Zbog reformi ministra Varge Udruga hrvatskih pacijenata želi referendum

Kažu da su reforme nastavak agresivne tajkunizacije solidarnog javnog zdravstva

Siniša Varga
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata (UHP) Marijo Drlje ocijenio je kako prijedlozi izmjena zakona o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju ministra Siniše Varge predstavljaju nastavak agresivne tajkunizacije solidarnog javnog zdravstva te zatražio da se odustane od predloženih promjena.

Predlažu referendum

“Predlažemo referendum o tom zakonima koji bi se proveo kada i parmalentarni izbori jer su zdravstveni zakona od vitalne važnosti za građane”, rekao je Drlje u utorak na konferenciji za novinare.

Drlje je protiv miješanja privatnog i javnog zdravstva pa u tom kontekstu i protiv toga da se liječnicima zaposlenima u javnom zdravstvu i dopušta dodatni rad u privatnom sektoru.

“To je neprihvatljivo, treba donijeti novi zakon o sprečavanju sukoba interesa na svim razinama i zabraniti takav rad, ali da se svakome omogući da izabere hoće li raditi u javnom ili privatnom zdravstvu. Onima koji se odluče da ostanu u javnom sustavu treba omogućiti da rade i da im se prekovremeni rad plati”, rekao je Drlje.

Zastarjela i zamjenska oprema

Predsjednik Hrvatske udruge leukemija i limfomi Dubravko Bijić upozorio je kako je zbog zastarjelosti opreme prestao s radom laboratorij za dijagnostiku hematoonkoloških bolesti u Kliničkoj jedinici za citogenetiku KBC-u Zagreb čime je dovedena u pitanje dostupnost te dijagnostike pacijentima, kao i korištenje baze podataka koja datira iz 1996. godine. Bojić je stoga zatražio hitnu nabavku nove opreme.

“Dobili smo informaciju da je laboratorij prestao s radom 13. travnja pa to kod članova naše udruge izaziva strah i paniku. Doznali smo da je uprava bolnice pitanje nabavke te opreme stavila na listu prioriteta i nadamo se da to učiniti i Ministarstvo zdravlja”, kazao Bojić.

Napomenuo je kako je kod hematoonkoloških bolesnika vrlo važno da se sva potrebna dijagnostika obavi u što kraćem vremenu, pogotovo jer je to jedini laboratorij koji se bavi dijagnostikom hematoonkoloških bolesti djece i odraslih te praćenjem svih transplantiranih hematoloških boelsnika. U laboratorij dolaze pacijenti iz cijele Hrvatske ali i drugih zemalja.

Sanacijski upravitelj KBC-a Zagreb Hrvoje Vrčić rekao je kako laboratorij i dalje redovito radi zahvaljujući zamjenskoj opremi, a u tijeku je priprema za kupnju nove opreme. Uzrok zastoja su problemi sa sofverom, a pacijenti se i dalje primaju, iako će će pacijenti koji nisu najugroženiji nešto duže čekati na nalaze, rekao je Vrčić

Tzv. FISH dijagnostika hematoonkoloških bolesti koristi se za personalizirano liječenje hematoonkoloških bolesnika, a za nabavku nove opreme potrebno je, rečeno je, osigurati 1,5 milijuna kuna.