Zagreb je danas drugi najzagađeniji grad na svijetu, lošiji je od indijskih i kineskih megapolisa

I prošlog tjedna je završio na popisu deset najgorih, a profesorica s PMF-a je objasnila kako je do toga došlo

20.10.2021., Zagreb - Gusta magla prekrila centar Zagreba
FOTO: PIXSELL

U Zagrebu su i 1. studenoga povišene vrijednosti lebdećih čestica u zraku te je na drugom mjestu najzagađenijih gradova svijeta, prema podacima IQAir-a, švicarskog portala koji svakodnevno objavljuje podatke vezane za kvalitetu zraka diljem svijeta.

U ponedjeljak, 1. studenoga, na prvom mjestu je Lahore u Pakistanu s indeksom kvalitete zraka 264, na drugom mjestu je Delhi u Indiji s indeksom kvalitete zraka 198, a na trećem mjestu je Zagreb s indeksom kvalitete zraka 183.

Na zagađenje utječe promet i industrija te sezona grijanja. Tomu svemu pridonose i vremenski uvjeti, pa kada se na neko područje spusti magla, provjetravanje je slabije i veća je mogućnost za veće koncentracije lebdećih čestica.

Popis najzagađenijih gradova na svijetu AirIQ

Najgori polutant su PM 2.5 čestice

Kao i proteklih dana, najgori polutant u hrvatskoj metropoli su čestice PM 2.5, koje, su trenutno 11.7 puta više od preporučenih vrijednosti Svjetske zdravstvene organizacije, navodi se. PM 2.5 ili fine čestice su lebdeće čestice koje nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva poput ispušnih plinova iz automobila, ili grijanja na drva ili ugljen.

“Da, promet i industrija utječu na rast onečišćenja. No, utječe i sezona grijanja. A svemu pridonose i vremenski uvjeti”, rekla je nedavno profesorica Zvjezdana Bencetić Klaić s Geofizičkog odsjeka na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu zamoljena za komentar kada se pokazalo da je Zagreb često na ljestvici zagađenijih gradova.

Kako ova tvrtka mjeri zagađenje?

Ona je prošlog tjedna, nakon što smo nekoliko dana imali onečišćen zrak u Zagrebu, na HRT-u objašnjavala kako se prikupljaju ovi podaci. Kazala je da se radilo o ljestvici švicarske tvrtke koja se prvenstveno bavi uređajima za pročišćavanje zraka. Pojasnila je i kako ta tvrtka funkcionira.

“Oni po cijelom svijetu skupljaju podatke koji su dostupni online u realnom vremenu, stavljaju ih na jedno mjesto i rade rang listu najonečišćenijih gradova. Nemamo dovoljno informacija o tim podacima da bismo mogli reći jesu li oni pouzdani li ne”, rekla je.

Kazala je kako su za Zagreb koristili ukupno tri mjerna mjesta, od kojih su dva od državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka. Podaci na toj mreži su, kaže, sigurno, profesionalno prikupljani i održavani. Bencetić Klaić je rekla kako je treća stanica koju su koristili naziva ’Tabaco Travno’ te da za nju nema podataka o tome što se točno na njoj mjeri ni kojim uređajem.