Von der Leyen: 'Dogovori oko sankcija idu u dobrom smjeru'; Reuters: 'Tri države dobit će izuzeće od embarga'

Uvjerena sam da ćemo ovaj paket sankcija uspjeti dogovoriti,, rekla je predsjednica Europske komisije

European Commission President Ursula von der Leyen and European Council President hold a news conference following a video conference on security and defence and on the EU's southern neighborhood with European leaders and NATO Secretary General in Brussels on February 26, 2021. - EU leaders debated efforts aimed at bolstering the bloc's ability to tackle security threats Friday, as Brussels looks to convince sceptics over its drive for a more assertive Europe. (Photo by JOHANNA GERON / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen uvjerena je da su države članice EU na dobrom putu da se dogovore oko uvođenja sankcija za naftu Rusiji. Izjavila je to danas unatoč ranijim izvještajima da se nekoliko zemalja suprotstavilo predstavljenom paketu sankcija jer smatraju da bi one na određeni način mogle ugroziti i njihove gospodarske interese.

Van der Leyen je izjavila da uvođenje sankcija neće biti lako, ali da Europska unija ne može dugoročno prenositi novac u Rusiju “s obzirom na njene vrijednosti”. “Uvjerena sam da ćemo ovaj paket sankcija uspjeti dogovoriti, ako bude za to trebalo dan duže, bit će to dan duže, no mislim da smo na dobrom putu”, kazala je.

Također je rekla da EU mora smanjiti svoje oslanjanje na ruski plin te da Rusija više nije pouzdan partner. “Želimo da Ukrajina pobijedi u ovom ratu”, rekla je. Na pitanje po kojem kriteriju će se odlučiti je li Ukrajina pobijedila u ratu, rekla je da o Ukrajini ovisi kako će pregovarati s Rusijom da bi postigla prekid vatre.

Dulji rok prilagodbe za nekoliko zemalja

Prije izjave van der Leyen mediji su već objavili da bi pregovori država članica EU oko sankcija mogli potrajati i to ne samo danas već i tijekom vikenda. Spram novog paketa prigovore su imale Mađarska, Slovačka, Češka i Grčka koja je izrazila zabrinutost zbog brodarske industrije koja prevozi energente. Prema pisanju Večernjaka i Hrvatska se zalaže za izuzeće po kojem bi i nakon ove godine za potrebe rada rafinerije u Rijeci mogla uvoziti tzv. vakuum plinsko ulje.

Hoće li sve zemlje uspjeti zaštiti svoje potrebe zasad nije poznato, no navodi predsjednice EP-a da dogovori idu u dobrom smjeru možda se mogu povezati s ranijom informacijom Reutersa koji je objavio da je EU ipak spremna popustiti Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj. Pozivajući se na tri izvora, Reuters je naime objavio da će Europska komisija izmijeniti prijedlog za embargo na rusku naftu kako bi produžila razdoblje prilagodbe.

Prema izmijenjenom prijedlogu, Mađarska i Slovačka će i dalje moći kupovati rusku naftu iz naftovoda do kraja 2024., dok bi Češka mogla nastaviti do lipnja 2024., pod uvjetom da ranije ne dobije naftu naftovodom iz južne Europe. Ta informacija zasad nije službeno potvrđena.