Gotov sastanak liječnika s Plenkovićem, obećao im je veće plaće: 'Vjerujemo mu, ali odluka o štrajku još nije donesena'

Završio je trosatni sastanak predstavnika liječnika s premijerom

11.04.2023., Zagreb - Izjave nakon sastanka predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovica s predstavnicima lijecnickih udruga u Banskim dvorima. predsjednica Hrvatskog lijecnickog sindikata Renata Culinovic Caic , ministar zdravstva Vili Beros Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Završio je sastanak premijera Andreja Plenkovića s predstavnicima liječnika koji traže da se riješe uvjeti njihova rada ili u suprotnom idu u generalni štrajk. Sastanak su inicirale krovne liječničke udruge nezadovoljne razgovorima s ministrom zdravstva Vilijem Berošem.

Liječnici, između ostalog, traže usklađivanje platnih koeficijenata, donošenje zakona o radno-pravnom statusu liječnika, donošenje vremensko-kadrovskih normativa i ukidanje, kako navode, “robovlasničkih” ugovora za specijalizante. Na sastanak u Banskim dvorima, koji je počeo oko 11.30 sati, stigao je i ministar Beroš. Nakon tri sata pregovora, stao je pred novinare.

‘Konstruktivni dijalog’

“Mi smo nastavili konstruktivni dijalog koji već neko vrijeme vodimo o pravima liječnika. Prošli smo kroz sve teme od zajedničkog interesa i dogovorili nekakve stvari. Kada je riječ o uredbi o koeficijentima, ona je već zajedničkim snagama izrađena, međutim dodali smo si rok od 28. travnja kao zadnji datum za stupanje na snagu”, kazao je Beroš.

“Ta uredba se odnosi na izjednačavanje određenih koeficijenata užih specijalizacija u bolničkom sustavu, zatim na izjednačavanje koeficijenata specijalista u bolničkom i izvanbolničkom sustavu i specijalizantima, kojima se podiže koeficijent za 10 posto. Predlaže se i povećanje koeficijenta doktorima medicine, dentalne medicine, magistrima farmacije i biokemije, koji nemaju specijalizaciju, za 10 posto “, rekao je ministar.

“Tako smo riješili jednu od prijepornih točaka. Nadalje, kada je riječ o ugovornim obavezama za prijevremeni raskid radnog odnosa po završenim specijalizacijama, i o tome smo dugo razgovarali. Naš zadatak je izbalansirati javni interes i mogućnost mladog liječnika da izabere životni put. Pro futuro ćemo ipak liberalizirati te ugovorne obaveze”, dodao je.

Kada će odluka o štrajku?

“Po mnogima najvažnije pitanje, pitanje zakona o radno-pravnom statusu liječnika… to je u planu zakonodavnih aktivnosti ove Vlade. Prijepor je bio izrada novog zakona o plaćama u državnim i javnim službama. Stoga ćemo paralelno raditi na izradi oba zakonska prijedloga. Kada vidimo koje zakonske odredbe će iznjedriti Zakon o plaćama u državnim i javnim službama, onda ćemo ta pitanja eventualno dodatno regulirati u zakonu o radno-pravnom statusu liječnika”, kazao je ministar.

“Razgovor je bio konstruktivan. Istaknuli smo svoje probleme, bilo je bitno pokazati da ono što mi želimo je da imamo vremena da se posvetimo našim pacijentima”, rekla je Renata Čulinović Čaić, predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata.

“Treba li uopće pokretati štrajk, tu će odluku donijeti Glavni odbor liječničkog sindikata”, kazala je i dodala da će tu odluku donijeti “brzo”.

‘Premijer nam je nešto obećao’

Šefica KoHOM-a Nataša Ban Toskić rekla je da je zadovoljna sastankom i dodala da je premijer “konačno iz prve ruke čuo probleme obiteljskih liječnika.” “Premijer nam je nešto obećao i naravno da mu vjerujemo”, dodala je.

Renata Čulinović-Čaić pojasnila je postupak donošenja odluke o štrajku . “Procedura ide preko Skupštine liječničkog sindikata, morali smo imati sve pripremljeno ako se odlučimo na štrajk. Rezultati glasovanja su pokazali da je Skupština jednoglasno za štrajk, ako ga treba pokrenuti”, rekla je.

Beroš: ‘Ne vidim razloga za štrajk’

Međutim, “Glavni odbor je taj koji će donijeti konačnu odluku, nakon što ih izvijestimo o sastanku”, istaknula je Čulinović-Čaić. Beroš je rekao da “u ovom trenutku ne vidi postojanje daljnjeg političkog razloga za štrajk”.

Na pitanje o rješavanju problema takozvanih robovlasničkih ugovora za specijalizante, Beroš je rekao da je “zajednička intencija da se to rješava bez plaćanja nekih većih obeštećenja”. Dodao je da sustav specijalističkog usavršavanja nije dobar.

“Mentori više trebaju brinuti o svojim specijalizantima, a ravnatelji trebaju više voditi računa o radnim obvezama specijalizanata i njihovoj edukaciji, a ne nekim drugim poslovima”, kazao je.

‘Obećanje s najviše razine’

“Žalosno bi bilo kada se rokovi ne bi poštivali, odrasli smo ljudi, vjerujemo da će biti tako”, rekla je Ivana Šmit, šefica HUBOL-a. “Vidjet ćemo za drugu stranu, ali računamo da će biti tako”, dodala je.

Krešimir Luetić, predsjednik Hrvatske liječničke komore, rekao je da su danas zadovoljniji nego što su bili prije. “Budući da smo dobili obećanje s najviše razine, od predsjednika Vlade, vjerujemo da će se preuzete obveze ispuniti”, kazao je.

O listama čekanja

“Plaće će se regulirati na razini novog zakona o svim državnim i javnim službenicima, a neki specifični elementi za liječnike, poput prekovremenih i dežurstava, rješavat će se specifičnim zakonom”, kazao je ministar Beroš.

Na pitanje koliko će novca biti izdvojeno iz državnog proračuna za uredbu o koeficijentima, Beroš je rekao: “Minimalno povećanje će biti 76 milijuna godišnje, ali to je bez obračuna prekovremenih sati za koje sada ne znamo koliko će iznositi pa će ukupan iznos možda biti i blizu stotinu milijuna eura godišnje”.

Beroš je komentirao i liste čekanja, rekavši da nije zadovoljan te da će “biti zadovoljan samo s novim pravilnikom koji će determinirati optimalno vrijeme čekanje za pojedine preglede”.