Zamjenica šefa Liječničke komore: 'Zaraženih ima puno više, ne testiramo sve članove obitelji'

U obiteljima obično testiramo jednog do dva člana, a zaraze se i ostali članovi koje se ne šalje na testiranje

FOTO: Screenshot HTV

Jutros je u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog gostovala zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore Vikica Krolo, koja je rekla da je broj osoba zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj znatno veći od onoga koji se svakodnevno objavljuje. „Stalno govorimo o brojkama zaraženih i o brojkama testiranih. Te brojke, normalno, ne odražavaju pravo stanje oboljelih, ima ih sigurno više”, objasnila je.

„Možda ne deset puta, ali jedno dva do tri puta više, zato što mi pratimo cijele obitelji. U obiteljima obično testiramo jednog do dva člana. Ne možemo ih sve ni testirati, a već vidimo po njihovim simptomima, jer nam se redovno javljaju, da su zapravo oboljeli i ostali članovi obitelji. Držimo ih u kućama pod našom kontrolom, a da ih ne šaljemo na testiranje jer smo svjesni da je to opterećenje za zdravstveni sustav, a s druge strane, možemo ih liječiti kući“, rekla je Krolo, prenosi portal HRT-a.

Preboljenje ne stvara uvijek imunitet

U emisiji je gostovao i epidemiolog Bernard Kaić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Kaić je kazao kako se nadaju da epidemija popušta i da su za to zaslužne stroge mjere uvedene prije dvadesetak dana, ali i da se to još ne može potvrditi. „Ne možemo znati je li ovo oscilacija ili početak trenda pada. Najvjerojatnije ćemo sad preko blagdana imati manje oboljelih, manje će se i testirati, naravno, ali treba pričekati do iza blagdana da bismo mogli znati reći“, rekao je Kaić.

„Možemo očekivati porast broja umrlih u idućih 10-15 dana. Broj umrlih obično kasni dva tri tjedna za pojavom novooboljelih, a taj je broj sve do prošlog tjedna rastao“, dodao je epidemiolog. Na pitanje voditeljice emisije Jasmina Popović o tome koliko je zaista zaraženih, Kajić je odgovorio da je za davanje odgovora na to pitanje potrebno provesti opsežnija istraživanja. Epidemiolog je konstatirao kako se epidemija ne zaustavlja i zbog toga što preboljenje, pogotovo ako nije praćeno teškom kliničkom slikom, ne ostavlja nužno trajni imunitet.

Govoreći o cijepljenju, Bernard Kaić naglasio je da će trebati mjeseci da dođu dovoljne količine za cijepljenje dovoljnog broja ljudi. „To će sigurno trajati do ljeta, jeseni, ta prva kampanja cijepljenja. A onda ćemo vidjeti kolika će biti trajna korist od cijepljenja jer se zapravo sada još ni ne zna točno trajanje zaštite”, rekao je Kaić.