Zbog zahtjeva Srbije istočna Bosna ostala bez televizijskog signala

BiH još nije provela digitalizaciju pa analognim signalom ometa susjede

FOTO: Wikipedia

Bez analognog televizijskoga signala koji primaju putem zemaljskih odašiljača ostali su u srijedu gledatelji u istočnoj Bosni jer su to zatražile vlasti u Srbiji, budući u BiH do danas, kada istječe posljednji rok, nije provedena digitalizacija pa TV-signal ometa srbijanske elektroničke i medije i telekom operatere. Regulacijska agencija za komunikacije (RAK) Bosne i Hercegovine priopćila je danas da je naložila gašenje signala na odašiljačima nedaleko od Han Pijeska u istočnoj Bosni nakon prigovora srpskih vlasti.

“Slijedom ovog legitimnog zahtjeva, a u skladu sa zakonskim nadležnostima, Agencija je uputila nalog za gašenjem TV odašiljača na lokaciji Veliki Žep s kojeg emitira BHT”, priopćili su iz RAK-a. Dodaju i da ih je glavni direktor BHT-a obavijestio da je sporni predajnik ugašen sinoć pa je s TV-ekrana nestao signal BHT-a na širem području istočne Bosne, uključujući općine Srebrenicu, Šekoviće, Zvornik, Vlasenicu, Bratunac, Višegrad, Bijeljinu i Rudo.

BiH nije ni otpočela proces digitalizacije, a trebao je biti dovršen danas

Zbog toga su se u srijedu susreli predstavnici RAK-a i BHT-a na kojem su dogovorene hitne mjere za što skorije vraćanje signala. “Očekujemo da će nas BHT u najskorije vrijeme obavijestiti o konačnom ishodu, kako bi građani u ovim područjima ponovo imali signal BHT-a”, naveli su iz RAK-a. Iz ove regulacijske agencije izrazili su da očekuju slične zahtjeve Srbije za gašenjem odašiljača i na drugim lokacijama, ali i od Hrvatske i Crne Gore, što bi trebalo potaknuti državu da ubrza proces digitalizacije.

U RAK-u procjenjuju da televizijski signal u BiH putem zemaljskih antena dobiva polovica kućanstava pa bi gašenje odašiljača doslovno polovicu države gurnulo u informativni mrak, a državne javne TV-servise u velike probleme. Danas je istekao rok do kojeg je Bosna i Hercegovina trebala završiti proces digitalizacije, a taj proces zapravo nije ni započeo. Problem je nastao zbog neslaganja predstavnika Federacije BiH i Republike Srpske oko toga procesa.

Sve države Europe i Afrike trebale su do današnjeg dana prijeći na digitalni signal

Podsjetimo, danas službeno završava prijelazno razdoblje u kojem su sve države Europe i Afrike te velik broj azijskih zemalja trebale u potpunosti prijeći s analognog na digitalno odašiljanje televizijskog signala. To u praksi znači da bi se BiH mogla naći u situaciji da zbog pritužbi okolnih zemalja u potpunosti ostane bez TV-signala. Hoće li ta činjenica ponukati predstavnike vlasti da konačno dogovore prelazak u digitalno doba, ostaje da se vidi.