Zašto su kod nas neki artikli drastično skuplji nego u Sloveniji? Iz Lidla nabrajaju: visok PDV, skup benzin, otoci

Inspekcija ih je, kažu, posjetila, ali nisu utvrdili nijedno neopravdano dizanje cijena

09.04.2020., Zagreb - Iako trgovine zbog blagdana rade produzeno do 20 sati u njima nema velikih guzvi.rPhoto: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

S uvođenjem eura kao službene valute u Hrvatskoj u fokus su došla brojna poskupljenja u dućanima koja dio javnosti povezuje sa samom promjenom valute, a na taj vlak je spremno uskočila i Vlada koja prijeti “arsenalom mjera” zbog “neopravdanog dizanja cijena”. S druge strane, iz trgovačkih lanaca i poslodavačkih udruga inzistiraju da do poskupljenja nije došlo s konverzijom valute, nego da je riječ o procesu koji traje već neko vrijeme, a ponajprije je povezan s porastom troškova s kojima su i sami suočeni.

U kontekstu javne debate o cijenama pojavila se i priča o razlici u cijenama istih artikala koje isti trgovački lanci nude u različitim državama. Konkretno, na udaru se našao Lidl koji u Sloveniji neke artikle prodaje po nižim cijenama nego u svojim trgovinama u Hrvatskoj. Iz tog lanca su u utorak Večernjem listu pokušali objasniti razloge za takve razlike.

Kažu da na formiranje cijena u nekoj zemlji utječu mnogobrojni čimbenici, od iznosa stope PDV-a, trošarina, troškova analize proizvoda, logističkih troškova i slično pa su tako objasnili da je stopa PDV-a na hranu u Sloveniji 9,5 posto, dok je u Hrvatskoj 25 posto, osim za dio proizvoda kao što su kruh, svježe meso i riba, jaja i slično gdje se PDV pet posto.

U Sloveniji je jeftinije gorivo

“Što se tiče usporednog računa iz oba Lidla koji je objavljen u nekoliko hrvatskih medija, čak 8 od 10 proizvoda s navedenog računa iz slovenskog Lidla ima stopu poreza 9,5 posto, a u Hrvatskoj 25 posto. Radi se o razlici od čak 15,5 postotnih poena. Nadalje, Hrvatska plaća povratnu naknadu na PET ambalažu u iznosu 0,07 eura što se reflektira na proizvode kao što su mineralna voda i sokovi”, kažu dalje u Lidlu.

Gorivo je jeftinije u Sloveniji, dodaju dalje, pa i to utječe na razliku logističkih troškova za dostavu robe u ovim dvjema zemljama. “Logistički troškovi za dostavu robe istog proizvođača drastično su skuplji u Hrvatskoj nego u Sloveniji. Osim cijene goriva, naša je zemlja značajno razvedenija od Slovenije, transportno je zahtjevna zbog specifičnog geografskog oblika te logistika uključuje i otoke, što je dodatan izazov”, objašnjavaju u Lidlu.

Kao razloge promjene cijena spominju i poremećaje u globalnim opskrbnim lancima, što je dovelo do povećanja nabavnih cijena u više kategorija prehrambenih proizvoda. “Neki od čimbenika koji su doveli do globalnih poremećaja su i cijene sirovina, dobavljivost robe, porast cijena logistike, porast cijena struje i plina te općenitih troškova poput održavanja, utjecaj rata u Ukrajini te posljedično visoka inflacija”, kažu.

‘Nismo povećavali cijene’

Rasle su i nabavne cijene, dodaju, ali napominju da taj porast nisu jednostavno prenijeli na svoje kupce. “Već smo s izuzetnom pažnjom i brigom korigirali cijene, upravo kako ne bismo dopustili da naši kupci osjete svu težinu inflatornog pritiska koji se pojavio.

Lidl Hrvatska posluje na iznimno kompetitivnom tržištu trgovačke djelatnosti s naglaskom na prehrambene proizvode te slijedom toga svakodnevno globalno i lokalno ulaže iznimne napore kako bi ublažio ove efekte u teškim vremenima te i dalje bio u mogućnosti pružiti svojim kupcima najbolji omjer cijene i kvalitete”, odgovaraju i ponavljaju da nisu povećavali cijene prilikom prelaska na euro. Kažu i da kod njih inspektori dosad nisu utvrdili “neopravdano dizanje cijena”.