Slučaj Bandić potpuno vas zbunjuje? Niste jedini, a ovo je 13 najvažnijih činjenica koje biste trebali znati

Nakon odluke Ustavnog suda donosimo pregled cijele afere Agram

20.11.2014., Zagreb – Milan Bandic u drustvu odvjetnika Kresimira Krsnika izlazi iz ureda odvjetnika Marijana Hanzekovica. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukić/Pixsell

Mediji već mjesecima izvještavaju o tome što se dešava s Milanom Bandićem, je li zatvoru, je li platio jamčevinu, i koliko, tko mu je dao novac, što je sve učinio…

Za vas smo stoga na jednome mjestu skupili najvažnije činjenice o Bandićevom djelovanju i kronologiji istrage protiv njega, detalje iz optužnica, one o rekordnom jamstvu i druge zanimljive crtice. Afera Agram, u kojoj je on glavna figura, teška je dvadeset milijuna kuna.

1. Curenje prvih informacija da je Bandić pod istragom

Prve informacije o tome da je Milan Bandić pod posebnom pažnjom istražitelja PN USKOK-a procurile su u srpnju 2014. nakon što su predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Miroslav Tuđman i član istog tijela Tomislav Čuljak provjeravali prisluškuju li se mobiteli njih dvojice, glavnog tajnika Milijana Brkića Vase i – Bandića. Učinili su to nakon što je bivši ministar financija Slavko Linić tražio da Odbor istraži njegove navode da ga se prisluškuje.

2. Uhićenje Bandića i još 15 suradnika

U koordiniranoj akciji policije i USKOK-a uhićeni su Bandić, predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić i vlasnik CIOS grupe Petar Pripuz te još 13 osoba. Uhićenje gradonačelnika bilo je na naslovnicama svih novina i udarna vijest web-portala.

3. Tri točke optužnice čija je vrijednost najveća

Prva optužnica sadržava 19 različitih inkriminacija, a ove su s najvećom vrijednošću. Prva, davanje posla zbrinjavanja glomaznog otpada tvrtki CE-ZA-R. Šteta je 2,4 milijuna kuna. Druga, tvrtki Bramgrad projekt Branka Mihaljevića zemljište na Peščenici zamijenjeno za zemljište na Trnju. Pričinjena šteta iznosi najmanje 12 milijuna kuna, kaže DORH. Treća, Bandić nije plaćao porez i prirez na donacije u predizbornoj kampanji za šefa države 2010. , a koje su uplaćene i nakon završetka izbora koje je izgubio u siječnju 2010. Šteta za državni proračun iznosi 5,7 milijuna kuna.

4. Prijevoz službenim automobilom na svinjokolju

Uz navedeno u našoj točki 3. postoje i optužnice za niz nezakonitih zapošljavanja u Uredu gradonačelnika i Holdingu te česta korištenja službenih vozila u privatne svrhe. Izdvajamo kao posebno zanimljiv tzv. slučaj ‘svinjokolja’. Bandić je, u prosincu 2013., zatražio od Mira Lace, pročelnika Ureda gradonačelnika, da mu omogući korištenje dva službena gradska automobila s vozačima. Odredište je Pogana Vlaka, rodno Bandićevo selo. Gradskim automobilima s vozačima prevezena su tri zagrebačka mesara kako bi za gradonačelnika, u tradicionalnom duhu, zaklala nekoliko svinja.

5. Izašao iz pritvora uz jamčevinu od 15 miljuna kn

Županijski sud prvo je sredinom studenoga 2014. odbio pustiti Milana Bandića na slobodu. Onda je 19. studenoga 2014. zagrebački gradonačelnik ipak izašao iz zatvora. Ali, uz rekordnu jamčevinu od 15 milijuna kuna koju je dao njegov odvjetnik Marijan Hanžeković. Pred sucem istrage obećao je da neće utjecati na svjedoke, a kao mjera opreza zabranjeno mu je obnašanje dužnosti gradonačelnika sve dok traje istraga u aferi Agram. Grad je nakon toga vodila njegova zamjenica Sandra Švaljek.

6. Nova optužnica, za pogodovanje udruzi U ime obitelji

Protiv Bandića je sredinom veljače 2015. podignuta optužnica kojom ga USKOK tereti da je s dvoje suoptuženika pogodovao udruzi U ime obitelji, poznate konzervativne aktivistice Željke Markić. Njezinoj udruzi je Bandić, navodno, priskrbio nezakonitu korist od najmanje 305.000 kn.

