Zašto je, odjednom, pokvareni panoramski kotač najveći problem u Zagrebu?

Sjećate li se kriminala s dodjeljivanjem adventskih kućica za vrijeme Bandićeve vladavine?

FOTO: PIXSELL

Iako sadašnjoj gradskoj administraciji koju vodi Tomislav Tomašević građani Zagreba mogu štošta prigovoriti, jer su već dovoljno dugo na vlasti da ne mogu odgovornost za baš sve probleme prebacivati na prethodnike, Advent sasvim sigurno nije jedna od tema za prigovore

Zagrepčani su prije nekoliko dana doznali da definitivno neće biti ništa od panoramskog kotača koji je trebao biti jedna od adventskih atrakcija.

Zbog tehničkih problema kotač nije proradio na vrijeme, što je u dijelu javnosti proglašeno “najvećom adventskom prevarom”, a to znači da se brzo zaboravilo što se sve vezano za Advent događalo u vrijeme bivše gradske administracije na čelu s danas pokojnim gradonačelnikom Milanom Bandićem.

U Bandićevo vrijeme panoramski kotač nije se mogao pokvariti, jer ga nije ni bilo, ali su zato on i njegovi suradnici vrtjeli milijune na poslovima s adventskim kućicama, koje su dodjeljivane po modelu koji je vrlo uskom krugu ljudi osiguravao milijunsku zaradu.

Umjesto Grada, od lokacija za kućice profitirali pojedinci

Još krajem 2019. mediji su razotkrili kako funkcionira biznis s kućicama na zagrebačkom Adventu, da bi otprilike godinu u pol dana kasnije, negdje u ljeto 2021. došlo do uhićenja nekoliko glavnih likova iz te priče.

Prema tadašnjim izvještajima medija, stvar je funkcionirala na sljedeći način: Grad bi lokacije za adventske kućice određenim tvrtkama i udrugama dao vrlo povoljno, da bi ih one kasnije ugostiteljima iznajmljivale po višestruko većim cijenama.

Split s 19 kućica imao veći prihod od Zagreba sa preko 200

Na primjer, jedan od rekordera adventskog biznisa dobio je pravo na lokacije za čak 50 kućica, što je platio oko 300 tisuća kuna. Kasnije ih je iznajmljivao za 35 do 100 tisuća kuna po kućici. Tako se Grad, u korist uske skupine ljudi, odrekao dobrog dijela prihoda koje je mogao ostvariti od iznajmljivanja javnih površina. Osim toga, dio tih tvrtki koje su zarađivale na podnajmu kućica dobivale su i potpore od Turističke zajednice Grada Zagreba. Ukupno više od pet milijuna kuna.

Koliko je takav model organizacije dodjele lokacija bio apsurdan najbolje ilustrira podatak da je Grad Zagreb sa svojih više od 200 lokacija imao manje prihode od adventskih kućica, nego Grad Split koji ih je imao 19.

Iako sadašnjoj gradskoj administraciji koju vodi Tomislav Tomašević građani Zagreba mogu štošta prigovoriti, jer su već dovoljno dugo na vlasti da ne mogu odgovornost za baš sve probleme prebacivati na prethodnike, Advent sasvim sigurno nije jedna od tema za prigovore.

Kućice se sada dobivaju na natječaju

Promijenjen je način na koji se dodjeljuju lokacije za kućice, te ih sada ugostitelji direktno dobivaju putem natječaja. Svatko ponudi iznos koji je spreman platiti za pojedinu lokaciju – i tko ponudi više taj je pobjednik.

Nema posredničkih tvrtki koje na čudne načine dolaze do više desetaka lokacija pa ih onda dalje iznajmljuju, kao što je bila uobičajena praksa. Osim što je dodjela putem natječaja neusporedivo poštenija – ono što se radilo je bio doslovno kriminal – ona bi trebala rezultirati i većim prihodima za gradski proračun.