Zbilja su nevjerojatni. Plenković jučer skandalozno napada Telegram, a Vlada se danas hvali da im je sloboda medija 'prioritet'

Iz Vlade su svim medijskim djelatnicima, novinarkama i novinarima čestitali Svjetski dan slobode medija. Nije šala

22.02.2024., Zagreb - Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Korzinek tijekom konferencije za medije predsjednik Vlade RH Andreja Plenkovica nakon sjednice Vlade RH u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL
FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija. Sudeći prema najnovijem Indeksu slobode medija kojeg je provela nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF), stanje je sve gore.

Hrvatska je u usporedbi s prošlom godinom pala s 42. na 48. mjesto Indeksa, a iz RSF-a kažu kako, unatoč “raznolikom i dinamičnom” medijskom krajoliku, hrvatska vlada ne štiti novinare protiv SLAPP tužbi i prijetnji organiziranog kriminala.

Međutim, tehnička vlada tvrdi suprotno. U svojoj čestitci povodom Svjetskog dana slobode medija, istaknuli su kako im je “zajednički prioritet suzbijanje SLAPP tužbi” i “osiguranje sigurnog, neometanog i profesionalnog novinarskog rada”.

Plenković jučer sramotno napao Telegram

Andrej Plenković, tehnički predsjednik te iste Vlade koja tvrdi da se bori za novinare, jučer je na presici napao redakciju Telegrama i našu novinarku Doru Kršul, ustvrdivši da otkrića u slučaju Ministarstva kulture i Geodetskog fakulteta nisu novinarstvo, već politički motiviran rad i plod ilegalnih radnji.

“Tezu o istraživačkim novinarima, koje ljudi iz sustava godinama filaju informacijama iz istraga, nije istraživačko novinarstvo. To je deal”, izjavio je jučer Plenković. Dodao je da “oni kojima se sustavno lifraju dokumenti iz sustava, oni nisu istraživački novinari, nego imaju deal s nekim iz sustava”. Na premijerov napad reagirali smo priopćenjem kojega možete pročitati OVDJE.

Gotovo tisuću pravnih procesa protiv novinara

Inače, protiv novinara i medijskih kuća se u Hrvatskoj trenutno vodi gotovo tisuću pravnih procesa. RSF također piše kako su difamacija i “ponižavajuće” tvrdnje u Hrvatskoj penalizirane, zbog čega se političari i poduzetnici redovito koriste SLAPP tužbama kako bi obeshrabrili novinare da istražuju njihove aktivnosti.

RSF je u svom izvješću o Hrvatskoj spominjao i skandalozni Lex AP koji je izglasan u ožujku, a kojim se kriminalizira otkrivanje informacija o istragama u tijeku.