7. Otvoren niz istraga protiv Bandićevih suradnika

Krajem veljače Bandić se žalio na odluku kojom mu je zabranjeno obnašanje dužnosti gradonačelnika. U međuvremenu je otvoren i niz istraga protiv Bandićevih suradnika, primjerice za pogodavanje i namještanje poslova za šator na središnjem zagrebačkom trgu, pronevjere u KK Ciboni, traženje mita za plaćanje javne rasvjete, a na red je došla i famozna afera Krašograd.

8. Prvo mu dopustili da radi kao gradonačelnik, a par sati kasnije vratili ga u zatvor

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda objavilo je 10. ožujka 2015. da je dan ranije donijelo odluku da Bandić može obavljati dužnost gradonačelnika. U obrazloženju je istaknuto kako Vijeće smatra da se “Bandić do sada pridržavao izrečenih mjera opreza” te da je jamčevina dostatna mjera garancije da neće ponoviti kazneno djelo. No, vrlo je brzo objavljena i vijest koja je potpuno pobila argumente Vijeća – sudac istrage Županijskog suda prihvatio je USKOK-ov zahtjev da se Bandić vrati u Remetinec zato što je pokušao utjecati na svjedokinju Vidu Demarin, predsjednicu Upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, te zato što je antidatirao dokument u kojem je neistinito naveo da se sve slike i skulpture koje su donirane toj zakladi pohranjuju i skladište na adresama na kojima su i pronađene tijekom pretraga, iako je znao da su one njegova imovina.

9. Hanžeković ostao bez 15 milijuna kuna

Istovremeno je aktivirano jamstvo od 15 milijuna kuna, za koje je Bandiću novac posudio njegov prijatelj i odvjetnik Hanžeković, a koji je navodno u tu svrhu podigao kratkoročni kredit. U studenom je Bandić zatražio da mu se jamstvo u novcu zamijeni založnim pravom na nekretnine, no sud je to odbio. Nakon Bandićeva kršenja uvjeta za puštanje na slobodu, navodne Hanžekovićeve milijune dobit će država.

10. Bandić otkazao punomoć Švaljek, nova v. d. gradonačelnika postaje Vesna Kusin

Bandić 26. ožujka 2015. iz pritvora šalje dokument kojim povlači punomoć za vođenje Grada svojoj zamjenici Sandri Švaljek i prenosi je na drugu zamjenicu, Vesnu Kusin. Trenutak je bio strateški odabran – Švaljek je prvo odradila sjednicu Gradske skupštine, da bi tek potom stigla Bandićeva depeša. Švaljek je potom podijela ostavku, izašla s njegove liste i aktivirala mandat u Skupštini kao neovisna vijećnica.

11. USKOK zatražio produženje pritvora

USKOK je početkom travnja zatražio da Bandić ostane u pritvoru, a da je sud to prihvatio, zagrebački gradonačelnik iz Remetinca bi izašao najranije u lipnju.

12. Ustavni sud prihvatio žalbu i oslobodio Bandića

Bandićevi odvjetnici žalili su se Ustavnom sudu, koji je žalbu prihvatio, presudivši da Bandić nije prekršio uvjete jamstva za puštanje na slobodu, iako je počinio nova kaznena djela – utjecanje na Vidu Demarin i antidatiranje dokumenta o umjetninama. Više o toj u najmanju ruku iznenađujućoj odluci možete pročitati OVDJE.

13. Hoće li se Bandić vratiti na posao?

USKOK je odmah zatražio da se Bandiću opet odredi istražni zatvor i oduzme jamstvo od 15 milijuna kuna. Sudac istrage Županijskog suda taj je zahtjev odbio, kao i onaj po kojem je USKOK tražio pritvor za Bandića zbog sumnje da je pokušao utjecati na svjedokinju Demarin. Odluka o mjerama opreza kojima mu je zabranjeno obnašanje gradonačelničke dužnosti već je donesena, no bit će objavljena tek u ponedjeljak, odnosno kad je prime USKOK i Bandićevi odvjetnici, kažu iz Županijskog suda. No, kako neslužbeno doznaje HRT, Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu odlučilo je da Milan Bandić smije obavljati dužnost gradonačelnika.