon što je napisao memoare u kojima kritizira rat.