Wall Street Journal: Rusija se prilagođava i uči iz svojih pogrešaka, Ukrajini će svakim danom biti sve teže

'U usporedbi s početkom invazije, razlika je ogromna', priznaju i sami ukrajinski vojnici

FOTO: AFP

Više od godinu dana nakon što Moskva nije uspjela u svom cilju munjevite pobjede u Ukrajini, ruska vojska se neprestano prilagođava na bojnom polju, a istovremeno su strategiju ratovanja prebacili na iscrpljivanje Ukrajine i Zapada.

Svijet je u početku ruske invazije šokirala njihova loša strategija koja je omogućila Ukrajini da organizira otpor, a potom i zaustavi veliki dio ruskog napredovanja. No, Rusija je za to vrijeme učila na svojim greškama i prilagođavala se uvjetima na bojištu kako bi Ukrajini otežali protjerivanje svojih snaga.

Pripremili se za obranu na jugu

Nakon što je Ukrajina prošle jeseni pregazila ruske linije u regiji Harkov, Moskva se pripremila za obranu na južnom dijelu fronta uoči ukrajinske protuofenzive. U borbu su se uključili i dronovi kojima su razotkrivani i napadani ukrajinski položaji što je Kijevu zadalo nove probleme.

Razlog je to slabog napretka ukrajinske vojske proteklih mjeseci u kojima su se vojnici suočili s minskim poljima i napadima ruskih helikoptera i topništva, ali i protutenkovskim raketama.

“Vidjeli smo dosta područja na kojima se Rusi prilagođavaju i naravno da tome posvećujemo veliku pozornost”, rekao je general James Hecker, glavni zapovjednik američkih zračnih snaga u Europi.

Rusi izgubili više od polovice snaga

Ruska vojska broji više od 270.000 ubijenih i ranjenih. Njena vojska izgubila je više od polovice svoje “borbene učinkovitosti”, procjenjuje se u zapadnim zemljama pa će možda morati napraviti veće promjene kako bi se održala u višegodišnjem ratu.

Ruska vojska još uvijek pati od strogo okomite zapovjedne strukture u kojoj je zapovjednicima na prvoj crti ostavljena mogućnost za vrlo malo inicijative i donošenja odluka na bojnom polju jer se sve odluke donose u Moskvi.

To pokazuju i mjeseci u kojima su izgubljene tisuće života da bi se zauzeo Bahmut, grad na istoku Ukrajine koji, zapravo, ima malu stratešku vrijednost nakon što ga je Kremlj identificirao kao ključnu metu. To je ujedno bila i prva velika pobjeda Rusije od prvih mjeseci rata.

Rusija sada uglavnom u defenzivi

Ruske snage sada su uglavnom u defenzivi i pokušavaju se obraniti od napada Ukrajinaca. Analitičari procjenjuju da je Rusija za sada iscrpila sve svoje kapacitete za napade i zato ne uspijevaju zauzeti nove teritorije u dijelovima istočne Ukrajine.

No, čini se i kako uče iz svojih pogrešaka. Primjerice, Rusija je izgubila u početku rata više od 75 borbenih aviona, a mnoge je srušila protuzračna obrana jer su letjeli iznad zone borbe.

“Oni sada više ne lete tim područjem ili, ako lete, onda je to na malim visinama i u kratkom razdoblju, a potom se vraćaju u bazu”, navodi Hecker i dodaje da se to odrazilo na točnost ruskih misija u bombardiranju.

Rusi se sada koriste navođenim projektilima starije proizvodnje koje lansiraju avioni dok su izvan dometa ukrajinske protuzračne obrane, ili avioni koji su još iznad ruskog teritorija. Ukrajina se protiv njih bori svojim avionima koji potječu još iz sovjetske ere.

Premještene baze i skladišta streljiva

Rusi su premjestili svoja skladišta streljiva i baze dalje od prve linije nakon ukrajinskih napada sustavima Himars kojima su ispaljivali navođene rakete s dometom od 80 kilometara. Ukrajinci su nakon toga počeli koristiti rakete JDAM (Joint Direct Attack Munition) navođene GPS sustavom povećanog dometa pa su Rusi bili primorani svoje snage povući još unatrag.

SAD najavljuje isporuku manjeg broja ATACMS projektila Ukrajini u narednim tjednima, što je samo početak isporuke tog oružja Ukrajini. Riječ je o vojnom taktičkom raketnom sustavu, raketama zemlja-zrak s dometom od 160 do 460 kilometara, ovisno o modelu.

