Vučić uoči izbora ne preza ni pred čim. Izgleda da je sada pokrenuo hakerske napade na kritičare vlasti

'Očigledno je da je vlast uplašena zbog kritika, veće izlaznosti na izbore i ljudima koji se ne libe reći ono što misle', kažu aktivisti

Serbian President Aleksandar Vucic looks on during a joint press conference with the Hungarian President and the former Czech Prime Minister at the Hungarian-Serbian border close to the Hungarian village of Kelebia on December 15, 2022, during their visit to the southern border barrier of Hungary. (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)
FOTO: AFP

Dvoje predstavnika civilnog društva iz Beograda krajem prošloga mjeseca dobilo je upozorenje od Applea da su potencijalne mete hakerskih napada. Pokušaj hakiranja nije bio uspješan, a u upozorenju je stajalo da iza napada stoji država.

Da iza napada stoji država potvrdila je zajednička istraga više institucija među kojima su Access Now, Share fondacija, Citizen Lab, Sveučilište u Torontu i Amnesty International. Inače, spomenuti predstavnici civilnog društva oštri su kritičari srpske vlade te su dokumentirali korupciju.

Guardian piše kako je otkriveno da su se napadi odvili 16. kolovoza 2023. godine ili približno tog datuma u razmaku od otprilike jedne minute. Nadalje, navode kako je taktika hakera bila u skladu s onima koje primjenjuje izraelska tvrtka NSO Group.

Izraelski sofisticirani spyware

Spomenuta tvrtka prodaje Pegasus, jedno od najsofisticiranijih cyber oružja na svijetu. Kada se Pegasus uspješno pozicionira i fokusira na cilj, može u potpunosti preuzeti mobitel i doslovno ga pretvoriti u prijenosni uređaj za prisluškivanje.

Međutim, nije konkretno potvrđeno koja je vrsta softvera korištena jer su forenzički pokazatelji bili ograničeni. Iz NSO-a su u izjavi za Guardian rekli da su izvješća “neuvjerljiva”.

Navode kako se Pegasus prodaje vladama u svrhu korištenja u istragama ozbiljnih zločina i terorizma te da njegova uporaba “spašava živote”.”NSO ne upravlja svojom tehnologijom i nije upućen u prikupljene obavještajne podatke”, navode.

Istrage pucnjava u Srbiji

Jedna navodna žrtva pokušaja hakiranja s kojom je razgovarao Guardian opisala je svoj rad kao usmjeren na kritiku srpskog “autokratskog režima” i “rasprostranjene korupcije” u zemlji, kao i proruske vanjske politike sadašnje vlade, koja nije usklađena s EU-om u pitanjima kao što su sankcije protiv Moskve.

Pokušaj hakiranja, rekla je osoba, vjerojatno je bio pokušaj zastrašivanja ili diskreditiranja njihovog rada, “kako bi se pronašlo nešto kompromitirajuće”.

Obje osobe koje su bile na meti vjerovale su da su pokušaji hakiranja također mogli biti povezani s pozivima na službene istrage o vladinom postupanju s masovnim pucnjavama koje su se ovoga svibnja dogodile u Srbiji.

Vlast strahuje za fotelje

Srpska Vlada nije komentirala napade. Maja Stojanović, šefica neprofitne organizacije “Građanske inicijative” za srpski je N1 komentirala napade. Navodi kako se napadi na civilno društvo uvijek intenziviraju uoči izbora.

“Očigledno je da je vlast uplašena zbog kritika, veće izlaznosti na izbore i ljudima koji se ne libe reći ono što misle. Prisluškivanje civilnog društva i građana ove zemlje još su jedan dokaz da SNS ne preza od nelegalnih metoda kako bi ostali na vlasti”, rekla je Stojanović.

Iz SHARE fondacije upozorili su kako su napadi špijunskim softverom na predstavnike kritičke javnosti prijetnja za demokraciju i ljudska prava, osobito u predizbornom periodu. “Upotreba špijunskih softvera je nezakonita i nespojiva s demokratskim vrijednostima”, rekli su.