Zaposlenici nuklearne elektrane u Černobilu zatočeni su već 13 dana

Raste zabrinutost da bi stres mogao utjecati na sposobnost i koncentraciju radnika

PRIPYAT, UKRAINE – FEBRUARY, 2022: Pictured in this video screen grab is the Chernobyl Nuclear Power Plant. Russian Airborne troops and the Ukrainian National Guard are providing security at the nuclear power plant. An agreement has been reached with servicemen of a separate battalion of the National Guard of Ukraine to jointly provide security at the units, the confinement and the storage facility for spent nuclear fuel. Chernobyl Nuclear Power Plant staff continue to monitor the radiation levels and work at the nuclear power plant as normal. Video grab. Best possible quality. Russian Defence Ministry/TASS,Image: 665108121, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Više od 100 radnika u ukrajinskoj nuklearki Černobil, mjestu najgore nuklearne katastrofe na svijetu 1986. godine, zatočeno je već 13 dana, budući da ne smiju napustiti radna mjesta nakon što su ruske snage zauzele elektranu u prvim danima invazije. Tu je i još 200 ukrajinskih stražara koji su bili zaduženi za sigurnost elektrane u vrijeme napada. Zaposlenici nastavljaju obavljati svoje dužnosti i atmosfera je, kako se navodi, mirna, no BBC-u je rečeno da su uvjeti rada teški, uz ograničenu dostupnost hrane i lijekova.

Raste i zabrinutost da bi stres mogao utjecati na sposobnost i koncentraciju radnika da sigurno obavljaju svoje dužnosti na nuklearnoj lokaciji. Rusija kaže da je mjesto osigurala zajedno s ukrajinskom nacionalnom gardom, ali Ukrajina to osporava i kaže da ruske trupe imaju potpunu kontrolu. Jedna je osoba izjavila za BBC da ruska strana dopušta zamjenu smjena, ali ne jamči siguran odlazak kući ili dolazak novog radnika na posao.

Černobil nije nikada bio potpuno napušten

Iako više ne radi, Černobil nije nikada bio potpuno napušten i još uvijek zahtijeva stalno upravljanje. U normalnim vremenima, radnici bi se ukrcali na vlak na početku smjene i nakon toga bi se vraćali u grad Slavutič, izgrađen za smještaj radnika elektrane. Od kada su Rusi upali, prisiljeni su živjeti na radnome mjestu i ne napuštaju elektranu. Kako se ne zna koliko će dugo biti zatočeni, jedu samo jedan obrok na dan, uglavnom kruh i kašu.

U nedjelju im je rusko osoblje ponudilo dostavu hrane, ali su ukrajinski radnici odbili, navodeći da je to tek propagandni trik. Objekti nisu uređeni za spavanje pa su napravljene privremene spavaonice, a spava se i na podu.

Osoblje se mora odmarati

Glavni ravnatelj Međunarodne agencije za atomsku energiju, Rafael Grossi, više je puta naglasio potrebu da se osoblje mora odmarati kako bi sigurno obavljali posao, a u intervjuu za BBC rekao je da treba kontaktirati s ruskom stranom da se prenese poruka.

Nuklearni stručnjaci kažu da je opasnost za javno zdravlje minimalna jer ovo nije aktivna nuklearna elektrana. John Smith, profesor sa Sveučilišta Portsmouth koji proučava Černobil dugi niz godina, smatra da nije dobro da iscrpljeni ljudi nemaju smjene i da su ruski vojnici oko njih ali kaže da ne vidi veliku opasnost.

Nuklearno gorivo potrošeno je još 2000. godine

Posljednji reaktor prestao je s radom 2000. godine tako da je nuklearno gorivo potrošeno i više se ne stvara značajna toplina pa je malo vjerojatno da bi došlo do većeg oslobađanja radioaktivnosti, pojašnjava Smith. Razine radijacije u okolini elektrane skočile su kada je elektrana osvojena, zbog teške vojne opreme koja je digla prašinu. No, profesor Smith kaže da razine nisu bile zabrinjavajuće. Rizik od velike nuklearne katastrofe može biti nizak, ali za radnike koji su zarobljeni u elektrani i za njihove obitelji emocionalna cijena je velika.

Osoblje je iscrpljeno i očajno, a nitko ne radi ništa da ih se spasi. Grossi je rekao da je u kontaktu sa ukrajinskom i ruskom stranom u pokušaju upravljanja sigurnošću elektrane u Černobilu i aktivnim ukrajinskim nuklearnim elektranama, dok stručnjaci upozoravaju da bi posljedice otvorenog sukoba mogle biti puno ozbiljnije.