Skrivaju svoje tenkove i oklopna vozila

Na početku rata, Moskva je rasporedila nezaštićene kolone oklopnih vozila u Ukrajinu očekujući minimalan otpor i poslala nedovoljno opremljene jedinice u borbu, a posljedice toga bile su deseci tisuća mrtvih ruskih vojnika. Sada su njihovi vojnici u dubokim i visoko utvrđenim rovovima, a tenkove i oklopne transportere skrivaju između drvoreda i ispod maskirnih mreža.

“U usporedbi s početkom invazije, razlika je ogromna”, navodi Oleksandr Solonko, vojnik u ukrajinskom zračno-izviđačkom bataljunu u blizini ruskih obrambenih linija na jugu. “Postavili su minska polja i postavili svakakve zamke, dobro su to napravili”, dodao je.

Na jugu su Rusi povećali uporabu dronova i navođenih bombi kako bi suzbili ukrajinsku ofenzivu. Dronovima napadaju ukrajinska oklopna vozila, ali i kombije za evakuaciju i pješaštvo, uništavaju vozila i vojnike, piše The Wall Street Journal.

Povećanje uporabe dronova kod ruske vojske

Jurij Bereza, zapovjednik pukovnije Dnjipro-1 koja se borila oko Kremine na istoku, rekao je da je vidio značajno povećanje uporabe dronova u ruskoj vojsci. Ranije je tek poneki ruski dron Orlan proletio iznad njihovih položaja kako bi poslao koordinate ruskom topništvu. Sada su, kaže, iznad njihovih glava aktivni cijeli rojevi dronova.

“Kada smo se prije godinu i pol počeli boriti protiv njih, gubili su tisuće ljudi bez imalo smisla”, rekao je Bereza. “Sada nas pokušavaju tehnološki sustići. I brzo uče”, dodaje. Ukrajinske trupe na prvim linijama oko Bahmuta kažu da svakodnevno gube desetke dronova jer ih ruska oprema za ometanje uspješno obara.

Ukrajinski dužnosnici navode da su Rusi nabavili tisuće jeftinih dronova koje na kineskom tržištu proizvodi proizvođač DJI. Rusija je također ubrzala proizvodnju dronova Geran-3 u suradnji s Iranom. I ukrajinska proizvodnja dronova dramatično se povećala posljednjih mjeseci, ali gubici su svejedno znatni. U nedavnom izvješću Royal United Services Instituta, londonski think tank procjenjuje da Ukrajina gubi oko 10.000 dronova mjesečno.

Prilagođavaju se napadima dronova

Ruska vojska se zauzvrat prilagođava napadima ukrajinskih bespilotnih letjelica. Nakon što su Ukrajinci počeli koristiti bespilotne letjelice za napade na ruske borbene zrakoplove duboko u Rusiji, Rusi su počeli raspoređivati svoje avione na više aerodroma.

Također su počeli stavljati gume na krila i trup bombardera u nekim od svojih baza. Ova praksa je dokumentirana na komercijalnim satelitskim fotografijama Maxar Technologiesa koje pokazuju gume nagomilane na bombardere Tu-95 u zračnoj bazi Engels blizu Saratova, u jugozapadnoj Rusiji.

“Postavljanje guma, sanduka i drugog materijala na vrh krila i trupa može biti pokušaj da se zbune ili izmijene vizualni obrasci koje koriste dronovi pri ciljanju aviona”, rekao je Stephen Wood, viši direktor u Maxaru.

Hecker navodi kako bi ovaj potez mogao biti pokušaj Rusije da zaštiti avione od eksplozije drona. “To su njihove ‘vreće s pijeskom'”, istaknuo je. “Nešto je udarilo u letjelicu. Umjesto da napravi udubljenje u zrakoplovu, što ga može učiniti nesposobnim za letenje na kratko vrijeme, udarac se zaustavio u gumi”, objasnio je Hecker.

Mogli bi proizvesti stotinjak tenkova

Zapadni dužnosnici smatraju da bi Rusija mogla proizvesti stotinjak tenkova godišnje, ali stvarna proizvodnja tenkova mogla bi biti i duplo veća. Procjenjuje se da je Rusija izgubila više od 2000 tenkova, za što će, kako je rekao, trebati desetljeće da se nadoknadi.

Rusija je, prema pretpostavkama Zapada, na putu da u sljedećih nekoliko godina proizvodi dva milijuna topničkih granata godišnje. Prošle godine ispalili su 10 do 11 milijuna granata. Ponekad su koristili granate koje su bile zastarjele i sklone kvaru. Kako bi se održala u ratu, Rusija je povećala vojnu potrošnju.