Vrhovni sud je presudio da su promjenjive kamatne stope za kredite u švicarcima nezakonite, ovo je 9 bitnih stvari o tome

Ako je potvrđena ranija presuda, udruga Franak kaže da ide na Ustavni sud

25.04.2015., Zagreb - U organizaciji udruge Franak odrzan je prosvjed na kojemu su gradjani pokazali nezadovoljstvo situacijom u drzavi. Prosvjednici su se okupili na Trgu dr. Franje Tudjmana odakle su krenuli prema Trgu bana Josipa Jelacica gdje su se podijelili u tri skupine. Jedna skupina je krenula prema Hrvatskoj narodnoj banci, a druga skupina otisla je pred Vladu Republike Hrvatske na Markov trg. Treca skupina prosvjednika ostala je na glavnom zagrebackom trgu. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Vrhovni sud potvrdi je drugostupanjsku presudu u slučaju Franak kojom je, prema neslužbenim podacima, kamatna stopa za kredite u francima proglašena nezakonitom. Glasnogovornica Vrhovnog suda Sanja Katušić Jergović potvrdila je Hini da je Građanski odjel pred kraj radnog vremena u srijedu donio pravomoćnu presudu.

No, o njenom sadržaju, kako je kazala, ne može govoriti dok je niži sud ne proslijedi svim strankama u postupku.

1. Što kažu iz Udruge Franak

I koordinatorica Udruge Franak Katarina Lucić, u srijedu je rekla da je Udruga dobila informaciju kako je potvrđena presuda Visokog trgovačkog suda, no da su sve informacije koje su dobili, neslužbene.

“U ovom trenutku sve informacije koje smo dobili su neslužbene. Mi smo dobili informaciju da je potvrđena presuda Visokog trgovačkog suda, ali ne možemo to potvrditi jer nismo još dobili odluku Vrhovnog suda na uvid. U kontaktu smo s odvjetničkim timom. Čim budemo imali više informacija obratiti ćemo se članstvu i javnosti. Nažalost u ovom trenutku vam ne možemo reći ništa konkretno. Ono što možemo reći da smo pripremljeni na sve moguće varijante”, izjavila je večeras za Dnevnik Nove TV koordinatorica Udruge Franak.

“Ukoliko presuda zaista bude takva kako se nagađa mi ćemo ići vrlo vjerojatno u ustavnu tužbu’, dodala je Lucić. Odluka Vrhovnog suda je odaslana i bit će objavljena nakon što je zaprime stranke.

Malo kasnije večeras, Lucić je dala izjavu za RTL u kojoj je kazala kako sudovi u Hrvatskoj nemaju hrabrosti presuditi protiv banaka te poručuje kako su spremni ići na Europski sud, a mogući su i socijalni nemiri.

2. Što kažu ekonomski stručnjaci?

Profesor Ekonomskog fakulteta Drago Jakovčević nije zadovoljan ovom odlukom.

“Odluka je tehnički loša i samo će odužiti cijeli postupak. Ide u korist banaka i sudovi će biti zatrpani predmetima. Loša stvar je što valutna klauzula nije proglašena nezakonitom”, rekao je za RTL Direkt.

3. Što to znači za kreditne dužnike?

Vjerojatni je scenarij da će dužnici, kako bi ostvarili povrat sredstava, morati podnijeti privatne tužbe na općinskim sudovima. Tek treba vidjeti hoće li banke ići u sporenje s građanima ili na dogovor oko povrata preplaćenih promjenjivih kamatnih stopa. Stručnjaci smatraju da će banke vjerojatno izračunati isplati li im se uopće plaćati sudske troškove, ili će se odmah ići na dogovor s klijentom. No ističu da će banke biti podložnije dogovorima kako se broj sudskih sporova bude povećavao.

4. Najveća kolektivna tužba se vodi od 2012. godine

Kako smo već pisali, udruga Potrošač u ime Udruge Franak je 2012. podigla najveću kolektivnu tužbu u Hrvatskoj protiv osam poslovnih banaka, obzirom da je to, prema Zakonu o zaštiti potrošača, jedna od sedam institucija koje su ovlaštene za podizanje kolektivnih tužbi u Hrvatskoj.

5. Visoki trgovački sud je 2014. prihvatio dio presude suca Dobronića

Visoki trgovački sud prihvatio je u srpnju prošle godine dio presude suca Radovana Dobronića koji se odnosi na ništetnost promjenjive kamatne stope, za sve tužene banke osim za Sberbanku, a dio presude koji se odnosi na valutnu klauzulu CHF je preinačen i odbijen za sve tužene banke.

6. Dobronić je 2013. presudio za udrugu Potrošač

Godinu ranije sudac zagrebačkog Trgovačkog suda Dobronić presudio je u korist udruge Potrošač, koja je osam banaka (Zagrebačka, Privredna, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria bank, OTP, Splitska i Sberbanka) tužila zbog kredita u švicarskim francima, odnosno valutne klauzule i jednostrane primjene kamatne stope.

7. Kako je presudu obrazložio Dobronić?

Obrazlažući presudu Dobronić je tada ocijenio da je jednostranim povećanjem kamatnih stopa povrijeđen kolektivni interes pa je bankama naloženo da moraju preračunati glavnicu u kune na dan sklapanja kredita uz fiksnu kamatnu stopu.

8. Što u međuvremenu?

Sve do pravomoćnosti presude, a to bi moglo potrajati, iz Udruge Franak su preporučili svojim članovima dizanje privatnih tužbi protiv banaka zbog promjenjivih kamata. Kako smo već pisali, sutkinja Mirna Grgić Radojčić sa općinskog suda u Osijeku je već dva puta presudila u korist tužitelja i naredila bankama da moraju vratiti stotine tisuća kuna uplaćenih kamata.

9. Što kaže ministar Miljenić?

Ministar Orsat Miljenić je u razgovoru za NovuTV rekao: “Nemam apsolutno nikakvu informaciju o tome, meni je samo drago da je to konačno presječeno. Jer ta presuda je visjela dugo, očekivala se. Ja stvarno ne znam što je, znat ću kad i vi, idemo vidjeti što se dogodilo. Tu, ako je priča završila, a mora završiti, mogu se početi graditi neki novi odnosi.”