Zbilja je gotovo. Što Britanija i Europa večeras govore o Brexitu?

Brexit izaziva pomiješane emocije radosti, odlučnosti, tuge i rezignacije

LONDON, ENGLAND - JANUARY 31: Pro Brexit supporters celebrate as people prepare for Brexit on January 31, 2020 in London, United Kingdom. At 11.00pm on Friday 31st January the UK and Northern Ireland will exit the European Union 188 weeks after the referendum on June 23rd 2016.  (Photo by Hollie Adams/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Ujedinjeno Kraljevstvo napušta Europsku uniju u ponoć u petak, završavajući 47-godišnje članstvo u bloku, što izaziva pomiješane emocije radosti, odlučnosti, tuge i rezignacije. Britanski premijer Boris Johnson rekao je da je njegova zadaća i zadaća njegove vlade “ujediniti zemlju i krenuti naprijed”. “Najvažnije za reći večeras je da ovo nije kraj već početak. Ovo je trenutak kada sviće zora i diže se zastor za novi čin. Ovo je trenutak prave nacionalne obnove i promjene”.

Bivša premijerka Theresa May kazala je da će se konačno u ponoć u petak moći reći da “smo proveli rezultate referenduma iz 2016. i zadržali povjerenje britanskog naroda”. “Sretan Dan Brexita. Konačno je svanuo dan kada ćemo postati slobodni”, riječi su Nigela Faragea, vođe Stranke Brexit, na Twitteru.

Nakon Brexita kreće novo poglavlje za EU

Škotska premijerka Nicola Sturgeon kazala je da će trenutak izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a biti “trenutak duboke tuge za mnoge od nas u UK-u. A ovdje u Škotskoj, s obzirom da se on događa protiv volje većine, ta će tuga biti izmiješana s bijesom”, rekla je.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kazala je da će EU početi novo poglavlje nakon izlaska Britanije kao jedinstvena snaga u globalnim pitanjima od klimatskih promjena do tehnološke preobrazbe, i neće imati manje mogućnosti zbog Brexita. “Naše iskustvo nas je naučilo da snaga ne leži u sjajnoj izolaciji nego u našoj jedinstvenoj zajednici”, kazala je ona na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom i čelnikom Europskog parlamenta Davidom Sassolijem u povodu brexita.

“Nigdje u svijetu ne možete naći 27 zemalja s 440 milijuna ljudi, koji govore na 24 jezika, da se oslanjaju jedni na druge, rade zajedno, žive zajedno. Neka nitko ne dvoji – izazovi s kojima je Europa suočena i mogućnosti koje može iskoristiti nisu se promijenili zbog Brexita.”

Što na sve kažu Macron i Merkel?

Hrvatska, koja u ovom polugodištu predsjedava EU-om, žali zbog izlaska Velike Britanije iz EU-a, ali Unija i bez nje ostaje jaka, objavila je hrvatska vlada u petak, posljednjeg dana britanskog članstva. “Dok žalimo zbog odlaska jedne od država članica iz naše europske obitelji, ohrabruje nas ojačano jedinstvo koje je nas 27 pokazalo u posljednje tri godine”, stoji u priopćenju. “Europska unija bit će brojčano manja, ali ostaje snažna i jedinstvena kao i uvijek”, ističu Banski dvori.

Za Emmanuela Macrona i Angelu Merkel Brexit je tužan trenutak i prekretnica za Europu. Odlazak Velike Britanije iz EU u petak u ponoć je “šok i povijesni znak za uzbunu za cijelu Europu”, izjavio je francuski predsjednik Macron. “Taj izlazak je šok. To je povijesni znak za uzbunu koji mora odzvanjati u svakoj od naših zemalja, mora ga čuti cijela Europa i mora nas potaknuti na razmišljanje”, rekao je Macron. “Ovaj Brexit je moguć jer nam je Europa prečesto bila žrtveno janje naših vlastitih problema, jer nismo dovoljno promijenili našu Europu. Više nego ikada trebamo Europu, suočeni s Kinom i Sjedinjenim Državama kako bi zaštitili naše interese”, istaknuo je.

Njemačka kancelarka Merkel smatra da brexit predstavlja “duboki rez” i za Njemačku i za cijelu Europu. Dodala je da očekuje “intenzivne” pregovore o budućem odnosu s Velikom Britanijom. “Njemačka želi ostati blizak partner i prijatelj Velike Britanije”, rekla je u video poruci objavljenoj samo nekoliko sati od izlaska Velike Britanije iz Europske unije. Istovremeno je naglasila da će Europa braniti svoje interese, posebice integritet europskog jedinstvenog tržišta u teškim pregovorima koji će uslijediti ove godine u definiranju budućeg trgovinskog odnosa između bloka preostalih 27 zemalja i Londona.

Krenule su se skidati i zastave

Bivši predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk poručio je: “Dragi moji britanski prijatelji. Bili smo, jesmo i uvijek ćemo biti zajednica. I to nikakav brexit nikada neće promijeniti”. Pregovarač EU-a Michel Barnier izjavio je da su večeras njegove misi s “milijunima britanskih građana koji su tužni, kao što smo i mi danas”.

S britanskog stalnog predstavništva pri EU-u u petak u sumrak skinuta je zastava Europske unije. Muškarac je kroz prozor na prvom katu dohvatio zastavu i uvukao je unutra u zgradu. Ostala je visjeti samo britanska zastava.

U subotu će ploča na zgradi biti promijenjena. Sada će pisati Misija Ujedinjenog Kraljevstva pri Europskoj uniji (UK Mission to the European Union) što su neki odmah skratili u “UKmissEU” (Ujedinjenom Kraljevstvu nedostaje EU). I europske institucije također su počele skidati britansku zastavu. Najprije je ona uklonjena iz linije zastava europskih država unutar zgrade Europskog vijeća.