WHO: U Kini zasad nije pronađena nova mutacija koronavirusa

Kina se suočava s navalom slučajeva, a svijet strahuje od novih mutacija

Researchers in protective suits work in a lab at the Yisheng Biopharma company, where researchers are trying to develop a vaccine for the COVID-19 coronavirus, in Shenyang, in China’s northeast Liaoning province, on June 9, 2020. - China has mobilised its army and fast-tracked tests in the global race to find a coronavirus vaccine, and is involved in several of the dozen or so international clinical trials currently under way. (Photo by NOEL CELIS / AFP)
FOTO: AFP

U Kini zasad nije pronađena nova varijanta koronavirusa, pokazuju podaci koje je u srijedu objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), smirivši time dio zabrinutosti oko zaraze koja se brzo proširila Kinom otkad je Peking ukinuo svoj ‘zero covid’ pristup pandemiji.

Većina stanovnika Kine, njih 97,5 posto zaraženo je podvarijantama omikrona BA.5.2 i BF.7, objavio je WHO. Ti podaci se temelje na analizi više od 2000 genoma koju je proveo Kineski centar za kontrolu i prevenciju bolesti.

WHO je priopćio kako su ti podaci u skladu sa sekvenciranjima genoma putnika iz Kine koje su druge zemlje poslale u svjetsku bazu podataka, te da u javno dostupnim informacijama o sekvenciranju nije zabilježena nova mutacija ili mutacija poznatih sojeva.

Režimski medij umiruje ljude

WHO je podatke koje je dostavio kineski Centar objavio dan nakon susreta njegovih dužnosnika s kineskim znanstvenicima, u vrijeme sumnje ostatka svijeta u točnost kineskih izvješća o širenju zaraze koje je napunilo kineske bolnice.

Službene novine Komunističke partije Kine pokušale su umiriti građane, proglasivši „konačnu pobjedu“ nad koronavirusom i odbacujući kritike mjera stroge izolacije koja je prošle godine potaknula u Kini rijetke prosvjede.

Nije jasno koliko je bolesnih

Zdravstveni dužnosnici u svijetu se u međuvremenu muče s utvrđivanjem točnog razmjera epidemije u Kini i načina za zaustavljanje njezinog širenja. Sve više zemalja uvodi mjere poput testiranja putnika koji stižu iz Kine, što je Peking kritizirao.

Šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferenciji za medije rekao je da organizacija nastavlja od Kine tražiti brže i redovitije podatke o hospitalizacijama i smrtnim slučajevima.