Zagreb bi ozbiljan dio financijskih problema riješio prodajom zapuštenih poslovnih prostora. Ovo što sada radi nema smisla

Grad Zagreb povisuje cijene poslovnih prostora. Zašto ih ne proda i novac uloži u infrastrukturu

Grad u kojem se dobar dio komunalne infrastrukture raspada, koji ima velike gubitke u vodovodu, velike probleme s gradskim prometom i prijevozom, probleme s odvozom i recikliranjem otpada... sasvim sigurno bi imao gdje uložiti novac koji bi se dobio od prodaje poslovnih prostora. Odnosi na tržištu bi bili pošteniji, a grad uređeniji

Grad Zagreb namjerava povećati najamnine zakupcima poslovnih prostora. U javno savjetovanje početkom ovog mjeseca pušten je Nacrt prijedloga Zaključka o kriterijima za određivanje zakupa za poslovni prostor, prema kojem bi, procjenjuje se, najamnine, odnosno zakupnine, mogle porasti za čak dva do tri puta.

U obrazloženju Grad navodi da želi uskladiti cijene s tržišnima. Ova situacija sasvim sigurno će izazvati nezadovoljstvo kod brojnih, mahom ugostitelja, ali i drugih poduzetnika i obrtnika koji rade u gradskim prostorima.

Ali podsjeća i na još jedno pitanje – zašto Grad u svom vlasništvu uopće ima poslovne prostore?

Zašto prodaja ima više smisla

Koji je smisao da Grad ima prostore u kojima su kafići, pekare, slastičarnice, trgovine? Zašto se to ne proda, a gradska administracija posveti svojim osnovnim poslovima, poput komunalnih usluga ili organizacije prometa, gradskog prijevoza, što već godinama slabo funkcionira?

Prodaja poslovnih prostora značajno bi poboljšala financijsku sliku Grada, a time bi se omogućilo i da se svi prostori stave u funkciju. Mnogi poslovni prostori su godinama zjapili prazni, neki su i sada u takvi. Manja je vjerojatnost da bi bili u takvom stanju da imaju privatnog vlasnika, jer njega pokreće ekonomska logika. Ili bi sam u prostoru nešto radio ili bi ga dao u najam, po cijeni koju realno može dobiti – bila ona u nekom trenutku visoka ili niska.

Štetni prazni gradski prostori

Gradske upravljače imovinom ne vodi ekonomska logika, već se moraju držati raznih pravilnika, zaključaka i odluka. Pa ako se neki prostor na nekoj specifičnoj lokaciji po određenoj cijeni ne može iznajmiti – stoji prazan.

Prazan prostor je, u konačnici, šteta za Grad, građane i državu, jer dok netko nešto radi, znači da je zaposlio sebe, ako nikoga drugog i plaća poreze.

Grad ima u što uložiti

Gradski i državni poslovni prostori dobar su teren i za korupciju. Sigurno se sjećamo sumnjivih primjera kada su pojedinci dobili u zakup i po nekoliko desetaka lokala, pa kasnije izbjegavali plaćanje zakupnina, dugovi su se opraštali i slično.

Grad u kojem se dobar dio komunalne infrastrukture, zbog višedesetljetnog neodržavanja raspada, koji ima velike gubitke u vodovodu, velike probleme s gradskim prometom i prijevozom, probleme s odvozom i recikliranjem otpada, u kojem se zgrade u središtu zbog potresa ali i neodržavanja raspadaju, sasvim sigurno bi imao gdje uložiti novac koji bi se dobio od prodaje poslovnih prostora. Odnosi na tržištu bi bili pošteniji, a grad uređeniji.