Epidemiolog: hripavac i dalje hara, u zadnjih tjedan dana imamo 500 novih prijava

Očekujemo porast respiratornih bolesti u sljedećih mjesec, dva, kazao nam je doc. dr. sc. Bernard Kaić

FOTO: Tomislav Miletić/PIXSELL

Zaključno s 1. prosincem 2023. godine u Registar zaraznih bolesti Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti stiglo je 1500 prijava oboljelih od hripavca, a najveći broj oboljelih zabilježen je u Gradu Zagrebu i Splitsko dalmatinskoj županiji. No, broj slučajeva iz dana u dan raste.

“Još uvijek raste broj prijava. Trenutno imamo više od 2000 prijava u ovoj godini”, kazao nam je doc. dr. sc. Bernard Kaić, prim. dr. med., voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Čimbenici koji su utjecali na veći broj prijava

Hripavac je visoko zarazna bakterijska infekcija dišnog sustava koja se svakih nekoliko godina ciklički javlja u povećanom broju. Ipak, ove godine su vjerojatno još čimbenici doprinijeli ovako velikom broju prijava oboljelih, ističe epidemiolog Kaić.

Kao prvi razlog ističe da se od 2008. godine se u Hrvatskoj koristi acelularno cjepivo protiv hripavca kod kojeg se brže gubi zaštita stečena cijepljenjem nego što je bio slučaj s cijelostaničnim cjepivom.

Sve se manje djece cijepi protiv hripavca

Također, ističe epidemiolog, od 2011. godine postupno padaju cjepni obuhvati djece koja podliježu obveznom cijepljenju. I epidemija koronavirusa ostavila je traga.

“Hripavac je kontinuirano prisutan u populaciji u niskom intenzitetu i tako se starija djeca i odrasli kontinuirano prirodno docjepljuju u kontaktu s bakterijom koja uzrokuje bolest. No, tijekom pandemije COVIDA bila je niža razina uobičajene cirkulacije uzročnika hripavca pa se time povećao broj osjetljivih u populaciji”, pojasnio je naš sugovornik.

Važno je istaknuti da je na povećani broj prijava utjecala o dostupnost osjetljivih dijagnostičkih PCR testova, kaže doc. Kaić, baš kao i viša osviještenost o postojanju hripavca te redovitije upućivanje osoba sa simptomima na testiranje, što ranijih godina nije bilo izraženo u toj mjeri.

Oko 20 posto testiranih je pozitivno

Provjerili smo i kakva je situacija u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Doznajemo da je zaključno s 30. studenim na području ove županije potvrđen i epidemiološki obrađen 671 slučaj hripavca.

“Najveći broj zabilježen je na području grada Splita”, kazala nam je doc. prim. dr. sc. Diana Nonković, specijalistica epidemiologije, Voditeljica Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, dodavši da se udio pozitivnih u ukupno testiranim kreće oko 20 posto.

Na pitanje kako se zaštititi kako bi nadolazeći blagdani prošli što bezbrižnije epidemiologinja poručuje:

“Preporuka je cijepljenje protiv gripe građana, cijepljenje djece s propuštenim cijepljenjem protiv hripavca, dakle nadoknadno cijepljenje. Također, potrebno je javiti se svom liječniku u slučaju kašlja koji traje duže, te provoditi sve opće poznate higijensko-epidemiološke mjere, od pranja ruku do ostanka kod kuće svih osoba koje imaju respiratorne simptome, kako bi se spriječilo širenje infekta u okolinu.”

Od 24 slučaja, 3 u dojenčadi

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji ove godine je pak zabilježeno 24 oboljelih od hripavca. “Od toga je 19 na dubrovačkom području, dvoje na korčulanskom te troje na neretvanskom području. Od tih 24, petero ih je oboljelo tijekom listopada, a jedanaestero tijekom studenog”, kazao nam je Mato Lakić, dr. med, specijalist epidemiologije, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.

U populaciji oboljelih, dodaje epidemiolog Lakić, najviše je djece u dobi do 18 godina. “Od 24 prijavljenih čak je 20-ero djece, od čega je troje dojenčadi”, napominje naš sugovornik ističući da je najbolja zaštita od hripavca- cijepljenje.

Cijepljenje se preporučuje i trudnicama

“Preporučujem cijepljenje protiv hripavca svoj djeci, posebice mlađoj od jedne godine, što je sukladno kalendaru cijepljenja. Ako su propustili cijepljenje, roditelji bi se trebali što prije javiti izabranim pedijatrima, odnosno liječnicima školske medicine”, kaže te dodaje:

“Upravo je zaštita dojenčadi najvažnija zadaća u epidemiji hripavca, pa se stoga i trudnicama u drugom i trećem trimestru preporučuje cijepljenje protiv hripavca, kako bi se protutijela prenijela posteljicom na nerođeno dijete.”

doc. dr. sc. Bernard Kaić screenshot HRT

Gripa trenutno “miruje”

Iako uz hripavac haraju razne respiratorne infekcije, virus gripe još nije pokazao svoju pravu snagu. Krajem listopada počelo je cijepljenje i, kako nam otkriva doc. Kaić, do sada je, četverovalentno fragmentirano cjepivom protiv gripe primilo oko 300.000 osoba.

