Vučić i Kurti se sastaju u organizaciji SAD-a i EU, razgovarat će o planu za Kosovo

Von der Leyen kaže da je ovaj plan ključan

BRUSSELS, BELGIUM - NOVEMBER 21: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - "EU COUNCIL / POOL / HANDOUT" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) European Union (EU) High Representative for Foreign Affairs Josep Borrell (C - R) meets with the President of Serbia Aleksandar Vucic (L) and the Prime Minister of the Republic of Kosovo Albin Kurti at Brussels, Belgium on November 21, 2022. EU Council / Pool / Handout / Anadolu Agency (Photo by EU Council / Pool / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Čelnici Srbije i Kosova sastat će su u subotu u Ohridu pod pokroviteljstvom Europske unije. Pokušat će dogovoriti provedbu sporazuma o odnosima Srbije i Kosova koji je predložila EU, a snažno ga podupiru i Sjedinjene Američke Države.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Albin Kurti sastat će se o Ohridu s posebnim izaslanikom EU-a za dijalog Miroslavom Lajčakom i s visokim predstavnikom EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepom Borrellom, koji je poslije prethodnog trilateralnog razgovora u Bruxellesu 27. veljače rekao da su obje strane prihvatile ponuđeni sporazum i da predstoje razgovori o njegovoj provedbi.

U tekstu sporazuma kaže se da će dvije strane razvijati “normalne, dobrosusjedske odnose na temelju jednakih prava”, da će “međusobno priznavati dokumente i nacionalne simbole, uključujući putovnice, diplome, registarske pločice i carinske pečate”, te da se Srbija se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. Također, nijedna strana neće blokirati niti poticati druge da blokiraju napredak druge strane na njezinom putu prema EU na temelju vlastitih zasluga.

Vučić tvrdio da neće priznati nezavisnost Kosova

Vučić je poslije Bruxellesa nekoliko puta kategorički ponovio da neće priznati nezavisnost Kosova niti prihvatiti članstvo u UN-u. Iz Prištine su, pak, stigle poruke da Zajednica srpskih općina (ZSO), na čijem osnivanju inzistira Beograd, može biti dio konačnog sporazuma samo ako on u središtu ima uzajamno priznanje. Pripremi sastanka u Ohridu prethodila je shuttle diplomacija Miroslava Lajčaka i posebnog izaslanika Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan Gabriela Escobara, posjetima Prištini i Beogradu.

Lajčak je naglasio važnost usuglašavanja plana provedbe sporazuma i formiranja ZSO, ocijenivši da bez te obveze Prištine nema sporazuma, dok je Escobar u Beogradu istaknuo da SAD-a vide europski prijedlog za Kosovo kao najbolju prilika za napredovanje u procesu normalizacije Srbije i Kosova. Escobar se nada da bi sporazum mogao biti postignut u ovoj godini. Escobar je danas u Prištini, gdje će uoči sastanka u Ohridu razgovarati s predsjednicom Vjosom Osmani i premijerom Albinom Kurtijem.

Von der Leyen kaže da je ovaj plan ključan

U međuvremenu je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen poručila da Srbija i Kosovo trebaju prihvatiti plan EU-a za normalizaciju odnosa, ocijenivši ga ključnim za stabilnost cijele regije. “Nadam se da će obje strane biti vrlo konstruktivne u predstojećim razgovorima”, rekla je von der Leyen, a na upit hoće li biti posljedica ako ti pregovori u Ohridu propadnu, von der Leyen je rekla da “prvo treba pregovarati, a tek onda gledati rezultat”.

“Rat u Ukrajini naglasio je novu stratešku važnost proširenja. Mi želimo naše partnere sa zapadnog Balkana dovesti što bliže i što brže Europskoj uniji”, rekla je predsjednica Komisije. Borrell je uoči sastanka u Ohridu poručio kako od Vučića i Kurtija očekuje da će u subotu dogovoriti primjenu plana EU-a nakon što su se prethodno u Bruxellesu suglasili da više neće biti razgovora o prijedlogu EU-a.

“To znači da je tekst ovog sporazuma zatvoren”, rekao je Borrell i naglasio kako taj sporazum “unosi mnogo nade” za normalizaciju odnosa dviju strana.