Vozač Vanje Marušić objasnio kako je izazvao nesreću: 'Bio sam nepažljiv zbog velikog broja prekovremenih sati'

Sutkinju je molio da mu ublaži sankcije koje mu je namijenila zagrebačka policija

17.11.2021., Zagreb - Konferencija za medije DORH-a. Vanja Marusic.
Photo: Matija Habljak/PIXSELL Photo: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Vozač ravnateljice USKOK-a Vanje Marušić, koji je prošle godine skrivio prometnu nesreću u kojoj šteta bila veća od 100.000 kuna i koju je USKOK podmirio, na sudu je kazao kako je do nesreće zbog koje je Marušić podnijela ostavku došlo zbog “trenutka nepažnje i dekoncentracije”.

Kako piše Večernji list, vozač je u obrani koju je iznio na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu detaljno objasnio kako je došlo do prometne nesreće u kojoj je oštetio službeni automobil,

Vozaču je u ožujku prošle godine policija napisala prekršajni nalog od 4.000 kuna s mjerom zabrane upravljanja vozilom u trajanju mjesec dana, a on je uložio prigovor te je spis proslijeđen Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu.

Nepažnja i dekoncentracija

Sutkinji Katarini Jurišić, 39-godišnji vozač je ispričao kako je na dan kad se dogodila nesreća kasnio na posao jer je vozio svoje dvoje djece od 6 i 9 godina u školu i vrtić. Na sudu je kazao kako je bio dekoncentriran u vožnji te da je taj tjedan vozio velik broj prekovremenih sati zbog čega je bio umoran i pod stresom.

Kazao je kako je do nesreće došlo zbog nepažnje i dekoncentracije, a ne obijesne vožnje i neodgovornog ponašanja. Kazao je i kako mu je nesreća prouzročila neugodnosti na radnom mjestu te stres.

Sutkinju je molio da mu ublaži sankcije koje mu je svojim nalogom namijenila zagrebačka policija, novčanu kaznu od 4000 kuna i zabranu vožnje mjesec dana.

Kazna od 2100 kuna

Tako je tražio da mu se ne oduzme vozačka jer bi mogao ostati bez posla, a budući da uzdržava dvoje djece, molio je i da mu smanji kaznu s obzirom na tadašnje društvene okolnosti i inflaciju jer bi mu i 4000 kuna predstavljalo velik udarac za kućni budžet.

Sutkinja je presudila da se svrha kažnjavanja 39-godišnjeg vozača može postići i izricanjem kazne od 2100 kuna bez oduzimanja vozačke, a u obzir je uzela i da je vozač svjestan svoje odgovornosti i da ranije nije kažnjavan za istovrsne prekršaje.

Večernji list piše da mu je omogućeno, kao i svim vozačima, da plati dvije trećine kazne u roku od 15 dana, dakle 1400 kuna, što se onda smatra isplatom čitave kazne.

Anonimna prijava USKOK-u

Podsjetimo, za prometnu nesreću što ju je skrivio vozača ravnateljice USKOK-a Vanja Marušić doznalo se nakon anonimne prijave.

U njoj se, kako je pisao Telegram, anonimni prijavitelj zapitao zašto je vozaču Vanje Marušić omogućeno da ne nadoknadi štetu koju je napravio na vozilu. Istovremeno, pitao se dalje, neki drugi službeni vozači moraju štete na službenim automobilima sami plaćati. Navodno je to bio okidač da prijavi nesreću USKOK-ovog vozača zbog koje je Marušić dala ostavku.

“Praksa je da pravosudni policajci ako oštete vozilo sami plaćaju štetu. No, to nije pravilo, već postoje iznimke”, rekli su kratko za Telegram.

Dokument o refundaciji štete

Treba istaknuti i da je za USKOK na snazi Odluka o korištenju službenih vozila koju je Vanja Marušić osobno potpisala prije četiri godine. Taj dokument je bitan jer regulira sve oko refundiranja štete.

U Odluci stoji da upravo ravnateljica vodi Evidenciju štetnih događaja koji se dogode tijekom korištenja službenog automobila. Piše i da vozač mora o nesreći ili oštećenju bez odgađanja obavijestiti ravnateljicu.

Ravnateljica, stoji također u Odluci, ocjenjuje pojedinačnu odgovornost te osobe. “Ako je šteta nastala skrivljenim ponašanjem ili nemarom, ravnateljica Ureda odlučuje o obvezi naknade štete. Ako ne bude isplaćena šteta ravnateljica Ureda odlučuje o pokretanju postupka radi naknade štete pred nadležnim sudom”, piše u Odluci. Drugim riječima, Vanja Marušić imala je pravo samostalno odlučiti hoće li što poduzeti protiv svog vozača koji je razbio službeni automobil. Ipak, smijenjena je.