“Trenutno se ne bilježi rast zaraženih gripom. Od početka jeseni do sada imamo stotinjak sporadičnih, pojedinačnih slučajeva gripe, bez grupiranja u kolektivima. Ne može se točno predvidjeti kad će krenuti sezonski val gripe niti kad će biti vrhunac”, napominje epidemiolog dodajući da je s COVID-om stvar malo drugačija.

“Iako je COVID ove jeseni manje rasprostranjen nego u jesen 2022. godine, zadnja tri tjedna uočavamo porast broja oboljelih”, kazao je Kaić.

Imunosni dug većim je dijelom naplaćen

S obzirom na to da od polovice 2022. godine nema nikakvih epidemioloških protumjera u zajednici vezano uz prijenos COVID-a, epidemiolog pojašnjava da ako je i postojao imunološki dug, on je već velikim dijelom do sada naplaćen te veći broj slučajeva hripavca ne možemo u potpunosti pripisati imunosnom dugu.

“Dio povećanja broja oboljelih se najvjerojatnije može pripisati porastu osjetljivih na hripavac, zbog slabije cirkulacije uzročnika u populaciji tijekom epidemije COVID-a, ali ne cijeli porast. Kao što sam ranije kazao, i drugi faktori utječu na broj oboljelih i na broj prijava”, dodao je naš sugovornik.

Očekuje se porast u idućih mjesec dana

Iako se ne može prognozirati kakva će epidemiološka slika biti u vrijeme blagdana i u siječnju, doc. Kaić kaže da se očekuje porast respiratornih bolesti u sljedećih mjesec, dva.

Na to nam je ukratko pojasnio kako gripu razaznati u odnosu na aktualni hripavac i COVID. “Kod gripe dominiraju opći simptomi kao što su bolovi u kostima i mišićima, glavobolja, visoka temperatura i malaksalost, a ne respiratorni poput hunjavice, grlobolje i kašlja koji su prisutni kod hripavca i COVID-a”, govori poručujući za kraj da je često, kod atipičnih oblika nemoguće razlikovati ove tri bolesti bez potvrde testom.

Gdje se testirati na hripavac?

U Zagrebu se građani mogu svakim radnim danom i subotom od 8 do 11 sati na testnom mjestu, u montažnom objektu ispred Rockefellerove 12, prema narudžbi obiteljskog liječnika ili pedijatra. Prilikom dolaska potrebno je pripremiti potvrdu o izdanoj uputnici ili zdravstvenu iskaznicu te popunjeni obrazac kako bi mogli preuzeti izdane uputnice. Obrazac možete preuzeti ovdje.

Također, u Zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar na Mirogojskoj cesti u Zagrebu otvoren je drive-in punkt za PCR testiranje na hripavac koje je organizirano radnim danima od 11 do 14 sati.

Kako su prije nekoliko dana pisala 24sata, Zavod za javno zdravstvo u Splitu testira svaki dan, na uputnicu bez naručivanja. “Građani se uz uputnicu obiteljskog liječnika mogu testirati u Splitu, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, radnim danom od 7:30 do 12 sati te u Ispostavama Zavoda diljem Županije”, kazala nam je doc. prim. dr. sc. Diana Nonković.

“U Dubrovačko-neretvanskoj županiji testiranje na hripavac provodi se u Dubrovniku na Odjelu za mikrobiologiju, dok se uzorci uzimaju u Dubrovniku, Korčuli također na Odjelu za mikrobiologiju i Metkoviću na Odjelu za epidemiologiju”, kazao je epidemiolog Lakić i dodao da je u Dubrovniku moguće obaviti testiranje i na gripu, COVID-19 i RSV.

U Šibeniku testiranje ide po dogovoru. NZJZ Primorsko-goranske županije uzorke uzima srijedom, dok, kako navodi 24 sata, Ličko-senjski i međimurski zavodi još očekuju opremu za testiranje.

Bjelovar testira u svom zavodu, a osječko-baranjski od 8 do 10 sati svakoga dana. Testiraju još karlovački, koprivničko-križevački i zadarski zavod, a u Vukovaru kažu da će testiranja provoditi u bolnici. Požeško-slavonski, brodsko-posavski i krapinsko-zagorski zavodi još ne testiraju, sisačko-moslavački je u pripremi, a virovitičko-podravski uskoro planira početi.