Ministar pravosuđa trebao bi raditi na obuzdavanju suludih tužbi protiv novinara. A danas je pokazao da uopće ne razumije novinarstvo

'Ako doista težimo boljem položaju medija i slobode izražavanja, najviši državni dužnosnici bi to trebali podržavati i u praksi', kaže odvjetnica Vanja Jurić

25.01.2022., Zagreb - Ministar pravosudja i uprave Ivan Malenica dali izjave za medije nakon zavrsetka sastanka koalicije u Banskim dvorima. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Prvo je premijer Andrej Plenković jučer udario ritam i zagrmio kako je njegova Vlada pod stalnim pritiscima. U sljedećoj rečenici, pritiske je preimenovao u prijetnje i mrtav ozbiljan poručio kako Vladi “ili prijete opozicija, interesne skupine ili mediji orkestrirano”.

Telegramov urednik-komentator Jasmin Klarić, osvrčući se na Plenkovićeve izjave u Saboru, zapisao je kako je zapravo riječ o političkom i društvenom eko sustavu u kojem je, među ostalim, skroz OK da se “(preostale) medijske kritike karakteriziraju (…) orkestriranim prijetnjama”.

Vrlo se spretno nastavio na premijera

U takav se eko sustav danas ukrcao ministar pravosuđa Ivan Malenica. Kada su ga novinari pitali o jučerašnjoj premijerovoj izjavi o medijima, Malenica se spretno nastavio na Plenkovića pa prisnažio kako, eto, “mediji a priori imaju negativan stav prema svemu što Vlada radi… Uvijek se negativno odnose prema svemu što Vlada radi i traže negativne stvari u brojnim potezima Vlade”.

Zazvučao je tako ministar pravosuđa – zadužen za obuzdavanje bujajućih strateških tužbi protiv novinara (SLAPP) – baš kao SLAPP tužitelji koji razvlače novinare po sudovima.

Nerazumijevanje pravosudnog ministra

U takvim sudskim procesima nije rijetkost čuti od SLAPP tužitelja da su mediji i novinari pisali toliko negativno, s prekomjerno negativnim stavom prema svemu što oni rade pa su se onda u konačnici odlučili na iscrpljujuće tužbe. U takvim tužbama, tužitelji često ne razumiju samu bit novinarstva, jednako kao što je svoje nerazumijevanje danas demonstrirao pravosudni ministar.

Baš iz njegova resora dolaze česti SLAPP tužitelji novinara – suci, dok je sustav pravosuđa uvelike opterećen nerazumijevanjem sudaca koji imaju suditi u ovakvim predmetima. Sredinom prošle godine, u Osijeku je održana radionica Ministarstva kulture i medija o problematici SLAPP tužbi. Željko Pajalić, glasnogovornik i sudac Vrhovnog suda, tamo je izjavio kako “suci često ne poznaju prirodu novinarskog rada”, kao i da “mu je žao što se kao tužitelji ponekad pojavljuju i suci”.

Šef resora pod kojim su i suci koji tuže novinare i koji “često ne poznaju prirodu novinarskog posla”, cijeli je novinarski posao i temeljnu zadaću novinarstva – kritičko propitivanje odgovornih – podveo pod neopravdano negativan stav prema Vladi čiji je ministar. Odvjetnica Vanja Jurić, članica Stručne skupine Europske komisije za SLAPP tužbe, osvrće se na Plenkovićeve i Maleničine izjave.

Jurić: ‘Medije označavaju uzrokom problema’

“Takve izjave ministra i premijera doprinose stvaranju klime u kojoj se mediji označavaju kao krivci i uzrok problema, umjesto kao čuvari javnosti koji obavljaju svoju društvenu ulogu. Ako doista težimo boljem položaju medija i slobode izražavanja, što se deklarira kao jedan od ciljeva, najviši državni dužnosnici bi to trebali podržavati i u praksi, čak i kada se radi o novinarskom izvještavanju o njima samima”, rekla je Jurić danas za Telegram. Europska komisija izradila je prošle godine prijedlog direktive o SLAPP tužbama.

Ona predviđa rano odbacivanje očito neosnovanih tužbi, osiguranje troškova postupka i naknadu štete od strane SLAPP tužitelja, mogućnost nevladinih udruga da se umiješaju u postupak na strani tuženika, kao i mogućnost izricanja novčanih kazni SLAPP tužiteljima, ako se utvrdi da se radi o SLAPP postupku. O Direktivi bi, kada bude usvojena, brigu na nacionalnoj razini trebala voditi nadležna ministarstva. To uključuje i Ministarstvo pravosuđa na čelu s Malenicom koji osnovni novinarski posao vidi kao “negativan stav prema svemu što Vlada radi”.