Potrošač i Franak dižu tužbu pred Ustavnim sudom, kažu da su bankari obmanuli i opljačkali 120.000 ljudi

Iz ovih udruga kažu da sumnjaju i na spregu izvršne i sudske vlasti

18.05.2015., Zagreb - U prostorijama Drustva za zastitu potrosaca Hrvatske Potrosac odrzana je konferencija za medije povodom objave odluke Vrhovnog suda u slucaju Franak. Udruga Franak i Drustvo za zastitu potrosaca Hrvatske Potrosac iznijeli su svoje stavove o odluci te su obavijestili javnost o daljnjim koracima. Ilija Rkman, predsjednik Drustva za zastitu potrosaca Hrvatske Potrosac, Niksa Valjalo, odvjetnik Drustva Potrosac u kolektivnom sudskom procesu. 
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Savez Potrošač i Udruga Franak podnijet će ustavnu tužbu protiv presude Vrhovnog suda u slučaju “Franak”, najavili su danas na zajedničkoj presici predstavnici tih udruga. Nezadovoljni su dijelom presude vezanim uz valutnu klauzulu, smatraju je i “povredom prava na pravično suđenje”, a sumnjaju i na spregu izvršne i sudske vlasti.

Udruga Franak zbog te sumnje planira i kaznene prijave protiv odgovornih osoba u osam tuženih banaka koje su, kako tvrde, “obmanule, prevarile i opljačkale” 120.000 građana koji su digli kredite s valutnom klauzulom u švicarskim francima, najavio je Krešimir Bajamić iz Udruge Franak na presici na kojoj je bio i predsjednik saveza Potrošač Ilija Rkman te odvjetnici i pravni savjetnici obiju udruga.

Ići će i na Europski sud za ljudska prava

“Jedino što ostaje je mogućnost ustavne tužbe”, rekla je odvjetnica i pravna savjetnica u udruzi Potrošač Dijana Kladar u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” komentirajući odluku Vrhovnog suda. Ustavnu tužbu Potrošač i Franak podnijet će do sredine lipnja, a ako bude potrebno, ići će i na Europski sud za ljudska prava, javlja HRT.

“Zasad nam je teško točno reći što je to sve neustavno u presudi Vrhovnog suda, trebamo sve još dobro pročitati, ali s obzirom ne to da je presuda vrlo štura i s nedovoljno objašnjenja, smatramo da se radi i o povredi prava na pravično suđenje”, objasnio je novinarima odvjetnik saveza Potrošač Nikša Valjalo.

Bajamić je kazao da “Vrhovni sud nije donio dobru odluku kada je potvrdio zakonitost valutne klauzule jer, za razliku od drugih država koje su imale problem s kreditima s valutnom klauzulom u švicarskim francima, Vrhovni sud je propustio zatražiti mišljenje Europskog suda pravde pa to smatramo dokazom da ta odluka nije rezultat težnje za pravom i pravdom, već se radi o zaštiti krupnog kapitala”.

Skrivanje visoke rizičnosti kredita u švicarcima

Rekao je i da je Udruga i dalje spremna pregovarati i s bankama i s predstavnicima Vlade i drugih institucija, od kojih traže i podršku, kao i jasnije, odnosno točno definiranje rokova zastare naplate preplaćenog kredita/kamata u čemu se, kako je kazao, razilaze i suci.

“Sramotno je to što, iako potrošači nisu dobili sve informacije koje bi im omogućile donošenje cjelovite i kvalitetne odluke prije potpisivanja ugovora, sud je odlučio da je ta ugovorna odredba lako razumljiva prosječnom potrošaču, a čak im se skrivao i visoki rizik kredita u švicarskim francima”, kazao je Bajamić.

Odvjetnik Valjalo, kao i pravna savjetnica Potrošača Martina Šercer Ilić, pozvali su građane da podnose pojedinačne privatne tužbe za povrat preplaćenih iznosa kamata po kreditima jer je i odluka Vrhovnog suda kazala da je promjenjivost kamata ništetna i da se treba primjenjivati početna kamata. Vjeruju i da te tužbe građani mogu dobiti, ali im to ne mogu jamčiti upravo zbog različitih stavova u tumačenjima o petogodišnjem roku zastare.

Slijede i pojedinačne tužbe

“Potrošači sada mogu ići u pojedinačne tužbe u kojima će zahtijevati povrat preplaćene kamate. Savez Potrošač i Udruga više nemaju nikakvu ulogu, svaki korisnik mora sam krenuti u postupak. Zastara je novo pravno pitanje o kojem će sudovi morati zauzeti konačan stav. Mislim da ni odvjetnici neće naplaćivati svaku radnju odlaska na sud, tako da ne vjerujem da će troškovi biti veliki. I oni koji imaju kredite u eurima i kunama mogu tražiti svoju preplaćenu kamatu”, rekla je u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” Dijana Kladar.

Vrhovni sud potvrdio je, podsjetimo, drugostupanjsku presudu Visokog trgovačkog suda u slučaju Franak kojom je promjenjiva kamatna stopa za kredite vezane uz švicarski franak proglašena nezakonitom, a valutnu klauzulu ne smatra nezakonitom. Udruga Franak podignula je kolektivnu tužbu protiv osam najvećih banaka koje posluju u Hrvatskoj zbog nepoštene primjene valutne klauzule i samovoljnog mijenjanja kamatnih stopa.